Κυριακή, 05 Φεβρουαρίου 2023

Ιδιαίτερα δυνατούς ομίλους αλλά και ορισμένους πιο ισορροπημένους έβγαλε η κληρωτίδα στο Champions League.

 

Κέφια είχε η κληρωτίδα ενόψει των ομίλων του Champions League. Αρχικά, βγήκε ο 3ος όμιλος που είναι όπως λέμε του «θανάτου» αφού θα κοντραριστούν οι Μπάγερν, Μπαρτσελόνα και Ίντερ, με την Βικτόρια Πλζεν να είναι ο «φτωχός συγγενής».
Ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και το 8ο γκρουπ με Παρί Σεν Ζερμέν, Γιουβέντους, Μπενφίκα και την… άτυχη Μακάμπι Χάιφα, ενώ ιδιαίτερα αμφίρροπος όμιλος και με μεγάλο ενδιαφέρον μπορεί να χαρακτηριστεί ο 1ος (Άγιαξ, Λίβερπουλ, Νάπολι, Ρέιντζερς).

Αναλυτικά όλοι οι όμιλοι:

GROUP A: Άγιαξ, Λίβερπουλ, Νάπολι, Ρέιντζερς.
GROUP B: Πόρτο, Ατλέτικο Μαδρίτης, Λεβερκούζεν, Κλαμπ Μπριζ .
GROUP C: Μπάγερν Μονάχου, Μπαρτσελόνα, Ίντερ, Βικτόρια Πλζεν.
GROUP D: Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Τότεναμ, Σπόρτινγκ, Μαρσέιγ.
GROUP E: Μίλαν, Τσέλσι, Ζάλτσμπουργκ, Ντινάμο Ζάγκρεμπ.
GROUP F: Ρεάλ Μαδρίτης, Λειψία, Σαχτάρ Ντόνετσκ, Σέλτικ.
GROUP G: Μάντσεστερ Σίτι, Σεβίλλη, Ντόρτμουντ, Κοπεγχάγη.
GROUP H: Παρί Σεν Ζερμέν, Γιουβέντους, Μπενφίκα, Μακάμπι Χάιφα.


Λόγω της διεξαγωγής του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ μεσούσης της σεζόν, οι όμιλοι θα ολοκληρωθούν πολύ πιο γρήγορα απ' ό,τι συνήθως, σε λιγότερο από δύο μήνες.
Θα υπάρξουν τρία ζευγάρια διαδοχικών αγωνιστικών, χωρίς τη συνηθισμένη διακοπή μίας εβδομάδας μεταξύ τους (6-7 και 13-14 Σεπτεμβρίου, 4-5 και 11-12 Οκτωβρίου, 25-26 Οκτωβρίου και 1-2 Νοεμβρίου), και ήδη στις αρχές Νοεμβρίου θα γνωρίζουμε τις 16 ομάδες που θα συνεχίσουν στα νοκ-άουτ, αλλά και το πώς θα διασταυρωθούν, αφού η κλήρωση της φάσης των «16» έχει προγραμματιστεί για τις 7/11.

πηγή sportfm.gr

Κατηγορία ΔΙΕΘΝΗ

Οι παίκτες της Κοπεγχάγης πανηγύρισαν έξαλλα την πρόκριση στους ομίλους του Champions League, μετά το 0-0 κόντρα στην Τράμπζονσπορ, ωστόσο πριν αποχωρήσουν από το γήπεδο, φρόντισαν να παραδώσουν καθαρά τα αποδυτήρια που παρέλαβαν.

Η Κοπεγχάγη πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στην Τράμπζονσπορ, καθώς με τη λευκή ισοπαλία (0-0) στην Τουρκία εξασφάλισε την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Ο Κάρλος Ζέκα και οι συμπαίκτες του ξέσπασαν σε έξαλλους πανηγυρισμούς μετά την ολοκλήρωση του αγώνα για το επίτευγμά τους, τόσο στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και εντός των αποδυτηρίων. Ωστόσο οι παίκτες του Τζες Θόρουπ, δεν ξέχασαν "τους τρόπους τους", καθώς πριν αποχωρήσουν από το γήπεδο καθάρισαν τα αποδυτήριά τους, με την Κοπεγχάγη να ανεβάζει σχετικό στιγμιότυπο στα μέσα κοινωνικής δικτύωσής της.

