Πέμπτη, 12 Δεκεμβρίου 2019

Ματσάρα και μεγάλη νίκη η Δαμάστα 1-0 τον ΠΑΝΟΜ με χρυσή αλλαγή τον Τζουβάρα!

Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2019 17:06 Γράφτηκε από την

Ματσάρα έγινε στη Δαμάστα, όπου η τοπική ομάδα πέτυχε μεγάλη νίκη επί του ΠΑΝΟΜ με σκορ 1-0. Ο Νεκτάριος Τζουβάρας αποτέλεσε τη χρυσή αλλαγή του προπονητή, Γιάννη Χατζησεβαστού, καθώς ήταν ο παίκτης που  σκόραρε και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του στο 88΄. Η νίκη παίρνει μεγαλύτερη αξία, καθώς οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν από το 53΄με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Παπαδομιχελάκη.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι. Γρήγορο παιχνίδι με δύναμη, πάθος, ένταση, δοκάρια, ακυρωθέν γκολ και πολλές μεγάλες ευκαιρίες για γκολ. Η Δαμάστα είχε την κατοχή στα πρώτα δέκα λεπτά και προσπαθούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ. Ο ΠΑΝΟΜ στη συνέχεια και για δέκα λεπτά ισορρόπησε και έγινε επικίνδυνος χάνοντας καλές ευκαιρίες, ενώ του ακυρώθηκε και ένα γκολ.
Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα και άσκησαν μεγάλη πίεση στους φιλοξενούμενους δημιουργώντας πολλές φάσεις για γκολ. Ο ΠΑΝΟΜ με Μυλωνά έψαχνε την αντεπίθεση για να απειλήσει την εστία του Δημαράκη.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς τους ακυρώθηκε ένα γκολ και αποβλήθηκε ο Παπαδομιχελάκης, γεγονότα που αποσυντόνισαν την ομάδα του Μαλεβιζίου. Οι Μαλιώτες συνέχισαν να απειλούν με αντεπιθέσεις με «αιχμές» τους Μυλωνά και Λυδάκη. Σε γενικές γραμμές έγινε νευρικό παιχνίδι στην επανάληψη, χωρίς την απαιτούμενη συγκέντρωση από τις δύο ομάδες. Η Δαμάστα έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων κατάφερε να πετύχει το χρυσό γκολ στο 88΄.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
4΄Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρουμπάκη, ο Αναστασιάδης πήρε την κεφαλιά και στη συνέχεια ο Παπαδομιχελάκης κόπηκε από τους αμυντικούς.
6΄Ένταση και δίλεπτη διακοπή. Ο Τζανάκης βρέθηκε στο έδαφος υποστηρίζοντας ότι τον χτύπησε στο πρόσωπο ο Ρουμπάκης. Ο διαιτητής κ. Μανδαλενάκης έκανε παρατηρήσεις στους παίκτες και στους πάγκους, προκειμένου να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να δοθεί συνέχεια στον αγώνα.
9΄Ο Διαμαντάκης εκτελεί φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και στη συνέχεια σουτ από τον ίδιο παίκτη και εντυπωσιακή απόκρουση από τον Δημαράκη.
10΄Ο Μαυρίδης εκτελεί φάουλ με την μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης σκόραρε ο Κεφαλούκος Λ. , αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιτ. Έντονες διαμαρτυρίες από τον ΠΑΝΟΜ.
12΄Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΝΟΜ. Ο Μυλωνάς βρήκε τετ-α-τετ πλάσαρε, με τον Δημαράκη να αποκρούει εντυπωσιακά. Στην συνέχεια νέα προσπάθεια από τον Μυλωνά, νέα απόκρουση από τον τερματοφύλακα της Δαμάστας.
14΄Ο Αναστασιάδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.
15΄Την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Καουκάκη.
23΄Σουτ του Κατσούλη, η μπάλα κατέληξε άουτ.
24΄Μετά από σέντρα του Μεϊρέλες , ο Καστελλιανάκης δεν πρόλαβε και ενώ ήταν σε καλή θέση.
26΄Μετά από γύρισμα του Μεϊρέλες ο Τζανάκης έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.
34΄Ο Καστελλιανάκης με σουτ «σημάδεψε» το κάθετο δοκάρι.
35΄Μεγάλη απόκρουση του Ζαχαριουδάκη σε πλασέ του Καουκάκη.
46΄Μετά από σέντρα του Ρουμπάκη, ο Καστελλιανάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.
51΄Σε αντεπίθεση ο Λυδάκης πλάσαρε από πλάγια θέση, για να περάσει η μπάλα άουτ.
52΄Σέντρα του Μεϊρέλες , ο Καστελλιανάκης σκοράρει από κοντά, το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιτ.
53΄Ο Παπαδομιχελάκης θα αντικρύσει την κόκκινη κάρτα, στην προσπάθεια του να ανακόψει τον Λυδάκη που έβγαινε μόνος του. Η Δαμάστα συνέχισε με 10 παίκτες, χάνοντας ένα πολύτιμο «εργαλείο» της.
64΄Ο Χαρίτος έδιωξε σωτήρια πριν ο Λυδάκης γίνει κάτοχος της μπάλας.
69΄Ο τερματοφύλακας του ΠΑΝΟΜ, Ζαχαριουδάκης θα αντικρύσει την κίτρινη κάρτα γιατί έπιασε την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή.
71΄Σουτ του Μυλωνά, ψηλά άουτ η μπάλα.
83΄Ο Συσκάκης σκοράρει, αλλά η βοηθός έχει σηκώσει τη σημαία και τον έχει υποδείξει σε θέση οφσάιτ. Έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους.
87΄Ο Τριανταφύλλου έκανε το πλασέ για να αποκρούσει ο Ζαχαριουδάκης.
88΄Γκολ για τη Δαμάστα. Ο Τζουβάρας στην πρώτη του επαφή με την μπάλα (μπήκε αλλαγή στο 87΄) με σουτ στέλνει την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα.
Ένταση δημιουργήθηκε στις καθυστερήσεις, η οποία είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του γενικού αρχηγού της Δαμάστας, Δημήτρη Σαρρή.
Διαιτητής ήταν ο κ. Μανδαλενάκης.
ΔΑΜΑΣΤΑ: Δημαράκης, Αναστασιάδης, Παπαδομοχελάκης, Ρουμπάκης (65΄Γιαλιτάκης), Χαρίτος, Κεφαλούκος Δ.(86΄Δουλγεράκης), Μεϊρέλες , Καστελλιανάκης (87΄Τζουβάρας), Μαρκάκης, Αποστολάκης, Καουκάκης (76΄Τριανταφύλλου).
ΠΑΝΟΜ: Ζαχαριουδάκης, Μπιτζανάκης, Μηλάκης (64΄Συσκάκης), Κεφαλούκος Λ., Μαυρίδης, Μυλωνάς, Λυδάκης (90΄Καπετανάκης), Κατσούλης, Διαμαντάκης, Κλινάκης, Τζανάκης Ε.

Παίζουμε μπάλα και στο facebook, ακολουθήστε μας!