Τετάρτη, 05 Αυγούστου 2020

ΟΦΗ με Ευρωπαϊκή αύρα άξιζε τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ (2-2)

Σάββατο, 04 Ιουλίου 2020 23:47 Γράφτηκε από τον

Μετά απο ένα συγκλονιστικό ματς που κράτησε σε αγωνία τον κόσμο μέχρι το τελευταίο λεπτό ΟΦΗ και ΠΑΟΚ ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στο Γεντί Κουλέ για την 6η αγωνιστική των πλέϊ οφ της Super League 1.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που αιφνιδίασε πρώτος τον ΟΦΗ και προηγήθηκε στην πρώτη φάση του αγώνα στο 5΄με ωραίο τακουνάκι στην κίνηση από τον Μπίσεσβαρ. Ο ΟΦΗ παρά την ψυχρολουσία του 0-1 δεν το έβαλε κάτω κσι βρίσκοντας ρυθμό μετά το πρώτο 15 λεπτο είχε δοκάρι στο 16΄με τον Βαζ και δύο λεπτά αργότερα στο 18΄κατάφερε να φέρει να ισοφαρίσει σε 1-1 όταν ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου ο Νέϊρα με ωραίο συρτό σουτ έξω από την περιοχή μετά από ασίστ του Κοροβέση.

Ο ΟΦΗ όμως πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια κατάφερε να πετύχει σε καθοριστικό σημείο στο 43΄και δεύτερο γκολ ποίημα κρύβοντας την μπάλα με πέντε πάσες έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ με τον Φιγκεϊρέντο να τελειώνει ωραία τη φάση κάνοντας το 2-1 για την κρητική ομάδα.

Το δεύτερο μέρος επίσης ήταν συνναρπαστικό με τον ΟΦΗ να μένει με δέκα παίκτες στο 59΄για δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχθηκε ο Κουτρουμπής, και τον ΠΑΟΚ να το εκμεταλλεύται ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 76΄με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μιχαηλίδη.

Στο 80΄όμως οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν πάλι καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Εσίτι για μαρκάρισμα πάνω στον Μεγιάδο και ο ΟΦΗ πάλεψε για τη νίκη μέχρι το τέλος με τον Πασχαλάκη στο 96΄να κάνει την επέμβαση του αγώνα στο πλασέ του Νέϊρα και να κρατάει το 2-2 για την ομάδα του σε ένα ματς όπου ο ΟΦΗ εκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση στα πλέϊ οφ και άξιζε την πρώτη του νίκη στη διαδικασία έστω και έτσι όμως πήρε τον πρώτο του βαθμό στα πλέϊ οφ.

ΟΦΗ (5-4-1): Γουόλι, Μπράουν, Μαρινάκης (90’ Νάστος), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Βαζ (60’ Βίκτορ), Μεγιάδο, Στάικος (77’ Σακόρ), Νέιρα, Φιγκεϊρέδο (89’ Μάνος).

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (46’ Μιχαηλίδης), Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί (46’ Εσίτι), Λημνιός (63’ Ακπόμ), Μπίσεσβαρ (63’ Μάτος), Στοχ (61’ Τζόλης), Σβιντέρσκι.