Νωρίτερα φυσικά, ο αρχηγός της Κοπεγχάγης και πρώην μέσος του Παναθηναϊκού, απηύθηνε ένα κάλεσμα προς τους φίλους της ομάδας για ένα γεμάτο Πάρκεν στα παιχνίδια του Champions League.

 

Πηγή: sport24.gr

Κατηγορία ΔΙΕΘΝΗ

Γνωστές είναι πλέον οι 32 ομάδες που θα αγωνιστούν φέτος στους ομίλους του Champions League, με τα βλέμματα να στρέφονται πλέον στην κλήρωση των ομίλων.
Τέλος τα προκριματικά του φετινού Champions League με τις Μπενφίκα, Ρέιντζερς, να είναι οι ομάδες που παίρνουν τα εισιτήρια για τους ομίλους από το μονοπάτι των μη πρωταθλητών και τις Μακάμπι Χάιφα, Βικτόρια Πλζεν, Κοπεγχάγη και Ντινάμο Ζάγκρεμπ να παίρνουν τα υπόλοιπα τέσσερα από το μονοπάτι των πρωταθλητών.

Κάπως έτσι, είναι γνωστό πλέον το μωσαϊκό των 32 μονομάχων που θα παίξουν στους ομίλους, όπως και τα γκρουπ δυναμικότητας που έχουν διαμορφωθεί για την κλήρωση της Κωνσταντινούπολης που είναι προγραμματισμένη για σήμερα Πέμπτη (25/8) στις 19:00.

Αναλυτικά τα γκρουπ δυναμικότητας έχουν ως εξής

1ο γκρουπ δυναμικότητας

Ρεάλ Μαδρίτης

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (ως κάτοχος του Europa League)

Μάντσεστερ Σίτι

Μίλαν

Μπάγερν Μονάχου

Παρί Σεν Ζερμέν

Πόρτο

Άγιαξ

2ο γκρουπ δυναμικότητας

Λίβερπουλ

Τσέλσι

Μπαρτσελόνα

Γιουβέντους

Ατλέτικο Μαδρίτης

Σεβίλλη

Λειψία

Τότεναμ

3ο γκρουπ δυναμικότητας

Μπορούσια Ντόρτμουντ

Σάλτσμπουργκ

Σαχτάρ Ντόνετσκ

Ίντερ

Νάπολι

Μπενφίκα

Σπόρτινγκ Λισσαβόνας

Μπάγερ Λεβερκούζεν

4ο γκρουπ δυναμικότητας

Ρέιντζερς

Ντινάμο Ζάγκρεμπ

Μαρσέιγ

Κοπεγχάγη

Μπριζ

Σέλτικ

Βικτόρια Πλζεν

Μακάμπι Χάιφα

Κατηγορία ΔΙΕΘΝΗ

Τα playoffs του Champions League δίνουν τη σκυτάλη στην κλήρωση των ομίλων την προσεχή Πέμπτη, με τα τέσσερα γκρουπ δυναμικότητας να έχουν γίνει γνωστά.

 

Στην Κωνσταντινούπολη θα χτυπάει η καρδιά του Champions League την προσεχή Πέμπτη (19:00, Cosmote Sports 1HD, live από το SPORT24) για την κλήρωση της φάσης των ομίλων. Οι 26 ομάδες που εξασφάλισαν θέση από το πρωτάθλημά τους την περσινή σεζόν συν οι έξι που έλαβαν θέση μέσα από τη διαδικασία των προκριματικών θα μάθουν τους ομίλους τους.

