Τρίτη, 19 Νοεμβρίου 2019

Με Γεωργαλά 1-0 την ΑΕΚατσαμπά Di Babbo Climatecnica η Δαμάστα

Σάββατο, 17 Αυγούστου 2019 21:21 Γράφτηκε από τον

Τη δεύτερη φιλική νίκη πανηγύρισε η Δαμάστα, η οποία επιβλήθηκε με 1-0 της ΑΕΚατσαμπά Di Babbo Climatecnica.

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι (δεδομένου της δύσκολης εποχής) κοντραρίστηκαν δύο πολύ καλές ομάδες αυτές της Δαμάστας και της ΑΕΚατσαμπά.

Ουσιαστικά ήταν δύο διαφορετικά παιχνίδια, καθώς οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν δύο διαφορετικές ενδεκάδες ανά ημίχρονο.

Στα πρώτα λεπτά η ομάδα του Κατσαμπά είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες, όπως τα σουτ του Κάββαλου και του Καραφωτιά που δεν βρήκαν στόχο.

Όσο περνούσε η ώρα η Δαμάστα ισορροπούσε ώσπου πήρε τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Το συγκρότημα του Μανώλη Σουτζή ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στην επανάληψη και έδειξε το πραγματικό του πρόσωπο.

Ειδικά στο τελευταίο εικοσάλεπτο η Δαμάστα έπαιξε πραγματικά πανέμορφο ποδόσφαιρο και κυριάρχησε.

Οι μεγάλες φάσεις έρχονταν βροχή, με τον Καστελλιανάκη να σημαδεύει δις το δοκάρι.

Τελικά η λύτρωση ήρθε στο 88ο λεπτό με το γκολ που έδωσε εν τέλει τη νίκη στη Δαμάστα.

Ήταν ένα πολύ καλό φιλικό για εξαγωγή συμπερασμάτων και περαιτέρω βελτίωση για δύο ήδη ποιοτικές ομάδες.

Δαμάστα
1ο ημίχρονο: .Κορνιλάκης, Γιαλιτάκης, Μαρκάκης, Παπαδομιχελάκης, Πεταλάκης, Αριστεινίδης, Κεφαλούκος, Τζουβάρας, Ντίνος, Μυλωνάς, Τριανταφύλλου.
2ο ημίχρονο: Δημαράκης. Αποστολάκης, Χαρίτος, Μπιμπίρης, Βερούσι, Χαιρέτης, Γεωργαλάς, Ρουμπάκης, Καουκάκης, Καστελλιανάκης.

ΑΕΚ:  Λιουδάκης, Τσίχλας, Λιαδάκης, Νικολάου, Πρ, Κ, Ζηρδέλης, Κάββαλος, Καραφωτιάς, Κοκκινάκης, Τσαφαντάκης, Σπύρου, Νικολάου, Χ