Τετάρτη, 08 Απριλίου 2020

Τεράστια νίκη για τον ΟΦΑ, 1-0 τις Μοίρες

Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου 2020 17:20 Γράφτηκε από τον
ΟΦΑ ΟΦΑ

Ο ΟΦΑ έκανε ακόμα ένα βήμα στη μεγάλη προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην Α1 ΕΠΣΗ, επικρατώντας με 1-0 των Μοιρών.

Για την 22η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ ο ΟΦΑ υποδέχτηκε τις Μοίρες, Έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι με λιγοστές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες και με το δυναμικό παιχνίδι να κυριαρχεί.

Στα πρώτα 45 λεπτά έγινε ένα πολύ μοιρασμένο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν σαν πρώτο μέλημα να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα. Φάσεις κυρίως δημιουργήθηκαν από στημένες μπάλες, όπως στο 32ο λεπτό οι Μοίρες θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο Πουλάκης ήταν εκεί για να αποσοβήσει τον κίνδυνο. Μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων, το σουτ του Βιλανάκη από τα δεξιά, το οποίο απέκρουσε ο Καλυκάκης.

Στην επανάληψη ο ΟΦΑ ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να άνοιξε το σκορ με τον Φρόκου στο 72'. Μετά από ωραία σέντρα από την δεξιά πτέρυγα, ο ικανός επιθετικός πλάσαρε άψογα για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του Αρκαλοχωρίου.

Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε...ροντέο με τις Μοίρες να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης και τον ΟΦΑ να κλείνετε πίσω και να χτυπά στις αντεπιθέσεις. Σε μία τέτοια ο Β. Πουλάκης παραλίγο να κάνει το 2-0, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων τον νίκησε στο τετ-α-τετ.

Τελικά το 1-0 έμεινε ως το φινάλε με τον ΟΦΑ να πανηγυρίζει μία πολύ σπουδαία νίκη που τον ανεβάζει στους 17 βαθμούς, στο -3 από τον ΑΟ Τυμπακίου και τις θέσεις που οδηγούν σε πλέι άουτ ή και ακόμα απευθείας παραμονή. Από την άλλη οι Μοίρες παρέμειναν στην 8η θέση και τους 27 πόντους.

ΟΦΑ (Λ. Ρουσάκης): Πουλάκης, Μουρτζάκης, Κλάδος, Λουλάκης, Βελιβασάκης, Μαυράκης, Βιλανάκης (87' Αλεξάκης), Πουλάκης, Φρόκου (93' Γκόρο), Σαμόλης (91' Βασιλάκης), Παπακώστας (69' Παπαδογιαννάκης)

Μοίρες (Γ. Φινοκαλιώτης): Καλυκάκης, Μασέλης, Ιερωνυμάκης, Κουτσάκης, Φανουράκης, Βατσινάς, Αντωνάκης, Μπαστάκης, Ηλιάκης, Κιόρρι, Μπιμπάκης