Τετάρτη, 08 Απριλίου 2020

Ματσάρα «χ»ωρίς νικητή στην Ελιά

Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου 2020 17:00 Γράφτηκε από τον
Ρωμανός - ΑΕΚ Ρωμανός - ΑΕΚ

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το τοπικό ποδόσφαιρο, που τα είχε πραγματικά όλα, Ρωμανός και ΑΕΚατσαμπά αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2.

Για την 22η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ ο Ρωμανός υποδέχτηκε την ΑΕΚ στην Ελιά. Έγινε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, με τρελό ρυθμό, τέσσερα τέρματα και σωρεία χαμένων ευκαιριών, ανάμεσα σε δύο από τις πιο ποιοτικές ομάδες του Ηρακλείου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και ευτύχησαν να προηγηθούν με τη γυριστή κεφαλιά του Ντελία στο 14'. Η απάντηση του Ρωμανού ήταν άμεση, με την ομάδα της Ελιάς να ισοφαρίζει στο 29' με το εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Μεμοτσέλα.

Η ΑΕΚ ξαναμπήκε σε θέση οδηγού στο 35' με την κοντινή προβολή του Νικολάου που έγραψε το 1-2. Παρόλα αυτά ο Ρωμανός κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με το δυνατό, κοντινό σουτ του Ανυφαντάκη στο 44'.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες δεν έβγαλαν σε καμία περίπτωση το πόδι από το γκάζι και κυνήγησαν ως το τέλος το πολυπόθητο γκολ της νίκης. Χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, με σημαντικότερη εξ αυτών το χαμένο πέναλτι του Ντελία στο 71' για την ΑΕΚ που απέκορυσε ο Χωματάς.

Τελικά παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών το 2-2 παρέμεινε ως το φινάλε. Η ισοπαλία κράτησε τις δύο αντιπάλους ισόβαθμες στους 37 βαθμούς στην 3η θέση.

Το φιλμ του αγώνα:

1' Σέντρα στην αναμέτρηση

14' Στην  πρώτη φάση του αγώνα η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ. Ο Κοκκινάκης έκανε το φάουλ, ο Ντελία έπιασε τη γυριστή κεφαλιά και έγραψε το 0-1. Διαμαρτυρίες από πλευράς Ρωμανού πως δεν υπήρχε φάουλ στην αρχή της φάσης.

18' Γενικά γίνεται ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με πολά σκληρά μαρκαρίσματα

19' Κεφαλιά του Μεμοτσέλα από πλάγιο του Κορτσινίδη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Λιουδάκη

26' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Χρήστου έκανε την ενέργεια από δεξιά έκοψε την μπάλα στο Κοκκινάκη ο οποίος σούταρε λίγο έξω από τη περιοχή, με τον Ανυφαντάκη να κόβει σωτήρια. Στην επαναφορά ο Καλαμιώτης σούταρε άουτ.

29' Ο Ρωμανός φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Μετά από στημένη μπάλα ο Ανυφαντάκης παίρνει την κεφαλιά και ο Μεμοτσέλα με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι ισοφαρίζει σε 1-1

35' Ξαναπαίρνει το προβάδισμα η ΑΕΚ. Ο Νικολάου με κοντινή προβολή γράφει το 1-2 μετά από κόρνερ του Κοκκινάκη

39' Ο Μεμοτσέλα κάνει ένα σουτ από το όριο της περιοχής, ο Λιουδάκης μπλοκάρει σταθερά

44' Ο Ρωμανός ισοφαρίζει σε 2-2. Ο Κορτσινίδης έκανε τη σέντρα σουτ, ο Λιουδάκης απέκρουσε ασταθώς, με τον Ανυφαντάκη να έρχεται και με δυνατό σουτ να γράφει το 2-2.

Ημίχρονο στην Ελιά: Ρωμανός - ΑΕΚατσαμπά 2-2

Σχόλιο πρώτου μέρους: Γίνεται πραγματικά ένα παιχνίδι διαφήμιση για το ποδόσφαιρο. Πάρα πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, «τρελός» ρυθμός και τέσσερα γκολ συνθέτουν ένα καταπληκτικό πρώτο σαρανταπεντάλεπτο. Αναμένουμε αν θα συνεχιστεί έτσι η αναμέτρηση ή αν οι προπονητές βάλουν... φρένο στους παίκτες τους!

46' Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά με αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Λιακάκη περνά ο Προκόπης Νικολάου

48' Ο Σεραφειμίδης βγαίνει τετ-α-τετ με τον Λιουδάκη, αλλά πλασάρει άουτ

50' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τάγγινης παίρνει τη θέση του Καλαμιώτη

59 Σουτ Σεραφείμιδη έξω από την περιοχή, λίγο άουτ

60' Τρομερός ρυθμός και στην επανάληψη. Η μπάλα είναι πάνω-κάτω, με τις δύο ομάδες να δείχνουν πως θέλουν πολύ τη νίκη

67' Σουτ του Χ. Νικολάου, η μπάλα περνά λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι

70' Ο Κοκκινάκης βγάζει ωραία μπαλιά στον Τάγγινη, ο οποίος από διαγώνια θέση σουτάρει άουτ

71' Πέναλτι για την ΑΕΚατσαμπά για χέρι του Κουκάκη. Ο Ντελία εκτελεί, αλλά ο Χωματάς αποκρούει. Από τον Ρωμανό φωνάζουν ότι η παράβαση έγινε εκτός περιοχής

77' Σέντρα-σουτ του Κουκάκη, ο Καραφωτίας προλαβαίνει πάνω στη γραμμή και διώχνει σε κόρνερ

83' Ευκαιρία για τον Ρωμανό. Ο Λεμονίας σουτάρει, η μπάλα μετά από κόντρες φτάνει στον Μεμοτσέλα ο οποίος σουτάρει πάνω στον Λιουδάκη

84' Ο Ζηρδέλης μπαίνει στη θέση του Νικολαόυ Χ.

89' Ο Λάρος μπαίνει αντί του Καραφωτιά στην τελευταία αλλαγή της ΑΕΚ

91' Σουτ του Σπύρου μέσα από την περιοχή, διώχνει με τα ακροδάχτυλα ο Χωματάς

92' Από κόρνερ του Ζηρδέλη ο Λάρος πιάνει την κεφαλιά, ο Χωματάς είναι ξανά εκεί

Τέλος στην Ελιά: Ρωμανός - ΑΕΚατσαμπά 2-2

Ρωμανός (Α. Πλουσής): Χωματάς, Ανυφαντάκης, Κορτσινίδης, Κουκάκης, Παχάκης, Παπουτσιδάκης, Μιχελακάκης, Λεμονιάς, Σεραφειμίδης, Χαλκιαδάκης, Μεμοτσέλα

ΑΕΚατσαμπά (Ν. Ανδριανάκης): Λιουδάκης, Λιακάκης (46' Νικολάου Π.), Ντελία, Κοκκινάκης, Καραφωτιάς Α. , Κάββαλος, Καλαμιώτης (50' Τάγγινης), Σπύρου, Καραφωτιάς (89' Λάρος), Τσίχλας, Νικολάου (84' Ζηρδέλης)