Σάββατο, 29 Φεβρουαρίου 2020

Νίκη και 2η θέση για την Βόνη κόντρα στους «9» των Ασιτών

Σάββατο, 04 Ιανουαρίου 2020 17:30 Γράφτηκε από τον

Η Βόνη άρχισε εξαιρετικά και το 2020 με ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά με το ευρύ 6-2 επί των... λειψών Ασιτών που αγωνίστηκαν καθ΄όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με 9 ποδοσφαιριστές.

Για την 15η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ η Βόνη υποδέχτηκε τις Ασίτες. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να συμπληρώσουν εντεκάδα επειδή έξι δελτία από τους 15 ποδοσφαιριστές που ήταν στην αποστολή είχαν λήξει (Δείτε εδώ). Σε συνάρτηση με τις πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών ο Ζαχαρίας Αναστασάκης αναγκάστηκε να παρατάξει την ομάδα του με εννιά παίκτες.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν στα πρώτα 45' λεπτά. Η Βόνη άνοιξε το σκορ στο 22΄με τον Ντόγκα, με τις Ασίτες να ισοφαρίζουν στο 34' με τον Κοτζαδάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα των γηπεδούχων αλλά και φυσικά η δεδομένη ποιότητα τους. Με τρία γκολ του Δημήτρη Κουκάκη το (44', 55', 57") το σκόρ έγινε 4-1 με την υπόθεση νίκη να καθαρίζει για τη Βόνη.

Στο 61' ο Κοτζίας με όμορφη προσπάθεια έκανε το 5-1, για να έρθει ο Μανώλης Ζερβάκης στο 66' για να πετύχει και 6ο γκολ για την ομάδα του. Μετά το 6-1 σε μία κίνηση fair-play οι παίκτες της Βόνης σταμάτησαν να επιτίθενται (μετά από εντολή από τον πάγκο) καθώς το παιχνίδι είχε κριθεί και απλά γύριζαν την μπάλα στην άμυνα, όπως οι ίδιοι μας πληροφόρησαν.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιώργου Κοτζαδάκη στο 74'.

Η νίκη ανέβασε την Βόνη στην 2η θέση της Α2 ΕΠΣΗ με 31 βαθμούς, στο -2 από την κορυφή και την Χερσόνησο που έχει ένα ματς λιγότερο. Από την άλλη οι Ασίτες έμειναν στην 6η θέση με 25 πόντους.

Βόνη (Μ. Καλυκάκης): Μαγκούφης, Κοτζιάς (64' Σκαρβελάκης), Γκικόκα, Καλογεράκης, Μυρωδιάς Γ. (62' Ζερβάκης Μ.), Κουκάκης Δ., Μυρωδιάς Τ., Σταυρακάκης (66' Ζερβάκης Ν.), Γιακουμάκης, Κουκάκης Ν. (70' Μπουμπουλάς), Ντόγκα

Ασίτες (Ζ. Αναστασάκης): Γκόγκος, Ιατράκης, Περογαμβράκης, Σταματάκης, Ρουμπάκης, Κοτζαδάκης Γ., Αποστολάκης, Κοτζαδάκης Ν., Κατσέλης