Δευτέρα, 16 Δεκεμβρίου 2019

Ματσάρα και 3-3 για Ρούβα και Ασίτες

Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2019 19:30 Γράφτηκε από τον

Σε ένα "τρελό" παιχνίδι στις Δαφνές ο Ρούβας επέστρεψε από το 0-3 και πήρε ισοπαλία από τις Ασίτες με τελικό σκορ 3-3.

Ρούβας και Ασίτες αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 3-3 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α2 ΕΠΣΗ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μεγάλο προβάδισμα με τρία τέρματα ωστόσο η ομάδα της Γέργερης κατάφερε να επιστρέψει και να πάρει την ισοπαλία με 3-3.

Στα πρώτα 60' λεπτά του αγώνα οι Ασίτες είχαν τον έλεγχο του αγώνα και μετουσίωσαν τις ευκαιρίες τους σε γκολ. Πρώτα στο 6ο λεπτό με την κεφαλιά του Ιατράκη από στημένη μπάλα, μετά στο 55' με το σουτ του Αποστολάκη και ύστερα έξι λεπτά αργότερα, στο 61' όταν και πάλι ο Αποστολάκης με κεφαλιά έγραψε το 0-3.

Όλα έδειχναν πως οι Ασίτες θα έπαιρναν ένα άνετο διπλό, αλλά ο Ρούβας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Το συγκρότημα του Απόστολου Παπακώστα προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και τα κατάφερε με το γκολ του Πρίφτη στο 69' με σουτ εκτός περιοχής που έκανε το 1-3.

Μετά το γκολ η ομάδα της Γέργερης τα έδωσε όλα και πίεσε για την ανατροπή. Στο 88' ο Νικολάου σκόραρε με κοντινό πλασέ μετά από ασταθή απόκρουση του γκολκίπερ για το 2-3. Στιγμές αργότερα, πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Ξημεράκης με παρόμοιο τρόπο έκανε το 3-3 που έμεινε ως τελικό σκορ.

Ο Ρούβας συνέχισε την καλή πορεία των τελευταίων αγωνιστικών παραμένοντας για 6ο παιχνίδι σερί χωρίς ήττα και φτάνοντας τους 14 βαθμούς. Από την άλλη οι Ασίτες έφτασαν στους 18 πόντους και την 4η θέση της βαθμολογίας της Α2 ΕΠΣΗ.

Ρούβας (Α. Παπακώστας): Ζερβός, Φουκάκης, Μαυρογιαννάκης, Προκοπάκης, Ιωάννου, Μαστραχάς (87' Κουτάντος), Ξημεράκης, Γιαννακόπουλος (70' Νικολάου), Πρίφτη, Πρινιανάκης (46' Νικάκης)

Ασίτες (Ζ. Αναστασάκης): Κατσέλης, Μηναδάκης, Ιατράκης (69' Νικάκης), Αναστασάκης, Αποστολάκης, Ρουμπάκης, Σταματάκης, Μανιδάκης, Περογαμβράκης (76' Θεοχαράκης), Ρουμπάκης, Κοπιδάκης