Πέμπτη, 01 Δεκεμβρίου 2022

Δεν τα κατάφερε στον μικρό τελικό η Μικτή Ηρακλείου Κ17 - Ήττα και 4η θέση από την Εύβοια

Κυριακή, 26 Ιουνίου 2022 19:00 Γράφτηκε από

Την 4η θέση στο πρωτάθλημα προεπιολογής εθνικών ομάδων κατέκτησε η Μικτή Κ17 Ηρακλείου, η οποία υπέστη την ήττα με 3-1 από την Εύβοια στον μικρό τελικό.

Με αυτογκόλ προήλθε το γκολ για το Ηράκλειο, με τον Ξυράφη (59') να στέλνει άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για να μειώσει στο σκορ, μετά τα γκολ των Μαρνέζου (30') και Τσεμπελίκου (52').

Το τελικό σκορ για την Εύβοια έγραψε ο Βελής στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η πρώτη καλή φάση για το Ηράκλειο ήρθε στο 7ο λεπτό όταν ο Κρασανάκη έβγαλε μία σέντρα με ύψος της οποίας δεν μπόρεσε να επωφεληθεί ο Παπαδάκης.

Απάντηση στις ευκαιρίες για την Εύβοια με τον Σκριβανό να προσπαθεί να απειλήσει την εστία του Χαλκιαδάκη με εκτέλεση φάουλ χωρίς αποτέλεσμα. Στο 9ο λεπτό ο Παπαδάκης παρέλαβε την πάσα του Ντίσα όμως το σουτ του απέκρουσε στην κλειστή γωνία ο Μπασινάς.

Στο 13' ο Ντάγια έπαιξε κάθετα στον Ντίσα εκείνος έφερε την μπάλα στο αριστερό, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε στη συνέχεια δεν είχε ευτυχή κατάληξη. Στο 30' ήρθε το γκολ για τους τυπικά γηπεδούχους. Μετά από τραγικό λάθος του Βασιλάκη, ο Μαρνέζος έκλεψε και δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα να νικήσει τον Χαλκιαδάκη στο τετ-α-τετ για να γράψει το 1-0.

Να σημειωθεί ότι στο πρώτο ημίχρονο ο Χατζησεβαστός είχε πραγματοποιήσει ήδη τρεις αλλαγές. Στο δεύτερο μέρος το Ηράκλειο μπήκε δυνατά και στο 49' έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει καθώς οι Ντάγια και Βλαχάκης δεν έκαναν επαφή με τη μπάλα ώστε να την σπρώξουν στα δίχτυα μετά από εκτέλεση φάουλ του Γωνιανάκη.

Στο 51' ο Ντίσα έβγαλε στον χώρο μία εξαιρετική πάσα για τον Παπαδάκη, ο οποίος λόγω και του κοντρόλ που πραγματοποίησε δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει όπως ήθελε τη φάση, με αποτέλεσμα η Εύβοια μερικά δευτερόλεπτα αργότερα να βρει ένα δεύτερο γκολ και να πάρει ισχυρό προβάδισμα για τη νίκη.

Συγκεκριμένα ο Αργυρίου έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Μαρνέζο, εκείνος διένυσε μερικά μέτρα με τη μπάλα και την κατάλληλη στιγμή προλαβαίνοντας την έξοδο του Χαλκιαδάκη έδωσε έτοιμο γκολ στον Τσεμπελίκο.

Στο 59' το Ηράκλειο βρήκε την απάντηση με έναν απίθανο τρόπο, καθώς ο Ξυράφης άθελα του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στα επόμενα λεπτά η ομάδα του Γιάννη Χατζησεβαστού προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της, ώστε να φτάσει στην ισοφάριση όμως τις καλύτερες φάσεις για ένα τρίτο γκολ είχαν οι παίκτες του Μαστραγγέλη, που έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Μαρνέζο και Βελή, με τον τελευταίο εν τέλει να σκοράρει στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων για το τελικό 3-1.

Στιγμές πριν την λήξη ο Ντίσα σημάδεψε το δοκάρι του Μπασινά με κεφαλιά και δευτερόλεπτα μετά ο Λαθύρης σφύριξε για τελευταία φορά στον αγώνα.

ΕΠΣ Ευβοίας: (Μαστραγγέλης Α.): Μπασινάς, Σύκας, Σκριβάνος, Ξυράφης, Γροντής, Αργυρίου, Πέτσας, Ζαχαράκης, Τσεμπελίκος, Πετράκης, Μαρνέζος

ΕΠΣ Ηρακλείου (Χατζησεβαστός Ι.): Χαλκιαδάκης, Κρασανάκης (23' Κουρουγκιαβούρης), Ανδρεανίδης (23' Ξημεράκης), Βλαχάκης, Βασιλάκης, Ζηδιανάκης, Φραγκούλης (31' Γωνιανάκης), Ντάγια (57' Καλαϊτζάκης), Γκιουλμιχάλης (46' Ριζάκης), Παπαδάκης, Ντίσα