Πέμπτη, 14 Νοεμβρίου 2019

Επιστροφή στις νίκες για το Λίντο, 3-1 τον Δωριέα

Κυριακή, 13 Οκτωβρίου 2019 18:45 Γράφτηκε από τον

Το Λίντο επιβλήθηκε με 3-1 του Δωριέα, νίκη που το ανέβασε σημαντικά στη βαθμολογία της Α2 ΕΠΣΗ, αλλά και ψυχολογικά.

Το Λίντο υποδέχτηκε τον Δωριέα για την 4η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ. Έγινε ένα ευχάριστο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες με αρκετές φάσεις εκατέρωθεν.

Το Λίντο ευτύχησε να ανοίξει το σκορ λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Συγκεκριμένα στο 45' ο Βουιδάσκης με δεξί πλασέ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του γράφοντας το 1-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να "καθαρίσουν" το παιχνίδι πετυχαίνοντας κι άλλα τέρματα. Έτσι στο 60ο λεπτό ο Κομνηνός με δεξί σουτ έκανε το 2-0 για το Λίντο.

Η ομάδα του Καστελίου μετά το δεύτερο γκολ παρουσίασε αλλαγμένη εικόνα προς το καλύτερο με τους παίκτες του Δωριέα να βγάζουν ιδιαίτερο πάθος και ζήλο. Η προσπάθεια αυτή επιβραβεύτηκε με ένα γκολ, αυτό του Τσακιρίδη στο 81' με πλασέ. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει, αλλά το πέναλτι που κέρδισαν στο 83' δεν βρήκε στόχο.

Έτσι αντί να γίνει το 2-2 έγινε το 3-1. Στο 85' ο Νικηφόρος στην αντεπίθεση σημείωσε το τρίτο γκολ του Λίντο που κλείδωσε και τη νίκη. Ο Δωριέας είχε και άλλη ευκαιρία να μειώσει στο σκορ, αλλά αστόχησε σε ακόμα ένα πέναλτι με τον Λουλάκη.

Το τελικό αποτέλεσμα ίσως αδικεί την προσπάθεια των φιλοξενούμενων, αλλά θα έχουν την ευκαιρία να βρουν τους χαμένους βαθμούς στις επόμενες αγωνιστικές.

Η σημαντική αυτή νίκη έφερε το Λίντο στην 7η θέση και τους 9 βαθμούς, ενώ ο Δωριέας παρέμεινε στους 3 πόντους και την 14η θέση της Α2 ΕΠΣΗ.

Λίντο: Καργάκης, Τσικνάκης, Δικάκης, Παχάκης, Χριστοφής (73' Παπαδάκης), Μηλιαράκης, Τσαφαντάκης (87' Καρδουλάκης), Βουιδάσκης, Μανιάς (58' Νικηφόρος), Κομνηνός (63' Μαρκατάτος)

Δωριέας: Μαστραντωνάκης, Μούκα, Κακουλαντωνάκης Στ. (65' Μπουμπουλάκης), Κακουλαντωνάκης Κ., Βιλανάκης, Τζιμπιμπάκης, Γκιούζι (55' Καλουδάκης), Χίντρι, Λουλάκης, Ζωγραφάκης, Νικολακάκης (75' Τσακιρίδης)