Δευτέρα, 30 Νοεμβρίου 2020

Φόρτσαρε στο τέλος και πρώτη νίκη για την ΑΕΚ Di Babbo Climatecnica

Σάββατο, 24 Οκτωβρίου 2020 18:05 Γράφτηκε από τον

Με το καλύτερο τρόπο μπήκε στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της φετινής αγωνιστικής περιόδου η ΑΕΚατσαμπά « Di babbo Climatecnica” καθώς πέρασε νικηφόρα από τις Αγίες Παρασκιές με 0-4.

Το παιχνίδι δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας αν εξαιρεθεί το εκπληκτικό επιθετικό κρεσέντο των φιλοξενούμενων τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο έχασαν ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Ζερβάκη και τον Καλογερίδη ενώ στον αντίποδα οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Ανδριανάκη πέρα από το τέρμα του Ντελία με κεφαλιά στο 35΄, ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Κοκκινάκη λίγα λεπτά νωρίτερα, καθώς επίσης και ένα σουτ του ίδιου παίκτη που η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η επανάληψη έκρυβε πολλές συγκινήσεις καθώς στο τελευταίο τέταρτο του παιχνίδιου σημειώθηκαν τρία τέρματα.

Συγκεκριμένα ο Κοκκινάκης με κεφαλία στο 83 διπλάσίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 86 ο Τζούλι με προσωπική ενέργεια και σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3 για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Νικολάου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ΑΕΚατσαμπά.

Η Βόνη προσπάθησε να μειώσει αλλά το σουτ του Ντόντα βρήκε το δοκάρι του Σπανού.

Bόνη (Μιχ. Καλυκάκης): Καλυκάκης, Ντόντα, Σταυρακάκης, Γκιγκόκας, Μυρωδιάς, Λαγουδάκης Κ(70 Σκαρβελάκης), Μυρωδιάς Τ, Κόκκινος, Ζερβάκης, Κουκάκης Ν(46 Καλαιτζάκης), Καλογερίδης (46 Βαρούχας)

ΑΕΚατσαμπά (Νίκος Ανδριανάκης). Σπανός, καββαλος, Ντελία, Καραφωτιάς Τ. Τσίχλας, Βαρδονικολάκης, Ντάγκινης (80 Τζούλη), Νικολάου Π(73 Γιαννουλάκης), Δάσκος (65' Καραφωτιας Τακης), Κοκκινάκης, Νικολαου Χ.