Τετάρτη, 19 Φεβρουαρίου 2020

Συναρπαστικό 2-2 για Ρούβα και ΑΣΑΒ

Κυριακή, 12 Ιανουαρίου 2020 17:40 Γράφτηκε από τον

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι Ρούβας και Αγία Βαρβάρα αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2.

Για την 16η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ ο Ρούβας υποδέχτηκε την Αγία Βαρβάρα στο γήπεδο των Δαφνών. Έγινε μία πολύ ωραία και θεαματική αναμέτρηση που αποζημίωσε όσους την παρακολούθησαν.

Το παιχνίδι άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ρούβα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με την προσπάθεια του Προκοπάκη στο 5ο λεπτό. Η απάντηση του ΑΣΑΒ ήταν άμεση με την ισοφάριση να έρχεται εννιά λεπτά αργότερα, στο 14' με τον Σφακιανάκη.

Ο Ρούβας δεν άργησε να ξαναπάρει θέση οδηγού, καθώς ο Ξημεράκης στο 18' με εύστοχο πλασέ έγραψε το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος η Αγία Βαρβάρα μπήκε αποφασισμένη και κατάφερε να ισοφαρίσει για δεύτερη φορά στο 51ο λεπτό. Ο Αποδουλιανάκης με δεξί σουτ διαμόρφωσε το 2-2 που έμελε να είναι και το τελικό σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν για σχεδόν τριάντα λεπτά με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Πρίφτη με δύο κίτρινες κάρτες. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα και την πίεση του Ρούβα το 2-2 έμεινε ως το τέλος.

Ο βαθμός της ισοπαλίας ανέβασε τον Ρούβα στους 26 βαθμούς, ενώ ο ΑΣΑΒ έφτασε τους 18 πόντους.

Ρούβας (Α. Παπακώστας): Ζερβός, Φουκάκης, Μαυρογιαννάκης (39' Νικολάου), Φάκας, Προκοπάκης, Πεδιωτίδης (46' Τασουδής), Νικάκης (46' Πρινιανάκης), Ξημεράκης, Γιαννακόπουλος (75' Ιωάννου), Πρίφτη, Μαστραχάς

ΑΣΑΒ (Γ. Φιολιτάκης): Κλοτσώνης, Τιτάκης, Γαρεφαλάκης, Σιαπλαούρας, Σφακιανάκης, Πακιουφάκης, Κοζορώνης (75' Μανωλακάκης), Σαϊτάκης, Αποδουλιανάκης, Χσουράκης, Πρίφτη