Σάββατο, 28 Μαρτίου 2020

Με το δεξί η Δαμάστα στο 2020, πέρασε και από το Πανεπιστήμιο

Σάββατο, 11 Ιανουαρίου 2020 16:59 Γράφτηκε από τον

Ανταπόκριση: Νίκος Πατελάρος

Σημαντική νίκη πέτυχε η Δαμάστα που επικράτησε με 0-2 της Μινωικής για την 17η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της.

Τίμησε τον Γιάννη Χατζησεβαστό πριν την σέντρα του αγώνα η «Μπάρτσα» στην επιστροφή στου έμπειρου τεχνικού στο Πανεπιστήμιο, ως αντίπαλος αυτή την φορά.

Η ομάδα του Μαλεβιζίου με το τρίποντο αυτό παρέμεινε στο +8 από τον δεύτερο Αλμυρό που πέρασε από την Ελιά.

Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχε εκτός του γκολ και πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν.
Η Δαμάστα ευτύχησε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα του σκορ ήταν ο Καστελλιανάκης με σουτ σε πρώτο χρόνο μετά την κάθετη του Αναστασιάδη έγραψε το 0-1 στο 15ο λεπτό.

Πρώτη στιγμή στο 4ο λεπτό με τον Καστελλιανάκη να κάνει κρεμαστό σουτ αλλά την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Το σουτ του Καουκάκη στο 19ο λεπτό πέρασε άουτ, ενώ εννέα λεπτά αργότερα το σουτ του Μειρέλες μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο εξαιρετικός Αμπατζής.

Με την συμπλήρωση 30’ λεπτών αγώνα, το αδύναμο σουτ του Καουκάκη μπλόκαρε εύκολα ο Αμπατζής. Στο 31΄ πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για την Μινωική, με τον Τάσο Απλαδά να κάνει ωραία ενέργεια και να δίνει στον Νικολάε που δεν κατάφερε να βρει την μπάλα.

Δύο λεπτά μετά τεράστια απόκρουση από τον Αμπατζή σε τετ-α-τετ με τον Καουκάκη που κράτησε το 0-1. Στο 34' «πολιορκία» της Δαμάστας στην άμυνα της Μινωικής, με το πρώτο σουτ από τον Καστελλιανάκη να κοντράρει στον Μειρέλες και το δεύτερο σουττου Ολιβέιρα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Αμπατζή.

Στο 40' φώναξαν οι άνθρωποι της Δαμάστας για έξοδο του Αμπατζή έξω από την περιοχή και παράβαση πάνω στον Καστελλιανάκη "φωνάζοντας" για κόκκινη αφού ο «Καστέλλος» είχε τσιμπήσει την μπάλα.

Δύο καλές προσπάθειες από τον Στακάκη σε διάστημα δύο λεπτών, στο 49’ σέντρα-σουτ που κατέληξε λίγο δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 50ο λεπτό την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του νεαρού άσσου.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 60’ κόρνερ του Ρουμπάκη κεφαλιά Τριανταφύλλου και ο Χατζηδημητρίου έσωσε την εστία της ομάδας του αφού έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Στο 64ο λεπτό το σουτ του Καστελλιανάκη απέκρουσε όμορφα ο Αμπατζής, ενώ ο Τριανταφύλλου από πλάγια θέση σούταρε άουτ στο 67ο λεπτό.

Η Δαμάστα διπλασίασε τα τέρματα της, στο 75ο λεπτό βάζοντας γερές βάσεις νίκης! Συστημένη σέντρα του Ρουμπάκη στον Παπαδομιχελάκης που με κεφαλιά σημείωσε το 0-2.

Στο 83' καλή στιγμή για την Δαμάστα όταν ο Μαρκάκης έκανε την σέντρα αλλά ο Καστελλιανάκης δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας.

Τρία λεπτά μετά στο 86' καλή στημένη μπαλιά του Ανδρεαδάκη που βρήκε τον Τσαμπουράκη ο οποίος στόχευσε λίγο πάνω από το δοκάρι της εστίας του Κορνηλάκη.

Αμέσως αργότερα ο Σταυρουλάκης έκανε το σουτ, όμως ο Μπιμπίρης απέκρουσε με την πλάτη του.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Δαμάστα επικράτησε με το 0-2 της Μινωικής, φτάνοντας τους 45 βαθμούς, με την "Μπάρτσα" να παραμένει στους 9.

ΜΙΝΩΙΚΗ: Αμπατζής, Στακάκης, Χατζηδημητρίου, Τσαμπουράκης, Ψαρράς, Ανδρεαδάκης, Αστυρακάκης, Απλαδάς (73' Σταυρουλάκης), Βαρδονικολάκης (81' Καρούζος), Νικολάε (58' Καμαράτος), Νικηταράς (82' Πατσάκης)

ΔΑΜΑΣΤΑ: Κορνηλάκης, Παπαδομιχελάκης, Μπιμπίρης, Αποστολάκης, Μαρκάκης, Αναστασιάδης (83' Πεταλάκης), Μάρκο Μειρέλες, Καουκάκης (58' Τριανταφύλλου), Ρουμπάκης (83' Γιαλυτάκης), Ολιβέιρα, Καστελλιανάκης