Ως είθισται, η UEFA χωρίζει τις 32 ομάδες σε τέσσερα γκρουπ δυναμικότητας. Το πρώτο απαρτίζεται από τους νικητές του περσινού Champions League και του περσινού Europa League, ήτοι Ρεάλ και Άιντραχτ, με τις υπόλοιπες έξι θέσεις να συμπληρώνονται από τις πρωταθλήτριες ομάδες των κορυφαίων χωρών στο UEFA ranking. Στη θέση της πρωταθλήτριας Ισπανίας, που είναι ξανά η Ρεάλ, βρίσκεται ο πρωταθλητής Ολλανδίας Άγιαξ.

Τα άλλα τρία γκρουπ δυναμικότητας συγκροτήθηκαν με βάση τον συντελεστή που είχαν οι υπόλοιπες 24 ομάδες στο τέλος της περσινής σεζόν (ως εκ τούτου δεν μετρούν οι νίκες στα φετινά προκριματικά).

 
 

Κατά συνέπεια, το 2ο γκρουπ δυναμικότητας περιλαμβάνει εξίσου δυνατές ομάδες με το 1ο, όπως η Λίβερπουλ, η Μπαρτσελόνα, η Γιουβέντους, η Ατλέτικο και άλλες. Στο 3ο γκρουπ υπάρχουν πάντα επικίνδυνες ομάδες όπως η Ντόρτμουντ, η Ίντερ, η Μαρσέιγ αλλά και η Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου.

Τέλος, στο 4ο γκρουπ υπάρχουν ομάδες όπως η Σέλτικ του Γιώργου Γιακουμάκη, η Μαρσέιγ και αναμένονται και τα τελευταία παιχνίδια των playoffs την Τετάρτη για να συμπληρωθεί το παζλ.

Υπενθυμίζεται ότι δεν μπορούν να βρεθούν στον ίδιο όμιλο ομάδες από την ίδια ομοσπονδία. Οι δύο πρώτοι των οκτώ ομίλων προχωρούν στη φάση των 16 (κλήρωση στις 7 Νοεμβρίου) και ο τρίτος στα μπαράζ για τη φάση των 16 του Europa League.

Το πρόγραμμα των αγωνιστικών

  1. 6-7 Σεπτεμβρίου
  2. 13-14 Σεπτεμβρίου
  3. 4-5 Οκτωβρίου
  4. 11-12 Οκτωβρίου
  5. 25-26 Οκτωβρίου
  6. 1-2 Νοεμβρίου

Φάση ομίλων (32 ομάδες)

ΠΡΩΤΟ ΓΚΡΟΥΠ ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΗΤΑΣ (8 ΟΜΑΔΕΣ)

  1. Ρεάλ (Ισπανία) 124,000
  2. Άιντραχτ (Γερμανία) 61,000
  3. Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία) 134,000
  4. Μίλαν (Ιταλία) 38,000
  5. Μπάγερν (Γερμανία) 138,000
  6. Παρί (Γαλλία) 112,000
  7. Πόρτο (Πορτογαλία) 80,000
  8. Άγιαξ (Ολλανδία) 82,500

ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΚΡΟΥΠ ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΗΤΑΣ (8 ΟΜΑΔΕΣ)

  1. Λίβερπουλ (Αγγλία) 134,000
  2. Τσέλσι (Αγγλία) 123,000
  3. Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 114,000
  4. Γιουβέντους (Ιταλία) 107,000
  5. Ατλέτικο (Ισπανία) 105,000
  6. Σεβίλλη (Ισπανία) 91,000
  7. Λειψία (Γερμανία) 83,000
  8. Τότεναμ (Αγγλία) 83,000

ΤΡΙΤΟ ΓΚΡΟΥΠ ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΗΤΑΣ (8 ΟΜΑΔΕΣ)

  1. Ντόρτμουντ (Γερμανία) 78,000
  2. Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) 71,000
  3. Σαχτάρ (Ουκρανία) 71,000
  4. Ίντερ (Ιταλία) 67,000
  5. Νάπολι (Ιταλία) 66,000
  6. Μπενφίκα (Πορτογαλία) 61,000
  7. Σπόρτινγκ (Πορτογαλία) 55,500
  8. Λεβερκούζεν (Γερμανία) 53,000

