Τετάρτη, 11 Δεκεμβρίου 2019

Μεγάλο διπλό του Ανθεστίωνα στο Αρκαλοχώρι (1-2)

Κυριακή, 03 Νοεμβρίου 2019 18:45 Γράφτηκε από τον

Ο Ανθεστίωνας επέστρεψε στις νίκες, παίρνοντας σπουδαίο διπλό στο Αρκαλοχώρι επί του ΟΦΑ με 1-2.

Ο ΟΦΑ φιλοξενείσαι τον Ανθεστίωνα στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΗ. Ήταν ένα παιχνίδι που είχε όλα τα χαρακτηριστικά τοπικού ντέρμπι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας.

Ο ΟΦΑ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κέρδισε πέναλτι στο 14ο λεπτό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πουλάκης, αλλά νικήθηκε από τον Χρονάκη με το 0-0 να παραμένει.

Ο Ανθεστίωνας από αυτό το σημείο και μετά πήρε τα ηνία του αγώνα και λίγο αργότερα ευτύχησε να προηγηθεί. Στο 24΄ο Πήλιος με κεφαλιά, μετά από φάουλ έβαλε μπροστά την ομάδα του Θραψανού, γράφοντας το 0-1. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης πριν βγει το ημίχρονο. Ο Φρόκου με υπέροχη ατομική ενέργεια που ξεκίνησε από την μεσαία γραμμή, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, σέρβιρε στον Λυμπερόπουλο που με ωραίο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα με 1-1 στο 41'.

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης ήταν ακόμα χειρότερη, με τις δυνατές μονομαχίες και τα πολλά φάουλ να κυριαρχούν. Ένα από αυτά έδωσε τη νίκη στον Ανθεστίωνα. Στρατάκης και Ψαλιδάκης έκαναν την έξυπνη κομπίνα και ο Τσομπανάκης έβαλε το υπερπολύτιμο τέρμα, γράφοντας το 1-2 στο 74'.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ΟΦΑ προσπάθησε να αντιδράσει δημιουργώντας ευκαιρίες με μακρινά σουτ, όπως αυτό του Τριανταφυλλάκη, αλλά και του Σαμόλη. Παρόλα αυτά το 1-2 έμεινε ως το φινάλε. Το τρίποντο ανεβάζει τον Ανθεστίωνα στους 11 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΑ έμεινε στην τελευταία θέση της Α1 ΕΠΣΗ με 2 πόντους.

ΟΦΑ (Λ. Ρουσάκης): Κασαπάκης, Βελιβασάκης, Μαυράκης (63' Παπακώστας), Κριτσωτάκης, Τσικαλάς, Σούρσος (71' Συμιανάκης), Λυμπερόπουλος, Πουλάκης, Φρόκου, Τριανταφυλλάκης (86' Βασιλάκης), Σαμόλης (74' Παπαδογιαννάκης)

Ανθεστίωνας (Μ. Σηφάκης): Χρονάκης, Κυριακάκης, Τσομπανάκης, Πήλιος, Κπαρουνάκης (65' Ανυφαντάκης), Λιοδάκης, Στρατάκης, Ψαλιδάκης, ΤΡουλάκης, Φωτόπουλος (90' Βασιλάκης), Θεοδωράκης (69' λ.τ. Πεχυνάκης)