Τρίτη, 11 Αυγούστου 2020

Κοίταξε στα μάτια τον πρωταθλητή Ολυμπιακό ο ΟΦΗ αλλά λύγισε στο τέλος (2-1)

Τετάρτη, 01 Ιουλίου 2020 23:45 Γράφτηκε από τον

O ΟΦΗ πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση του στα πλέϊ οφ και άγγιξε μια πολύτιμη ισοπαλία στο Καραϊσκάκη απέναντι στον και με τη βούλα πλέον πρωταθλητή Ολυμπιακό αλλά ο Χασάν του χάλασε τα σχέδια.

Ο Αιγύπτιος επιθετικός των γηπεδούχων άνοιξε το σκορ στο 27΄με πλασέ μετά από σέντρα του Γκασπάρ από τα δεξιά σε μια φάση όπου εξετάστηκε αρκετά από το VAR για το αν ήταν οφσαϊντ ο Γκασπάρ και μετά από 4 λεπτά το γκολ μέτρησε κανονικά.

Ο ΟΦΗ που ήταν πολύ καλός στημένα στον αγωνιστικό χώρο με 5-4-1 του Γ. Σίμου να μην αφήνει περιθώρια για πολλές επιθέσεις στον Ολυμπιακό κατάφερε να ισοφαρίσει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους όταν ο Κοροβέσης έκοψε ωραία τη μπάλα στον Σακόρ που με συρτό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 1-1.

Ο Μαρτίνς στο δεύτερο μέρος αναγκάστηκε να βάλει τα βαριά χαρτιά του στο γήπεδο για να γυρίσει το ματς και έριξε στο παιχνίδι τους Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί πιέζοντας ασφυκτικά την άμυνα του ΟΦΗ. Στο 79΄ο Βρέσκας είδε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Ζοάο Βίκτορ πάνω στον Βαλπουενά με τον Γάλλο να αναλαμβάνει την εκτέλεση αλλά να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και άουτ.

Η πίεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και καρποφώτησε στο 83΄ όταν ο Ελαμπντελαουί έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή Χασάν με κεφαλαιά έκανε το 2-1. Ο ΟΦΗ δεν το έβαλε κάτω ούτε μετά το 2-1 και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 92΄με σου του Ναμπί έξω από την περιοχή να ισοφαρίσει το ματς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Σισέ, Μπα, Τσιμίκας (46' Βαλμπουενά), Καφού, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Φορτούνης (84' Μπουχαλάκης), Μασούρας (46' Ελαμπντελαουί), Χασάν (83' Λοβέρα).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Δεληγιαννίδης, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Βαφέας (89' Νοικοκυράκης), Κοροβέσης (61' Μεγιάδο), Ναμπί, Στάικος (61' Νέιρα), Ζοάο Βίκτορ, Σακόρ (72' Μπράουν), Μάνος (61' Φιγκεϊρέδο).