Τετάρτη, 11 Δεκεμβρίου 2019

Το Μεταξοχώρι είχε τις φάσεις, οι Γούβες την ουσία (1-3)

Κυριακή, 27 Οκτωβρίου 2019 17:43 Γράφτηκε από τον

Οι Γούβες στο ντεμπούτο του Ζαχαρία Νοικοκυράκη στον πάγκο της ομάδας πήραν σπουδαίο διπλό κόντρα στο Μεταξοχώρι GT Security Control και μαζί ανάσα και ψυχολογία για την δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους οι οποίοι με τον Ηρακλή Σωμαράκη άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ πριν το 20λεπτο. Ο Γκούρο εκτέλεσε το φάουλ ο Πενταράκης απέκρουσε ασταθώς και ο Μπλουσάι που καιροφυλακτούσε από κοντά έκανε 0-2 για τις Γούβες.

Στο 15' ο Καρτσώνης από την άσπρη βούλα βρήκε το δοκάρι του Λέσι και παρέμεινε το 0-1.

Πολλές χαμένες ευκαιρίες από τους γηπεδούχους να ξαναμπούν στο παιχνίδι αλλά η ατυχία και η αστοχία δεν τους άφησε να μειώσουν στο σκορ.

Στην πρώτη καλή τους φάση στο δεύτερο μέρος οι Γούβες έκαναν και το 0-3 με ωραίο γκολ του Γκούρο κόβωντας ουσιαστικά τα πόδια των παικτών των γηπεδούχων.

Το Μεταξοχώρι το μόνο που κατάφερε παρά την σωρεία ευκαιριών ήταν να μειώσει σε 3-1 με πέναλτι του Κοκοσάλη έπειτα από ανατροπή του Νύκταρη εντός περιοχής.

Στα ύψη η ψυχολογία άπαντων στις Γούβες οι οποίες ήθελαν πολύ το αποτέλεσμα προκειμένου να βγούν από την επικίνδυνη ζώνη. Αντίθετα με το Μεταξοχώρι που δεν μπορεί να πιστέψει τις χαμένες ευκαιρίες καθώς πέραν των φάσεων οι γηπεδούχοι σημάδεψαν τέσσερις φορές το δοκάρι σε ένα ρεσιτάλ ατυχίας.

Οι συνθέσεις:

Μεταξοχώρι GT Security Control: Πενταράκης, Χότζα, Μανουσάκης (46' Δεληθωμαϊδης), Μαλιώρης, Νικολάρας, Βασιλάκης, Αρβανίτης (70' Αρβανίτης), Μαγκουφάκης (65' Τζάρτζαλος), Σταματάκης (50' Κοκοσάλης), Νύκταρης, Καρτσώνης

Γούβες: Λέσι, Τσιμινικάκης, Κάτελας, Τσάλος, Χρήστου, Γκούρο, Σωμαράκης, Μπλουσάι (60' Αργυρός), Κωτούλας (75' Διαμαντάκης), Τζωρακολευθεράκης (70' Ζέρο), Ταμπάκης (80' Νεραντζάκης),