Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2019

Υπέρο«χ»ο παιχνίδι και ισοπαλία για Βόνη και Μεταξοχώρι (2-2)

Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2019 18:40 Γράφτηκε από τον

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι στο γήπεδο Αγ. Παρασκιών, Βόνη και Μεταξοχώρι GT Security Control αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 για την 6η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ.

Στο γήπεδο Αγίων Παρασκιών έγινε ένα πολύ ευχάριστο παιχνίδι μεταξύ δύο ποιοτικών ομάδων για την 6η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ.

Η Βόνη (η οποία παρατάχθηκε με αρκετές σοβαρές απουσίες) μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί στο 19ο λεπτό με ωραίο σουτ του Καλαιτζάκη, που έγραψε το 1-0. Στα πρώτα 25 λεπτά οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, αλλά μετά το γκολ της Βόνης το Μεταξοχώρι αφυπνίστηκε και προσπάθησε να αντιδράσει.

Έτσι στο 40ο λεπτό μετά από πραγματικά υπέροχη ομαδική προσπάθεια, η μπάλα κατέληξε στον Δεληθωμαίδη ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Στην επανάληψη το Μεταξοχώρι GT Security Control συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και μάλιστα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 55' με πανομοιότυπο τρόπο όπως στο γκολ της ισοφάρισης, ο Αρβανίτης (πέρασε σαν αλλαγή στο ημίχρονο) βρέθηκε στην σωστή θέση τη σωστή στιγμή και με δεξί πλασέ έκανε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους.

Από κει και πέρα η Βόνη πίεσε πολύ και είχε την υπεροχή ως το τέλος του αγώνα. Αυτή η υπεροχή μετουσιώθηκε σε γκολ στο 74ο λεπτό. Ο Κοτζιάς από πολύ πλάγια θέση, αφού ντρίμπλαρε δύο αμυνόμενους, έκανε τη σέντρα σουτ και έγραψε το 2-2 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί πως εκφράστηκαν έντονα παράπονα από την Βόνη για τον βοηθό διαιτητή Μερκουλίδη για ένα ακυρωθέν γκολ στο 66', οπού υποστηρίζουν πως δεν υπήρχε οφσάιντ και ο παίκτης των γηπεδούχων καλύπτονταν.

Ο βαθμός της ισοπαλίας διατηρεί την Βόνη στην 4η θέση και τους 11 βαθμούς, ενώ το Μεταξοχώρι έφτασε τους 6 πόντους και βρίσκεται στην 11η θέση της κατάταξης της Α2 ΕΠΣΗ.

Βόνη (Μ. Καλυκάκης): Δαμιανάκης, Κοτζιάς, Σταυρακάκης, Γκικόκας, Καλογεράκης, Καλαιτζάκης, Κουκάκης Δ. (46' Μιχαιλίδης), Μυρωδιάς Γ., Ζερβάκης, Ζαχαράκης (46' Μητρόπουλος), Παλαμίδας

Μεταξοχώρι GT Security Control (Ν. Μανιώρος): Πενταράκης, Χότζα, Σκουλάς, Μανουσάκης, Νικολάρας, Βασιλάκης, Τζάρτζαλος (30' λ.τ. Μαγκουφάκης), Νύκταρης (74' Μαλλιώρης), Καρτσώνης, Κοκοσάλης, Δεληθωμαίδης (46' λ.τ.Αρβανίτης)