ΤΕΤΑΡΤΟ ΓΚΡΟΥΠ ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΗΤΑΣ (8 ΟΜΑΔΕΣ)

  1. Μαρσέιγ (Γαλλία) 44,000
  2. Μπριζ (Βέλγιο) 38,500
  3. Ρέιντζερς (Σκωτία) 50,250 ή Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 33,000
  4. Σέλτικ (Σκωτία) 33,000
  5. Πλζεν (Τσεχία) 31,000
  6. Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) 17,000 ή Ντίναμο (Κροατία) 49,500
  7. Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 7,000
  8. Κοπεγχάγη (Δανία) 40,500 ή Τράμπζονσπορ (Τουρκία) 5,500

πηγή sport24.gr 

Κατηγορία ΔΙΕΘΝΗ

Απόψε και αύριο διεξάγονται οι επαναληπτικοί των playoffs του Champions League που θα βγάλουν τις έξι τελευταίες ομάδες των ομίλων.

Αρχίζει απόψε και ολοκληρώνεται αύριο η συμπλήρωση του παζλ των ομίλων του Champions League, με τη διεξαγωγή των έξι επαναληπτικών των playoffs της διοργάνωσης. Με εξαίρεση την Μπενφίκα, που είχε επικρατήσει 2-0 της Ντιναμό Κιέβου στην Πολωνία και έχει τεράστιο προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς της Λισαβόνας, στα άλλα πέντε ζευγάρια οι λογαριασμοί είναι ανοιχτοί.

Υπενθυμίζεται ότι απευθείας θέση στους ομίλους του Champions League έχουν ήδη εξασφαλίσει οι Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία, κάτοχος του τροπαίου), Άϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία, κάτοχος του Europa League), Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία), Λίβερπουλ (Αγγλία), Τσέλσι (Αγγλία), Τότεναμ (Αγγλία), Μπαρτσελόνα (Ισπανία), Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία), Σεβίλη (Ισπανία), Μίλαν (Ιταλία), Ίντερ (Ιταλία), Νάπολι (Ιταλία), Γιουβέντους (Ιταλία), Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία), Ντόρτμουντ (Γερμανία), Λεβερκούζεν (Γερμανία), Λειψία (Γερμανία), Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία), Μαρσέιγ (Γαλλία), Πόρτο (Πορτογαλία), Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία), Άγιαξ (Ολλανδία), Κλαμπ Μπριζ (Βέλγιο), Σάλτσμπουργκ (Αυστρία), Σέλτικ (Σκωτία) και Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία). Επίσης, οι ηττημένοι των έξι ζευγαριών για τα playoffs του Champions League θα συνεχίσουν το ευρωπαϊκό «ταξίδι» τους στη φάση των ομίλων του Europa League.

Το πρόγραμμα των αγώνων ρεβάνς για τα playoffs του Champions League (σε παρένθεση το αποτέλεσμα των πρώτων αναμετρήσεων) έχει ως εξής:

Τρίτη 23/8
Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)-Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) (0-0)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) (2-3)
Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) (2-0)
Τετάρτη 24/8
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) (0-1)
Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)-Κοπεγχάγη (Δανία) (1-2)
Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Ρέιντζερς (Σκωτία) (2-2)

 

Πηγή: sport-fm.gr

Κατηγορία ΔΙΕΘΝΗ

Δείτε τα ζευγάρια των playoffs σε Champions, Europa και Conference League, μετά την ολοκλήρωση του γ’ προκριματικού γύρου.

Ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις για τον γ’ προκριματικό γύρο στα Κύπελλα Ευρώπης και προέκυψαν τα ζευγάρια που θα αναμετρηθούν στα play offs σε Champions, Europa και Conference League.

