Τρίτη, 10 Δεκεμβρίου 2019

Β. Πλεσίτης: «Απόλυτα δίκαιη η νίκη μας»

Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2019 20:45 Γράφτηκε από τον

Οι δηλώσεις του προπονητή του Αλμυρού στο Prismasport.gr μετά τη μεγάλη νίκη απέναντι στον Ανθεστίωνα με 3-1.

Ο προπονητής του Αλμυρού σε τοποθέτηση του στην ιστοσελίδα μας συνεχάρη τους παίκτες του οι οποίοι δίνουν συνεχόμενους αγώνες εδώ και τρεις βδομάδες.

Παράλληλα ο προπονητής των "πορτοκαλί" τόνισε την επιθετική φιλοσοφία που είχε ο Ανθεστίωνας χαρακτηρίζοντας σπάνια για το τοπικό ποδόσφαιρο.

Αναλυτικά όσα ανέφερε ο έμπειρος τεχνικός:

" Μπήκαμε πολύ καλά στο παιχνίδι και προηγηθήκαμε στο 5' με τον Απλαδά. Ύστερα στο 12' ήρθε η αποβολή του τερματοφύλακας μας που ήταν δίκαιη. Έπρεπε να διαχειριστούμε αυτό το μειονέκτημα και νομίζω πως το κάναμε πολύ καλά. Είχαμε 3-4 σουτ στο πρώτο ημίχρονο για να βάλουμε κι άλλο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε το 2-0 με την ωραία προσπάθεια του Κοιλιάρα. Μετά ο αντίπαλος πίεσε, έκανε το 2-1, αλλά με το πέναλτι του Τοπούζη το παιχνίδι έσβησε. Νομίζω πως είναι μία 100% δίκαιη νίκη.

Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μας γιατί ανταπεξήλθαν εξαιρετικά στα συνεχόμενα ματς των τελευταίων εβδομάδων. Τώρα θα έχουμε δύο μέρες ρεπό να ξεκουραστούμε και να καθαρίσει το μυαλό μας και μετά θα επιστρέψουμε για τη δύσκολη συνέχεια.

Θέλω να αναφερθώ και στην ομάδα του Ανθεστίωνα που πραγματικά έχει μία επιθετική φιλοσοφία και προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο. Άσχετο αν τα καταφέρνει ή όχι, σπάνια βλέπεις τέτοιες ομάδες στο τοπικό ποδόσφαιρο".