Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Έχασε μέσα από τα χέρια του τη νίκη με τον Ατρόμητο ο ΟΦΗ (2-2)

Κυριακή, 27 Σεπτεμβρίου 2020 20:18 Γράφτηκε από τον

Σε ένα ματς με πλούσιο θέαμα και από τις δύο ομάδες ο ΟΦΗ έμεινε ισόπαλος 2-2 την Κυριακή το βράδυ απέναντι στον Ατρόμητο σε ένα ματς όπου η κρητική ομάδα δέχθηκε δύο καθοριστικά γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου και του δευτέρου ημιχρόνου.

Συνολικά ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος από τον Ατρόμητο μέχρι και το 65΄αλλά κάπου εκεί έμεινε από δυνάμεις ο Μανούσος έκανε άνω κάτω την άμυνα του ΟΦΗ και από δική του προσπάθεια η ομάδα του Περιστερίου πήρε ανέλπιστο βαθμό στο 93΄με καρφωτή κεφαλιά του Γούτα.

Ο Ατρόμητος είχε προηγηθεί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με μια τυχερή φάση καθώς μετά από σουτ του Ραμπέγιο ο Μανούσος στάθηκε τυχερός καθώς η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Γιαννούλη και έφτασε στον αμαρκάριστο Μανούσο που έκανε το 0-1.

Πριν το 0-1 ο ΟΦΗ είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες για να ανοίξει πρώτος το σκορ και ένα ακυρωθέν γκολ του Σαρδινέρο στο 44΄που ακυρώθηκε για οφσαϊντ στην πάσα από τον Ουές.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαρδινέρο κατάφερε μέσα σε έξι λεπτά να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ. Στο 49΄ο Ισπανός έκανε το 1-1 με ωραίο πλασέ μετά από ωραία ασίστ του Νέιρα και στο 56΄έκανε ακόμη πιο ωραίο πλασέ και σημείωσε το 2-1 για την κρητική ομάδα.

Μετά το 65΄ο ΟΦΗ ενώ είχε τον έλεγχο του αγώνα γύρισε αδικαιολόγητα πίσω για να κρατήσει το σκορ και αυτό το πλήρωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Γούτα με κεφαλιά να κάνει το 2-2 στο 93΄. Νωρίτερα βέβαια ο Μανούσος είχε χάσει δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες στο 67΄και στο 74΄για να ισοφαρίσει νωρίτερα.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Σελίμοβιτς, Νέιρα, Ναμπί (87' Στάρτζεον), Βούρος, Γιαννούλης, Σαρντινέρο (79' Γκαργκαλατζίδης), Στάικος (78' Μίγγος), Μεγιάδο, Κοροβέσης (90+4' Γιάννου)

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Στρούγγης (46' Στρούγγης), Γούτας, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς (42' Νάτσος), Σάλομον, Χαρίσης (65' Μουνίθ), Ραμπέλο (79' Ενσικουλού), Γιακουμάκης (46' Ούμπιδες), Μανούσος