Μοναδική ελληνική ομάδα που συνεχίζει το ευρωπαϊκό της ταξίδι είναι ο Ολυμπιακός, που μετά τη νίκη του με 4-3 στα πέναλτι (2-2) κόντρα στη Σλόβαν Μπρατισλάβας, καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο του Απόλλωνα Λεμεσού προκειμένου να εξασφαλίσει την παρουσία του στους ομίλους του Europa League.

Δείτε τα ζευγάρια των play offs στις τρεις διοργανώσεις της UEFA:

Champions League:
Μονοπάτι πρωταθλητών:

Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) – Πλζεν (Τσεχία)

Μπόντο Γκλίμτ (Νορβηγία) – Ντίναμο Ζάγκρεμπ (Κροατία)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

Κοπεγχάγη (Δανία) – Τράμπζονσπορ (Τουρκία)

Μονοπάτι μη πρωταθλητών:

Ντινάμο Κιέβου (Ουκρανία) – Μπενφίκα (Πορτογαλία)

Ρέιντζερς (Σκωτία) – Αϊντχόφεν (Ολλανδία)

Europa League:
Ντνίπρο (Ουκρανία) – ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)

Γάνδη (Βέλγιο) – Ομόνοια (Κύπρος)

Αούστρια Βιέννης (Αυστρία) – Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)

Ζυρίχη (Ελβετία) – Χαρτς (Σκωτία)

Ελσίνκι (Φινλανδία) – Σίλκεμποργκ (Δανία)

Μάλμε (Σουηδία) – Σίβασπορ (Τουρκία)

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) – Σάμροκ (Ιρλανδία)

Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) – Ολυμπιακός (Ελλάδα)

Πιούνικ (Αρμενία) – Σέριφ (Μολδαβία)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) – Ζάλγκιρις Βίλνιους (Λιθουανία)

Europa Conference League:
Mονοπάτι πρωταθλητών:

Μάριμπορ (Σλοβενία) – Κλουζ (Ρουμανία)

Ρίγα (Λετονία) – Λίνφιλντ (Β. Ιρλανδία)

Λεχ Πόζναν (Πολωνία) – Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)

Σκούπι (Β. Μακεδονία) – Μπαλκάνι (Κόσοβο)

Ζρίνσκι (Βοσνία) – Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)

Κυρίως μονοπάτι:

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) – Βασιλεία (Ελβετία)

Μπασακσεχίρ (Τουρκία) – Αντβέρπ (Βέλγιο)

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) – Τζουγκάρντεν (Σουηδία)

Φιορεντίνα (Ιταλία) – Τβέντε (Ολλανδία)

Βαντούζ (Λιχτενστάιν) – Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)

Στεάουα (Ρουμανία) – Βίκινγκ (Νορβηγία)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) – Νις (Γαλλία)

Βιγιαρεάλ (Ισπανία) – Χάιντουκ (Κροατία)

Ρακόβ (Πολωνία) – Σλάβια Πράγας (Τσεχία)

Παρτιζάν (Σερβία) – Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα)

Κραϊόβα (Ρουμανία) – Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)

Κολωνία (Γερμανία) – Φερεχβάρ (Ουγγαρία)

Γουέστ Χαμ (Αγγλία) – Βίμποργκ (Δανία)

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) – Άντερλεχτ (Βέλγιο)

Σλοβάτσκο (Τσεχία) – AIK Στοκχόλμης (Σουηδία)

Μόλντε (Σουηδία) – Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία)

Αλκμάαρ (Ολλανδία) – Ζιλ Βιθέντε (Πορτογαλία)

 

Πηγή: sportday.gr

Κατηγορία ΔΙΕΘΝΗ

Απόψε διεξάγονται οι ρεβάνς των δέκα αγώνων για τον γ' προκριματικό γύρο του Champions League.

Σχηματίζεται απόψε ο χάρτης στον... προθάλαμο του νέου Champions League, καθώς διεξάγονται οι ρεβάνς των δέκα αγώνων για τον γ' προκριματικό γύρο της διοργάνωσης και προκύπτουν τα δέκα ζευγάρια των playoffs.

