Παρασκευή, 01 Ιουλίου 2022

Ρωμανός - ΠΑΟΚ 1-1: Ντέρμπι με τα όλα του και νικητή... τον ΑΟΤ!

Σάββατο, 22 Ιανουαρίου 2022 16:52 Γράφτηκε από

Σε ένα ντέρμπι με όλη της σημασία της λέξεως, Ρωμανός και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΗ.

«Νικητής» του αγώνα, ο ΑΟΤ, ο οποίος σε ενδεχόμενη νίκη του αύριο στις Ασίτες θα αυξήσει την διαφορά στο +6 από τον δεύτερο Ρωμανό, ενώ ο ΠΑΟΚ ανέβηκε προσωρινά στην τέταρτη θέση στη βαθμολογία.

Ένα ντέρμπι που τα είχε όλα, σκληρά μαρκαρίσματα, αψιμαχίες, νεύρα, αποβολή (78' Σεραφειμίδης) αλλά και δύο ακυρωθέντα γκολ ένα για την κάθε ομάδα, με τον ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος (39' Σηφάκης) και τον Μεμοτσέλα στο δεύτερο (59') για τον Ρωμανό.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε λίγο καλύτερα στο ματς είχε δύο ευκαιρίες να σκοράρει στο πρώτο 10λεπτο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, με ωραία προσπάθεια και σουτ του Κουτσογιαννάκη μέσα από την περιοχή (29').

Δέκα λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ σκόραρε και πάλι, με τον Ανωγειανάκη να σεντράρει και τον Σηφάκη όντας εκτεθειμένος να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ρουμπάκη, με το γκολ να ακυρώνεται.

Η συνέχεια του ματς έκρυβε τρομερή εναλλαγή συναισθημάτων, καθώς ο Ρωμανός που θα βρισκόταν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα, κατάφερε εν τέλει να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Ανυφαντάκη, έπειτα από κόρνερ του Ταβλαδωράκη, με τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ να έχουν ρόλο θεατή στην συγκεκριμένη φάση και το 1-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους πέρασαν χωρίς οι δύο ομάδες να έχουν κάποια τελική, ενώ λίγο πριν συμπληρωθεί μία ώρα παιχνιδιού, ήταν η σειρά του Ρωμανού να έχει ακυρωθέν γκολ, όταν μετά από κάθετη του Ταβλαδωράκη, ο Μεμοτσέλα σκόραρε, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε με τον επιθετικό των γηπεδούχων να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

Φωνές από την πλευρά του ΠΑΟΚ, καθώς στην εξέλιξη της φάσης, ο Μαγάκης ήταν στο έδαφος και οι παίκτες του Ρωμανού δεν έβγαλαν την μπάλα έξω, με αποτέλεσμα να υπάρξει μία μικρή σύρραξη και τα επόμενα λεπτά του αγώνα, οι δύο αντίπαλοι να παίζουν πολύ δυνατά.

Ως συνέπεια όλων αυτών ήρθε και η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σεραφειμίδη από τον διαιτητή Ζαφείρη στο 78', με την πλευρά των γηπεδούχων να διαμαρτύρεται έντονα για την απόφαση του ρέφερι της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικός και με την έλευση του Καλαϊτζάκη στο ματς, επιχείρησε να να φύγει με το "διπλό" από την Ελιά, παρ' όλα αυτά οι προσπάθειες των Μπαμπουλάκη και Ανωγειανάκη στο 88' και το 90' αντίστοιχα δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

Ρωμανός (Άλκης Πλουσής): Ρουμπάκης, Κουκάκης, Μαυρομάτης, Μπαλάφας, Γιακουμάκης, Ανυφαντάκης, Ταβλαδωράκης, Μόντι, Μεμοτσέλα, Σεραφειμίδης, Μυλωνάς

ΠΑΟΚ (Μηνάς Πίτσος): Γεωργίου, Λιοδάκης, Μπαμπουλάκης, Παπαδιός, Πήλιος, Μαγάκης, Σακλαμάκης (82' Καλαϊτζάκης), Σκούφος, Κουτσογιαννάκης, Ανωγειανάκης, Σηφάκης