Τρίτη, 15 Οκτωβρίου 2019

Μεταξοχώρι επτά αστέρων σκόρπισε τον Κεραυνό (7-0)

Σάββατο, 12 Οκτωβρίου 2019 18:00 Γράφτηκε από τον

Την πρώτη του φετινή νίκη πανηγύρισε το Μεταξοχώρι GT Control Security επικρατώντας πολύ εύκολα του Κεραυνού με 7-0.

Στο γήπεδο Μεταξοχωρίου η ομώνυμη ομάδα υποδέχτηκε τον Κεραυνό για την 5η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ. Οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό, παίζοντας κυριαρχικό ποδόσφαιρο και έτσι πήραν μία πολύ εύκολη και ευρεία νίκη.

Το "πάρτι" για το Μεταξοχώρι ξεκίνησε από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Μόλις στο 23ο λεπτό το σκορ ήταν στο 2-0 με τα δύο τέρματα του Σταματάκη με δεξιά πλασέ και σουτ αντίστοιχα. Δέκα λεπτά αργότερα στο 33' ο Νύκταρης με υπέροχη εκτέλεση φάουλ έγραψε το 3-0 και έβαλε από νωρίς τις βάσεις για την μεγάλη νίκη της ομάδας του.

Στην επανάληψη το Μεταξοχώρι GT Control Security δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και προσπάθησε να πετύχει ακόμα περισσότερα γκολ. Στο 51ο λεπτό ο Σταματάκης συμπλήρωσε το χατ-τρικ με ωραία ατομική προσπάθεια κάνοντας το 4-0. Στα επόμενα λεπτά πήρε το... όπλο του ο Ανδρέας Καρτσώνης και με δύο προσωπικά γκολ επέκτεινε το προβάδισμα της ομάδας του στα έξι γκολ. Πρώτα στο 58' με όμορφο τακουνάκι και μετά στο 70' μετά από ωραία κυκλοφορία μπάλας από τους γηπεδούχους ο Καρτσώνης σκόραρε δις.

Το κερασάκι στην "ασπρόμαυρη" τούρτα ήρθε στο 74ο λεπτό με την προσωπική ενέργεια και το σουτ του Νικολάρα που έγραψε το τελικό 7-0.

Αναμφίβολα αποτελεί ένα σπουδαίο αποτέλεσμα για το Μεταξοχώρι, και βαθμολογικά, αλλά κυρίως ψυχολογικά ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Από την πλευρά του Κεραυνού σίγουρα αυτό το δυνατό "χαστούκι" μπορεί να αποτελέσει μία αφύπνιση και ένα καλό μάθημα για το νεανικό σύνολο του Άρη Μαυρογιαννάκη.

Με το τρίποντο το Μεταξοχώρι έφτασε τους 5 βαθμούς ενώ ο Κεραυνός έμεινε στην τελευταία θέση με 1 πόντο.

Πλέον στο Μεταξοχώρι επικεντρώνονται στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Βόνη, ενώ ο Κεραυνός στρέφεται στο παιχνίδι με το Αθλόπολις στην έδρα του.

Μεταξοχώρι GT Security Control (Ν. Μανιώρος): Πενταράκης, Μανουσάκης, Σκουλάς, Νικολάρας, Βασιλάκης, Τζαρτζαλός (71' Τουγλής), Νύκταρης, Καρτσώνης, Σταματάκης (52' Κοκοσάλης), Δεληθωμαίδης (57' Αρβανίτης), Χότζα (66' Κάββος)

Κεραυνός (Α. Μαυρογιαννάκης): Κονσολάκης, Σταυρακάκης, Σταματάκης, Παπαδάκης, Παπαγγελής (46' Ηλιάκης), Σπαθαράκης (46΄Τσουγκράνης), Σαμπροβαλάκης, Ανδρουλάκης, Ξυλούρης, Λίλος, Τσιχλάκης