Τρίτη, 05 Ιουλίου 2022

ΟΦΗ- Παναιτωλικός : Δεν είχε τύχη και φορ και έχασε δίκαια από τον Παναιτωλικό (2-4)

Σάββατο, 22 Ιανουαρίου 2022 19:17 Γράφτηκε από

Σε ένα απο τα καλύτερα ματς της φετινής Super League 1 ο ΟΦΗ με 26 τελικές αλλά και πολλά λάθη στην άμυνα κατάφερε να χάσει με 2-4 από τον εντυπωσιακό στην κόντρα επίθεση Παναιτωλικό και να μπει σε περιπέτειες πλέον σε ότι έχει να κάνει με την παραμονή του στην εξάδα των πλέϊ οφ.

Ο ΟΦΗ πλήρωσε το κακό του ξεκίνημα στο ματς τα σοβαρά λάθη στην άμυνα κυρίως απο τον Διαμαντή και τον Μαρινάκη αλλά από την μεριά του πέραν τον δύο γκολ είχε και δύο δοκάρια και χαμένο πέναλτι από τον Νέιρα που έβαλε δύο γκολ αλλά ήταν και ο μοιραίος παίκτης για την κρητική ομάδα καθως ήταν αυτός που έχασε το πέναλτι στο 81΄στο 2-3 και κάπου εκεί τελείωσε το ματς για την κρητική ομάδα με τον Βέργο απλά να βάζει το κερασάκι στην τούρτα.

Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ νωρίς στο 8΄με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μεντόσα όπου αρχικά το έπιασε ο Βάτερμαν αλλά με δεύτερη προσπάθεια ο ίδιος παίκτης έστελε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΟΦΗ έφτασε μια ανάσα απο το 1-1 πολύ γρήγορα αλλά το πλασέ του Λάμπρου σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Παναιτωλικού. Οτι δεν κατάφερε ο Λάμπρου σε αυτή την φάση το πέτυχε ο Νέιρα στο 43΄με κοντινό πλασέ βγαίνοντας έξυπνα πίσω απο την πλάτη του Μαλή.

Και όμως οι δύο ομάδες δεν πήγαν με το 1-1 στα αποδυτήρια καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Κορνέλιους με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα και μετά από ενδελεχή έλεγχο του VAR για οφσαϊντ έκανε το 1-2 για την ομάδα του.

Ο ΟΦΗ δεν παράτησε το ματς αλλά ο Παναιτωλικός ξεκινησε με γκολ και το δεύτερο ημίχρονο με τον Καρέλη να κάνει το 1-3 στο 53΄. Ο ΟΦΗ ούτε στο 1-3 παράτησε το ματς αλλά κυνήγησε την μείωση του σκορ και το κατάφερε στο 67΄με ένα εξαιρετικό σουτ του Νέιρα έξω απο την περιοχή.

Το μομέντουμ του ματς πήγε υπέρ του ΟΦΗ ο Νέιρα πήγε να πάρει το ματς μόνος του και στο 80΄κέρδισε πέναλτι ο Ντουρμισάι σε καθαρή ανατροπή του απο τον Κορνέλιους αλλά ο Αργεντινός μέσος αστόχησε για δεύτερη αγωνιστική σε πέναλτι στέλνωντας την μπάλα στο δοκάρι με την βοήθεια και του Μελίσσα.

Kάπου εκεί ο ΟΦΗ έπεσε και ψυχολογικά από το χαμένο πέναλτι και με το ματς να έχει ανοίξει αρκετά ο Παναιτωλικός σε μια αντεπίθεση στο 91΄έκανε με τον Βέργο το 2-4 τελειώνοντας το παιχνίδι για τον Παναιτωλικό.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης (82' Στάικος), Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Ντε Γκούζμαν (60' Φαν Ντάινεν), Μεγιάδο, Τοράλ (82' Ναμπί), Τσιλιανίδης (46' Ντουρμισάι), Νέιρα, Λάμπρου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι, Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης, Φλόρες, Αντούνες, Μπαρμπόσα (71' Τσιγγάρας), Μεντόσα (67' Ντουάρτε), Μόρσεϊ (82' Αποστολάκης), Καρέλης (82' Βέργος).