Ίσως το πιο ενδιαφέρον ζευγάρι συνθέτουν Αϊντχόφεν και Μονακό που συγκρούονται στη ρεβάνς του 1-1 στο Πριγκιπάτο, ενώ η Ρέιντζερς έχει ζόρικη αποστολή μετά την ήττα με 2-0 από τη Σεντ Ζιλουάζ στο Βέλγιο.

Σίγουρες στα playoffs θεωρούνται Μακάμπι Χάιφα, Μπόντο Γκλιμτ, Ερυθρός Αστέρας και Μπενφίκα, που σημείωσαν νίκες με σκορ ασφαλείας στα πρώτα ματς.

To πρόγραμμα των αγώνων ρεβάνς στον γ' προκριματικό γύρο του Champions League (σε παρένθεση τα αποτελέσματα των πρώτων αναμετρήσεων):

Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) (0-5)
Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)-Σέριφ (Μολδαβία) (2-1)
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) (0-4)
Πιούνικ Ερεβάν (Αρμενία)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) (0-5)
Μίντιλαντ (Δανία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία) (1-4)
Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) (1-1)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) (2-1)
Αϊντχόφεν (Ολλανδία-Μονακό (Γαλλία) (1-1)
Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)-Ντινάμο Κιέβου (Ουκρανία) (0-1)
Ρέιντζερς (Σκωτία)-Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο) (0-2)
Τα ζευγάρια των play off του Champions League από το μονοπάτι των πρωταθλητών:
Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)/Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Σέριφ (Μολδαβία)/Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)
Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)/Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)/Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)
Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)/Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)/Πιούνικ (Αρμενία)
Κοπεγχάγη (Δανία)-Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)
Τα ζευγάρια των play off του Champions League από το μονοπάτι των μη πρωταθλητών:
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)/Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία)/Μίντιλαντ (Δανία)
Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο)/Ρέιντζερς (Σκωτία)-Μονακό (Γαλλία)/Αϊντχόφεν (Ολλανδία)

  • Οι αγώνες των play off θα πραγματοποιηθούν στις 16/17 και 23/24 Αυγούστου, με παράταση και πέναλτι, αν χρειαστεί, μετά το δεύτερο παιχνίδι.
  • Οι νικητές προκρίνονται στη φάση των ομίλων του Champions League, όπου... περιμένουν ήδη 26 ομάδες που έχουν εξασφαλίσει απευθείας είσοδο.
  • Η κλήρωση των ομίλων του Champions League θα γίνει στις 25 Αυγούστου.
  • Όλες οι ηττημένες ομάδες περνούν στη φάση των ομίλων του UEFA Europa League (κλήρωση στις 26 Αυγούστου).

 

Πηγή: sport-fm.gr

Κατηγορία ΔΙΕΘΝΗ

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για τα playoffs του Champions League.

Οι πρώτοι αγώνες θα πραγματοποιηθούν το διήμερο 16-17 Αυγούστου και οι ρεβάνς στις 23-24 Αυγούστου. Τα ματς μεταδίδονται από την COSMOTE TV.

Τα ζευγάρια από το μονοπάτι των πρωταθλητών
  • Καραμπάγκ / Φερεντσβάρος - Σέριφ / Πλζεν
  • Μπόντο Γκλίμτ/ Ζαλγκίρις Βίλνιους - Λουντογκόρετς/ Ντιναμό
  • Μακάμπι Χάιφα / Απόλλων Λεμεσού - Ερυθρός Αστέρας / Πιούνικ
  • Κοπεγχάγη - Τράμπζονσπορ
Τα ζευγάρια από το μονοπάτι των μη πρωταθλητών
  • Ντιναμό Κιέβου / Στουρμ Γκρατς - Μπενφίκα / Μίντιλαντ
  • Ουνιόν Σαν Ζιλουάζ / Ρέιντζερς - Μονακό / Αϊντχόφεν

 

 

Κατηγορία ΔΙΕΘΝΗ

Τα ματς του 2ου προκριματικού γύρου του Champions League ολοκληρώθηκαν και τα ζευγάρια του 3ου έγιναν γνωστά.

