Κυριακή, 29 Νοεμβρίου 2020

Κουνάβοι - Ρούβας 1-3: Με ανατροπή στην επόμενη φάση

Τετάρτη, 28 Οκτωβρίου 2020 16:56 Γράφτηκε από τον
Φωτογραφία του Ρούβα από την αναμέτρηση Φωτογραφία του Ρούβα από την αναμέτρηση

Την πρόκριση στη 2η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΗ πήρε ο Ρούβας που επικράτησε με 1-3 των Κουνάβων και μάλιστα με ανατροπή.

Σε ένα όμορφο παιχνίδι με αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και επιθετικό ποδόσφαιρο από τους δύο αντιπάλους, ο Ρούβας επιβλήθηκε των Κουνάβων και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΗ.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες άργησαν να βρουν ρυθμό και παρά την επιθετική προσέγγιση οι κλασικές ευκαιρίες έλειψαν από το πρώτο 45λεπττο. Όλα άλλαξαν με την έναρξη της επανάληψης, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα χάρη στο γκολ του Πρεντούλη με ωραίο δεξί σουτ στο 46ο λεπτό.

Ο Ρούβας όχι μόνο δεν πτοήθηκε από αυτή την εξέλιξη, αλλά ήταν σαν η ομάδα της Γέργερης να… ξύπνησε. Η ισοφάριση ήρθε άμεσα με το γκολ του Κοσμαδάκη, ενώ η απόλυτη ανατροπή ολοκληρώθηκε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ξημεράκη.

Τη νίκη του Ρούβα σφράγισε το ωραίο πλασέ του Ανετάκη (είχε περάσει σαν αλλαγή) στο 73ο λεπτό που διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Κάπως έτσι η ομάδα από τη Γέργερη έκαμψε την αντίσταση των Κουνάβων και πήρε την πρόκριση για τη συνέχεια του Κυπέλλου ΕΠΣΗ.

Κουνάβοι (Δ. Τσέρος): Σημαιάκης, Συμιανάκης, Τσαγκαράκης, Δοξαστάκης, Χούμπα, Κυριακάκης, Χρονάκης, Μανουσάκης, Κυπριωτάκης, Λικάι, Πρεντούλης

Ρούβας (Ν. Τσερεβαλάκης): Τσαχάκης, Κουκάκης, Προκοπάκης, Φάκας, Μητρόπουλος, Πρινιανάκης, Μαυρογιαννάκης, Μαστραχάς, Ξημεράκης, Παπακώστας, Πρίφτι