Δευτέρα, 16 Δεκεμβρίου 2019

Απέδρασε με Αγαπάκη από το Αρκαλοχώρι ο Αλμυρός (0-1)

Κυριακή, 10 Νοεμβρίου 2019 17:45 Γράφτηκε από τον

Με χρυσό σκόρερ τον Αγαπάκη ο Αλμυρός πέρασε από το Αρκαλοχώρι και βύθισε ακόμα πιο χαμηλά στην βαθμολογία τον ΟΦΑ.

Μεγάλο διπλό πήρε ο Αλμυρός στο Αρκαλοχώρι για την 10η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ. Οι "πορτοκαλί" συνάντησαν μεγάλη αντίσταση από τον μαχητικό ΟΦΑ αλλά κατάφεραν να τον... λυγίσουν με το γκολ του Αγαπάκη στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στα πρώτα 45 λεπτά το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα. Για τους γηπεδούχους σπουδαιότερη ήταν η κεφαλιά του Τσικαλά στο 14' που απέκρουσε πολύ δύσκολα ο Ζαφείρης, ενώ για τον Αλμυρό ξεχώρισε το δοκάρι από στημένη μπάλα στο 26'.

Στην επανάληψη ο ρυθμός παρέμεινε ο ίδιος και ουσιαστικά φαινόταν πως όποια ομάδα έβρισκε πρώτη το γκολ θα έπαιρνε και τη νίκη. Τελικά αυτός που το βρήκε ήταν ο Αλμυρός. Στο 83' μετά από κόρνερ ο Αγαπάκης έπιασε το μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Κασαπάκη και έκανε το 0-1. Για ακόμη μία φορά ο ΟΦΑ δέχτηκε γκολ από στημένη φάση.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Αρκαλοχωρίου προσπάθησε να ισοφαρίσει και μάλιστα έχασε μεγάλη ευκαιρία με το μακρινό σουτ του Συμιανάκη στο 94' που πέρασε μόλις άουτ.

Το 0-1 έμεινε ως το τέλος και με αυτό το τρίποντο ο Αλμυρός έφτασε τους 20 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΑ έμεινε στην τελευταία θέση με μόλις 3 πόντους μετά από 10 αγωνιστικές.

ΟΦΑ (Λ. Ρουσάκης): Κασαπάκης, Σφακιανάκης, Τσικαλάς, Κριτσωτάκης, Μουρτζάκης, Βεληβασάκης, Πουλάκης (78' Συμιανάκης), Σούρσος (64' Φρόκου), Παπαδογιαννάκης (76' Παπακώστας), Σαμόλης, Λυμπερόπουλος (64' Τριανταφυλλάκης)

Αλμυρός (Β. Πλεσίτης): Ζαφείρης, Αγαπάκης, Γιαλούσης, Ρουμπάκης (54' Γεμιστός), Μονιάκης, Μαχαίρας, Μεντουδάκης (72' Κοιλιάρας), Απλαδάς (74' Α. Ζαφείρης), Τοπούζης, Περογαμβράκης, Μπέρκης (82' Λυκούδης)