Τετάρτη, 10 Αυγούστου 2022

Πάλεψε όσο μπορούσε ο πειραματικός ΟΦΗ στο Καραϊσκάκη αλλά ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό (2-0)

Κυριακή, 27 Φεβρουαρίου 2022 21:39 Γράφτηκε από

Σε ένα ματς που πήγε αποδεκατισμενος και ήταν λογικό ότι θα δεχθεί πίεση απο τον πληγωμένο απο τον αποκλεισμό από την Ευρώπη Ολυμπιακό ο ΟΦΗ έχασε με 2-0 στο "Γ. Καραϊσκάκης" για την 25η αγωνιστική της Super League 1 παρέμεινε 7ος στη βαθμολογία και θα παίξει ένα ματς τελικό την άλλη Κυριακή με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Ηράκλειο όπου θέλει μόνο νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να πάρει ένα εισιτήριο μέσα στα πλέϊ οφ.

Το ματς

Ο ΟΦΗ δέχθηκε μεγάλη πίεση από τον Ολυμπιακό ειδικά στο πρώτο 30λεπτο χωρίς ο ίδιος να μπορεί να ανταπεξέλθει με πολλά λάθη στην άμυνα αλλά ευτυχώς τον Επασί σε εξαιρετική κατάσταση.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 11΄με κοντινό πλασέ του Ελ Αραμπί που όμως σταμάτησε την μπάλα με το χερι πριν αυτή φτάσει στα πόδια του για να την στείλει στα δίχτυα του ΟΦΗ.

Ο Ολυμπιακός πολιορκούσε διαρκώς την εστία του ΟΦΗ και κατάφερε στο 19΄να ανοίξει το σκορ όταν μετά από σέντρα του Καρβάλιο και κεφαλιά του Σισέ η μπαλα πήγε στον Ελ Αραμπί που γύρισε την μπαλα στον Ροντρίγκες και αυτός με συρτό δυνατό σουτ νίκησε τον Επασι που αν και έπεσε σωστά είχε πολλά σώματα συμπαικτών μπροστά του και δεν μπορούσε να αποσωβήσει το γκολ.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε άλλες δύο πολύ καλές στιγμές για να διπλασιάσει τα τέρματα του στο 25΄με τον Καρβάλιο και στο 28΄με τον Βούρο που στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα παραλίγο να την στείλει στο βάθος της εστίας του Επασί.

Ο ΟΦΗ ισορρόπησε κάπως το ματς μετά το 30΄και στο 35΄είχε την μια και μοναδική του τελική στο πρωτο μέρος με το σουτ του Λάμπρου έξω από την περιοχή να φεύγει λίγο άουτ, ενώ ο Ολυμπιακός είχε άλλες δύο καλές στιγμές για το 2-0 στο 42΄και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ελ Αραμπί.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μερος με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχη της μπάλας και να πιέζει για ένα γρηγορο δεύτερο γκολ για να καθαρισει το ματς. Ο Ολυμπιακός απείλησε στο 55΄με την σέντρα σουτ του Ροντρίγκες και ο ΟΦΗ είχε πολύ καλή στιγμή για να ισοφαρίσει το ματς στο 57΄με το πλασέ του Ντουρμισάι να φεύγει λίγο άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο εκπληκτικός Επασί είπε και πάλι όχι στον Ροντρίγκες στο τετ α τετ, και το ίδιο έπραξε στο σουτ του Λαλά στο 65΄. Στο ίδιο λεπτό ο Ολυμπιακός έβαλε δευτερο γκολ με τον Ελ Αραμπι το οποιο όμως ορθώς ακυρώθηκε για χέρι του Μασούρα στην πάσα προς τον επιθετικό του Ολυμπιακού.

Στο 70΄και ενω με το 1-0 ο ΟΦΗ ήταν μέσα στο ματς ήρθε ένα τραγικό λάθος από τον Γιαννούλη που αναγκάστηκε να ανατρέψει τον Μασούρα εκτός περιοχής έχοντας βγει και ο Επασί από την εστία του και σωστά δεχθηκε την κόκκινη κάρτα από τον Έκμπεργκ που έκανε ενα άριστο παιχνίδι αποδεικνύοντας ότι οι ξένοι διαιτητές δεν κοιτάνε από έδρες.

Παρά το ότι έπαιζε με δέκα παίκτες ο ΟΦΗ θα μπορούσε στην τρίτη τελική του στο ματς με τον Καμάου στο 76΄να ισοφαρίσει σε 1-1 όμως το σουτ του Αυστραλού μεσοεπιθετικού εκτός περιοχής πέρασε λίγο άουτ.

Στο 85΄ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι σε προβολή του Σισέ από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά και στο 89΄σφράγισε τη νίκη του με αυτογκόλ που σημείωσε ο Ντουρμισάι με κεφαλιά στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά και κεφαλιά πάσα του Σισέ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (83’ Βρουσάι), Μπα, Σισέ, Κίτσος, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Καρβάλιο (90+1’ Φατιγκά), Ροντρίγκες (73’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σελίμοβιτς, Στάικος (61’ Καμάου), Μπουζούκης (80’ Λυμπεράκης), Τσιλιανίδης (46’ Ουές), φαν Ντάινεν (46’ Ντουρμισάι), Λάμπρου (76’ Πασαλίδης).