Τρίτη, 11 Αυγούστου 2020

Κύπελλο ΕΠΣΗ: Φόρτσαρε στην επανάληψη και προκρίθηκε ο ΠΟΑ (4-1)

Τετάρτη, 11 Μαρτίου 2020 17:30 Γράφτηκε από τον
ΠΟΑ - Ρωμανός ΠΟΑ - Ρωμανός

Ο ΠΟΑ επικράτησε και στον δεύτερο ημιτελικό επί του Ρωμανού και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΗ.

Ο ΠΟΑ εξασφάλισε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου επικρατώντας με 4-1 του Ρωμανού. Η ομάδα της Ελιάς είχε ούτως ή άλλως πολύ δύσκολο έργο μετά το 1-2 του πρώτου αγώνα, αλλά το πάλεψε όσο άντεξε στο Ατσαλένιο.

Μάλιστα ο Ρωμανός μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο παιχνίδι ανοίγοντας το σκορ στο 8' με τον Ανυφαντάκη. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έχασαν ευκαιρίες για να πάρουν σκορ πρόκρισης με τους Μιχελακάκη και Γιακουμάκη στα επόμενα λεπτά.

Η απάντηση του ΠΟΑ ήρθε στο 38ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση φάουλ του Λέκκα που έκανε το 1-1, σκορ με το οποίο οι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ατσαλένιου εμφανίστηκε αποφασισμένη να καθαρίσει την νίκη - πρόκριση. Το 2-1 έγινε με τον Αμαραντίδη στο 57', ενώ το 3-1 έκανε ο Νικόλι μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια στο 68ο λεπτό.

Το κερασάκι στην τούρτα του ΠΟΑ ήρθε στο 84', όταν ο Αμαραντίδης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ένα υπέροχο τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Με συνολικό σκορ 6-2 ο ΠΟΑ πήρε την πρόκριση για τον τρίτο σερί τελικό Κυπέλλου, ενώ ο Ρωμανός σταματά την αξιόλογη πορεία του στα ημιτελικά.

Το φιλμ του αγώνα:

1' Τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ ο Ρωμανός. Ο Μιχελακάκης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του ΠΟΑ, σούταρε, ο Μανουσάκης απέκρουσε και στην συνέχεια ο Μεμοτσελα δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα

5' Πρώτη καλή φάση για τους γηπεδούχους. Ο Αμαραντιδης βρίσκει χώρο και σουτάρει μετά από πάσα του Κερμενιδη ο Χωματας αποκρούει

8' ΓΚΟΛ για τον Ρωμανό. Ο Σεραφειμιδης εκτελεί το κόρνερ και ο Ανυφαντάκης με κοντινή προβολή δίνει προβάδισμα στο σκορ στους φιλοξενούμενους 0-1

12' Ο Καββαλος βγάζει εξαιρετική κάθετη στον Μιχελακάκη αλλά εκείνος χάνει την ευκαιρία να γράψει το 2-0

14' Σουτ του Πλουσή, μπλοκάρει σταθερά ο Χωματάς

15' Νέα ευκαιρία που χάνεται για τον ΠΟΑ, με τον Βοργιά να σουτάρει και τον Ανυφαντάκη να πέφτει με αυτοθυσία και να απομακρύνει σε κόρνερ

26' Διαμαρτυρίες του Ρωμανού για κόκκινη στον Σαμουηλίδη για μαρκάρισμα πάνω στον Σεραφειμίδη.

28' Δοκάρι για τον ΠΟΑ σε κεφαλιά του Πετράκη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κερμενίδη.

35' Διαμαρτυρίες για κόκκινη αυτή την φορά από την πλευρά του ΠΟΑ, σε μαρκάρισμα του Ανυφαντάκη πάνω στον Νικόλι

38' ΓΚΟΛ Ο ΠΟΑ ισοφαρίζει σε 1-1. Ο Λέκκας με μία εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση έφερε το ματς σε ισορροπία!

42' Ο Γιακουμάκης πιάνει τρομερό σουτ, με τον Μανουσάκη να αποκρούει εξίσου εντυπωσιακά για να κρατήσει το 1-1

Ημίχρονο στο Ατσαλένιο: ΠΟΑ - Ρωμανός 1-1

53' Επικίνδυνη παράλληλη σέντρα του Νικόλι, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Χωματας

55' Συρτό σουτ του Νικόλι, περνά λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χωματά.

57' ΓΚΟΛ για τον ΠΟΑ, 2-1. Ο Νικόλι σπάει πολύ ωραία προς το πέναλτι στον Γιώργο Αμαραντίδη και εκείνος με ένα άπιαστο σουτ, κεραυνοβόλησε τον Χωματά για το 2-1

68' ΓΚΟΛ, 3-1 για τον ΠΟΑ. 68' Ο Βοργιάς βρίσκει εξαιρετικά τον Νικόλι μέσα στην περιοχή, εκείνος κατέβασε ψύχραιμα και με πλασέ νίκησε τον Χωματά για το 3-1.

84' Γκολ για τον ΠΟΑ, 4-1. Ο Αμαραντίδης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 4-1

Τέλος στο Ατσαλένιο: ΠΟΑ - Ρωμανός 4-1

ΠΟΑ (Μ. Σκύβαλος): Μανουσάκης, Νάτος, Πλουσής, Χανιωτάκης (46' Ξυλούρης), Σαμουηλίδης, Λέκκας (69' Μαρκουλάκης), Νίκολι (78' Βολονάκης), Κερμενίδης, Αμαραντίδης, Βοργιάς, Πετράκης (73' Ρωμανάκης)

Ρωμανός (Α. Πλουσής): Χωματάς, Ανυφαντάκης (86' Ρουκουνάκης), Κορτσινίδης, Κουκάκης, Χουρδάκης (75' Παπουτσιδάκης), Κάββαλος, Ζερβός (60' Δουζένης), Γιακουμάκης, Μεμοτσέλα (75' Μαυρίδης), Σεραφειμίδης, Μιχελακάκης