Τετάρτη, 19 Φεβρουαρίου 2020

Τον... χαβά του ο Ρούβας, 3-0 τον Δία

Κυριακή, 15 Δεκεμβρίου 2019 19:20 Γράφτηκε από τον

Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ρούβας, κάτι που στον οδήγησε στην εύκολη νίκη με 3-0 κόντρα στον Δία.

Ο Ρούβας υποδέχτηκε στις Δαφνές τον Δία σε ένα από τα πιο δυνατά παιχνίδια της 14ης αγωνιστικής της Α2 ΕΠΣΗ. Η ομάδα της Γέργερης κυριάρχησε στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο της.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 19ο λεπτό με την αριστοτεχνική  απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ξημεράκη. Το 2-0 γράφτηκε από τον Νικάκη στο 38' με δυνατό δεξί σουτ.

Η μεγαλύτερη φάση του Δία στο πρώτο μέρος ήρθε στο 44' με τους παίκτες της ομάδας του Αγ. Σύλλα να σημαδεύουν δις το δοκάρι. Πρώτα στο οριζόντιο με το σουτ Κυπαράκη και στην εξέλιξη της φάσης στο αριστερό κάθετο με την προσπάθεια του Ανετάκη.

Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που ζητούσαν και τρίτο γκολ που θα τελείωνε το παιχνίδι. Τελικά αυτό ήρθε στο 77ο λεπτό, όταν ο Πρίφτης με ωραία ενέργεια και όμορφη λόμπα διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Αυτή η νίκη αποτελεί το 10ο σερί παιχνίδι σε επίπεδο πρωταθλήματος που ο Ρούβας παραμένει αήττητος. Έτσι έφτασε στην 7η θέση με 22 βαθμούς. Από την άλλη ο Δίας γνώρισε την ήττα και απομακρύνθηκε από τις υψηλότερες θέσεις της κατάταξης.

Ρούβας (Α. Παπακώστας): Ζερβός, Φάκας, Φουκάκης, Προκοπάκης, Μαστραχάς, Πρινιανάκης, Νικολάου, Νικάκης, Γιαννακόπουλος,  Πρίφτη, Ξημεράκης

Δίας: Μπανασάκης, Αλεξόπουλος, Κάββαλος, Κυπαράκης, Παγωνάκης, Καπιζιώνης, Κεφαλάς, Ανυφαντάκης, Ανετάκης, Μαγάκης, Τσιριντάνης