Παρασκευή, 15 Νοεμβρίου 2019

«Σεφτέ» στις νίκες για Ρούβα, 1-4 τον Δωριέα

Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2019 18:35 Γράφτηκε από τον

Την πρώτη του φετινή νίκη πέτυχε πανηγύρισε ο Ρούβας, επικρατώντας με 1-4 του Δωριέα.

Παίζοντας πολύ όμορφο, κυριαρχικό ποδόσφαιρο ο Ρούβας επιβλήθηκε με 1-4 του Δωριέα για την 6η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό ο Ρούβας είχε την υπεροχή και δίκαια έφτασε στο πρώτο του φετινό τρίποντο.

Στο πρώτο μέρος ο Δωριέας αμύνονταν σωστά ως το 35ο λεπτό όταν ο Νικάκης με πλασέ έγραψε το 0-1 για τον Ρούβα. Έξι λεπτά αργότερα ο Γιαννακόπουλος με δυνατό δεξί σουτ έκανε το 0-2 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας της Γέργερης.

Στην επανάληψη ο Ρούβας συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και κατάφερε να κάνει το 0-3 στο 60ο λεπτό, εκεί ουσιαστικα΄κρίθηκε το παιχνίδι. Το γκολ πέτυχε ο Ιωάννου με κεφαλιά μετά από κόρνερ.

Το μόνο που κατάφερε ο Δωριέας ήταν να μειώσει προσωρινά σε 1-3 με τον Καλουδάκη στο 79'. Το κερασάκι στην τούρτα του Ρούβα το πρόσθεσε ο Μαστραχάς στο 85' όταν και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε τετ-α-τετ, γράφοντας το τελικό 1-4.

Το πρώτο φετινό τρίποντο ανεβάζει τον Ρούβα στους 6 πόντους και την 14η θέση, ενώ ο Δωριέας παρέμεινε στους 3 και την προτελευταία 17η θέση της κατάταξης της Α2 ΕΠΣΗ.

Δωριέας: Μαστραντωνάκης, Τζιμπιμπάκης, Κακουλαντωνάκης Στ., Κακουλαντωνάκης Κ., Βιλανάκης, Μπουμπουλάκης, Συμιανάκης (46' Ταφάνι), Λουλάκης, Ζωγραφάκης, Χίντρι, Γκιούζι (46' Τσακιρίδης)

Ρούβας: Ζερβός, Φουκάκης, Μαυρογιαννάκης, Προκοπάκης, Τερζίδης, Νικάκης, Τασουδής (69΄Μαστραχάς), Ξημεράκης (81' Ξημέρης), Γιαννακόπουλος (73' Νικολάου), Πρίφτη, Πρινιανάκης (54' Ιωάννου)