Κυριακή, 14 Αυγούστου 2022

Ο Χανιωτάκης το... έπιασε και ο Μπρέγκνα έδωσε το τρόπαιο στον Αλμυρό!

Σάββατο, 16 Απριλίου 2022 20:20 Γράφτηκε από τον

Κυπελλούχος Ηρακλείου για το 2022 ο Αλμυρός επικρατώντας στα πέναλτι του ΠΟΑ

Μετά από ένα μεγάλο τελικό που δεν είχε νικητή στα εννενήντα λεπτά καθώς το αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας ήταν 0-0, ο Αλμυρός κατάφερε στα πέναλτι, καθώς δεν υπήρχε παράταση, να επικρατήσει με σκορ 5-6 μετά από το χαμένο πέναλτι του Χατζηανδρέου, που απέκρουσε ο Χανιωτάκης και την εύστοχη εκτέλεση του Μπρέγκνα στο τέλος!

Αυτό είναι το τρίτο Κύπελλο για την ομάδα του Αλμυρού, η οποία κατάφερε να είναι η νικήτρια του 1ου final four του Κυπέλλου ΕΠΣΗ!

Η πρώτη καλή στιγμή στον τελικό χάθηκε για τον ΠΟΑ με τον Καϊμακαμούδη στο 13’ να δέχεται την μπαλιά από τον Μεϊρέλες να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ!

Δέκα λεπτά αργότερα ο Αλμυρός απάντησε στις ευκαιρίες με τον Λεόν να δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής και να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χωματά!

Στην συνέχεια ο ΠΟΑ είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του προσπάθησε να δημιουργήσει κάποιες απειλές αλλά δεν το έκανε στον βαθμό που θα ανησυχούσε τον Χανιωτάκη με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποιο γκολ μέχρι την ανάπαυλα του ματς.

Στην αρχή της επανάληψης ο Αλμυρός μπήκε δυνατά και είχε δοκάρι με τον Ντιατά στο 56’ μετά από χαμένη ευκαιρία του Φραγκουλάκη έπειτα από λάθος του Κερμενίδη!
Ενώ απείλησαν και οι Ξενοκτιστάκης και Αγαπάκης στα αμέσως επόμενα λεπτά χωρίς όμως και εκείνοι να βρουν στόχο.

Μετά την δυναμική αρχή από την ομάδα του Γαζίου είχε και ο ΠΟΑ μία καλή στιγμή με τον Σένκα να σουτάρει και την μπάλα να περνάει λίγο έξω στο 70'.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Ατσαλενιώτες ζήτησαν πέναλτι για χέρι μετά από μπαλιά του Σένκα, όμως ο κ. Πατεμτζής ήταν δίπλα στην φάση και έδειξε παιζεται.

Στο 81' ο Σένκα απείλησε εκ νέου με μακρινό σουτ, όμως ο Χανιωτάκης ήταν σε ετοιμότητα, εκτινάχθηκε και παραχώρησε το κόρνερ!

Στο 89' ο Αλμυρός κυκλοφόρησε υπέροχα την μπάλα έγινε και η σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Μπρέγκνα δεν βρήκε καλά την μπάλα με αποτέλεσμα εκείνη να καταλήξει άουτ!

Στις καθυστερήσεις ο Αλμυρός έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Νγκουέμ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Στην διαδικασία των πέναλτι ο Αλμυρός έκανε το 6/6 και ο Χατζηανδρέου έχασε το έκτο πέναλτι για τον ΠΟΑ με αποτέλεσμα η ομάδα του Γαζίου με 5-6 να πάρει το τρόπαιο για την σεζόν 2021-22!

ΠΟΑ: Χωματάς, Μπολάκης, Λουμπάκης, Ρουμπάκης (64' Σένκα), Τσιρούδης (85' Νίκολι), Καϊμακαμούδης, Κερμενίδης, Ολιβέιρα, Μεϊρέλες, Αννιτσάκης (85' Χατζηανδρέου), Σαβουιδάκης

Αλμυρός: Χανιωτάκης, Αγαπάκης (61' Ντιονίσιο), Κοιλιάρας Ι., Γιαλούσης, Ξενοκτιστάκης, Νγκουέμ, Κασαπάκης, Φραγκουλάκης, Ντιατά (87' Κουράκης), Κοιλιάρας Δ., Λεόν (61' Μπρέγκνα)