Τετάρτη, 11 Δεκεμβρίου 2019

Μεγάλη νίκη με ανατροπή του Δωριέα κόντρα στον Κεραυνό (3-2)

Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2019 19:00 Γράφτηκε από τον

Στο ντέρμπι των... ουραγών της Α2 ΕΠΣΗ ο Δωριέας επικράτησε με 3-2 του Κεραυνού πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή από το 0-2.

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε... όλα ο Δωριέας φιλοξενείσαι τον Κεραυνό για την 11η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ. Έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που ουσιαστικά κρίθηκε στην εκπνοή με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζωγραφάκη στις καθυστερήσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Κεραυνός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα, καθώς είχε την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και το προβάδισμα με 0-1 που πήρε μοιάζει φτωχό. Το γκολ για τους "πράσινους" πέτυχε ο Σαμπραβολάκης στο 20ο λεπτό με ωραίο σουτ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τους ίδιους ρυθμούς και κατάφεραν να διπλασιάσουν το υπέρ τους σκορ με τον Λίλο στο 53'.

Όλα έδειχναν πως ο Κεραυνός θα έφευγε με το διπλό. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν την τελευταία τους λέξη και σχεδόν... ανέλπιστα έφτασαν στην νίκη

Στο 55' μετά από κόρνερ του Ταφάνι ο Μπελενιώτης απέκρουσε ασταθώς με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-2. Χρεώθηκε σαν αυτογκόλ.

Έπειτα για τον Δωριέα ανέλαβε ο Ζωγραφάκης. Με δύο εύστοχες εκτελέσεις από την άσπρη βούλα η ομάδα του Καστελίου έκανε την πλήρη ανατροπή. Πρώτα στο 88' όταν έκανε το 2-2 και αργότερα στο 95' όταν έγραψε το τελικό 3-2. Πάντως αξίζει να σημειωθεί πως κυρίως για το πρώτο πέναλτι εκφράστηκαν παράπονα για τους ανθρώπους του Κεραυνού.

Η νίκη είναι η πρώτη για τον Δωριέα από την πρεμιέρα και τον ανεβάζει στους 6 βαθμούς. Από την άλλη ο Κεραυνός έμεινε για ακόμη μία αγωνιστική χωρίς νίκη, ωστόσο οι καλές εμφανίσεις των νεαρών παικτών του Άρη Μαυρογιαννάκη δίνουν αισιοδοξία για τη συνέχεια.

Δωριέας (Α.Ξυδάκης): Μαστραντωνάκης, Ματόσα (38' Βογιαντζάκης), Κακουλαντωνάκης Κ., Παπαδαντωνάκης (55' Τσακιρίδης), Ταφάνι, Ζώντος (80' Συμιανάκης), Τζιμπιμπάκης, Ζωγραφάκης, Χίτρι, Γκιούζι (64' Δημοσθένους), Μπουμπουλάκης

Κεραυνός (Α. Μαυρογιαννάκης): Μπελενιώτης, Εργαζάκης, Σωμαράκης, Παπαδάκης (86΄Παπαγγελής), Ένο (76' Σταματάκης), Ανδρουλάκης, Τσιμινικάκης, Σαμπραβολάκης (70' Σπαθαράκης), Λίλος, Τσίχλακης, Τσουγκράνης (46' Ξυλούρης)