Δευτέρα, 13 Ιουλίου 2020

Ολυμπιακός - ΟΦΗ 4-5: Σαν σήμερα η μεγαλύτερη ανατροπή στο ελληνικό ποδόσφαιρο (Video)

Τετάρτη, 27 Μαΐου 2020 10:40 Γράφτηκε από τον
Φωτογραφία από την αναμέτρηση Φωτογραφία από την αναμέτρηση

Τριάντα χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από την μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, με τον ΟΦΗ να κερδίζει 4-5 τον Ολυμπιακό, παρά το γεγονός ότι έχανε με 4-0!

Στις 27 Μαΐου του 1990 σημειώθηκε μία από τις χρυσές σελίδες στην ιστορία του ΟΦΗ. Η αρμάδα του Ευγένιου Γκέραρντ αντιμετώπιζε στο «Γ. Καραϊσκάκης» τον Ολυμπιακό και βρέθηκε να χάνει με 4-0 στο 50ο λεπτό

Ήταν η τελευταία αγωνιστική της σεζόν 1989/1990. Δέκα ημέρες μετά τον μεταξύ τους τελικό Κυπέλλου, όπου ο Ολυμπιακός νίκησε με 4-2 τον ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ, οι δύο ομάδες βρέθηκαν στον αγωνιστικό χώρο του Γεώργιος Καραϊσκάκης για το φινάλε της χρονιάς. Αδιάφοροι και οι δύο καθώς οι "ερυθρόλευκοι" θα τερμάτιζαν στην 4η θέση και οι Κρητικοί στην 6η, ανεξάρτητα από το τι θα γινόταν στον αγώνα.

Το παιχνίδι στο πρώτο μισάωρο είχε φάσεις χωρίς όμως να σημειωθεί κάποιο τέρμα. Στο 31' ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ, ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 3-0. Στο 50ο λεπτό ο Τσιαντάκης διαμόρφωσε το 4-0, "κλειδώνοντας" τη νίκη για τους ερυθρόλευκους.

Έτσι τουλάχιστον πίστεψαν σχεδόν όλοι στο γήπεδο. Εκτός από τους παίκτες του ΟΦΗ οι οποίοι με μία επική αντεπίθεση ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 4-4 χάρη στα γκολ των Βέρα (2), Μπατσινίλα και Μαρινάκη και το πήραν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βάβουλα. Τελικό σκορ 4-5!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίμρε Κόμορα): Ράντος, Αλεξίου, Αποστολάκης, Καραταΐδης, Παχατουρίδης, Η.Σαββίδης (76’ Καλογερόπουλος), Κωφίδης, Ντέταρι, Τσαλουχίδης, Τσιαντάκης, Μητρόπουλος (76’ Σοφιανόπουλος).

ΟΦΗ (Έγκε Γκέραρντ): Χανιωτάκης, Ν.Παπαδόπουλος, Πατεμτζής, Τσίμπος, Βάβουλας, Γκουλής, Βέρα, Π.Μαρινάκης (46’ Παπαβασιλείου), Νιόπλιας, Γ.Μαρινάκης (67’ Μπατσινίλας), Κάβουρας