Δευτέρα, 16 Δεκεμβρίου 2019

Δεν σταμάτησε ούτε από το Λίντο το τρένο της Χερσονήσου

Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2019 18:50 Γράφτηκε από τον

Η Χερσόνησος κέρδισε με 2-1 το Λίντο και αύξησε την διαφορά της από τους διώκτες της στην κορυφή της Α2 ΕΠΣΗ.

Η Χερσόνησος, αν και δεν έπιασε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης επικράτησε με 2-1 του Λίντο για την 10η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ και έφτασε στους τρεις τους βαθμούς της διαφοράς από τον 2ο στην βαθμολογία Δία.

Η ομάδα του Λιμανιού μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 6ο λεπτό με το γκολ του Συντυχάκη. Μέτα από στημένη μπάλα ο παίκτης της Χερσονήσου έπιασε το πλασέ στην κίνηση για το 1-0.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους και ουσιαστικά "κάθισαν" στο υπέρ τους προβάδισμα. Μάλιστα το Λίντο θα μπορούσε να είχε φέρει το ματς στα ίσα αν η προσπάθεια του Μηλιαράκη δεν είχε καταλήξει στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χερσόνησος διπλασίασε το υπέρ της σκορ όταν ο Ποτηράκης με υπέροχο γυριστό ψαλίδι έγραψε το 2-0 στο 72'.

Οι φιλοξενούμενοι του Λίντο προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στο 84ο λεπτό με δράστη τον Νικολάου. Το συγκρότημα του Δαυίδ Φραγκιαδάκη παρουσιάστηκε πολύ ανταγωνιστικό, ιδιαίτερα στο β΄μέρος και αν δεν ήταν ο Ψαρουλάκης να αποκρούσει τις μεγάλες ευκαιρίες με Νικολάου και Νικηφόρου.

Ωστόσο το σκορ έμεινε ως το τέλος υπέρ της Χερσόνησου που πανηγύρισε την 8η νίκη της σε 10 αγωνιστικές και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Α2 με 26 πόντους.

Από την άλλη το Λίντο παρά την φιλότιμη προσπάθεια υποχρεώθηκε στην ήττα και παρέμεινε στους 16 βαθμούς που είχε συγκεντρώσει πριν το παιχνίδι.

Χερσόνησος (Α. Βαρδάκης): Ψαρουλάκης, Γιαπεντζάκης, Μηλάκης, Συντυχάκης, Φράγκος, Περβολαράκης Κ., Περβολαράκης Γ., Μπορμππυδάκης, Μπεν, Ποτηράκης, Μαραγκάκης (74' Μάριος)

Λίντο (Δ. Φραγκιαδάκης): Χατζηνικολάου, Μαρκατάτος, Διακάκης, Γιακουμάκης, Παχάκης, Μηλιαράκης, Κομνηνός (54' Βουιδάσκης), Νικολάου (82' Καρδουλάκης), Νικηφόρος (67' Κυριακάκης), Ζηδιανάκης, Λιανέρης (61' Σκουτέλης)