 

Ο 2ος προκριματικός γύρος του Champions League ολοκληρώθηκε, με τον Ολυμπιακό να μένει εκτός συνέχειας μετά τη βαριά, εντός έδρας ήττα από τη Μακάμπι Χάιφα.


Οι Ισραηλινοί θα ανταμώσουν με τον Απόλλωνα Λεμεσού στην επόμενη φάση, ενώ το εισιτήριο πήραν επίσης οι Φερεντσβάρος, Μπόντο/Γκλιμτ, Ζαλγκίρις και Ντινάμο Κιέβου.

Τα πρώτα ματς του 3ου γύρου θα γίνουν στις 2 και 3 Αυγούστου, ενώ οι ρεβάνς στις 9 του μήνα.

Αναλυτικά τα ζευγάρια:


Μονοπάτι πρωταθλητών
Μακάμπι Χάιφα-Απόλλων Λεμεσού
Καραμπάγκ-Φερεντσβάρος
Λουντογκόρετς-Ντινάμο Ζάγκρεμπ
Σέριφ Τιρασπόλ-Βικτόρια Πλζεν
Μπόντο/Γκλιμτ-Ζαλγκίρις
Ερυθρός Αστέρας-Πιούνικ Ερεβάν
Μονοπάτι μη πρωταθλητών
Μονακό-Αϊντχόφεν
Ντινάμο Κιέβου-Στουρμ Γκρατς
Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ-Ρέιντζερς
Μπενφίκα-Μίντιλαντ

Κατηγορία ΔΙΕΘΝΗ

Τη νίκη με την οποία θα περάσει εκείνος στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League θα ψάξει απόψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος υποδέχεται τη Μακάμπι Χάιφα στο «καυτό» Καραϊσκάκη.

Από το… μηδέν ξεκινάει απόψε η προσπάθεια του Ολυμπιακού για να περάσει στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, μετά το 1-1 με τη Μακάμπι στη Χάιφα την προηγούμενη Τετάρτη (22:00, Cosmote Sport 1).
Ο λόγος είναι ότι έχει καταργηθεί ο κανονισμός του εκτός έδρας, όμως οι Πειραιώτες με σύμμαχο τον κόσμο τους θα επιχειρήσουν να πάρουν τη νίκη με την οποία θα πάρουν εκείνοι το πολυπόθητο εισιτήριο για την επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Πέδρο Μαρτίνς αναμένεται να παρατάξει με πιο επιθετική φιλοσοφία τους «ερυθρόλευκους» και κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει δύο αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με τον αγώνα στο Ισραήλ.

Οι ενδεκάδες

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρσάλικο, Μανωλάς, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Κανέ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά, Μασούρας, Ζίνκερνάγκελ, Ελ Αραμπί.

Μακάμπι Χάιφα (Μπάρακ Μπαχάρ): Κοέν, Σούντγκρεν, Γκόλντμπεργκ, Πλάνιτς, Κορνού, Τσέρι, Φανί, Μοχάμεντ, Ατζιλί, Χαζίζα, Πιέρο.

Διαιτητής

Την αναμέτρηση των Πειραιωτών με τους Πρωταθλητές Ισραήλ θα διευθύνει ο Πολωνός Ντάνιελ Στεφάνσκι, όπως ανακοίνωσε η UEFA. Ο 45χρονος διαιτητής θα έχει βοηθούς τους συμπατριώτες του, Ντόουλ Γκόλις και Μίχαλ Ομπούκοβιτς, ενώ τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Τόμας Βάιντα.

 

Πηγή: sport-fm.gr

Κατηγορία ΔΙΕΘΝΗ
Σελίδα 1 από 10

 

Στοιχεία Επικοινωνίας

Ειδησεογραφικό Τμήμα  info@prismanews.gr  

Αθλητικό Τμήμα  info@prismasport.gr 

Τμήμα Πωλήσεων  marketing@prismanews.gr