Σάββατο, 29 Φεβρουαρίου 2020

Άγγιξε το διπλό στην Ξάνθη ο ΟΦΗ... αλλά τον VAR«εσε» ο Παπαδόπουλος

Κυριακή, 26 Ιανουαρίου 2020 17:00 Γράφτηκε από τον
Στην φωτογραφία ο πρώτος σκόρερ του ΟΦΗ Κοσμάς Τσιλιανίδης από την αναμέτρηση του α' γύρου με την Ξάνθη Στην φωτογραφία ο πρώτος σκόρερ του ΟΦΗ Κοσμάς Τσιλιανίδης από την αναμέτρηση του α' γύρου με την Ξάνθη

Ο ΟΦΗ βρέθηκε πολύ κοντά σε μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Ξάνθη... αλλά οι αποφάσεις του διαιτητή κ. Παπαδόπουλου μέσω VAR και όχι μόνο αλλά και τα ατομικά λάθη, έφεραν το τελικό 2-2 στα Πηγάδια.

Ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε αρκετά καλός στο πρώτο ημίχρονο και κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Κασάδο στον Φιγκεϊρέντο στο 25ο λεπτό. Ο Νέιρα εκτέλεσε το πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά δεν μέτρησε γκολ καθώς σύμφωνα με τον διαιτητή ο Αργεντίνος μέσος βρήκε την μπάλα και με τα δυο πόδια (σε μία φάση όπου ο Νέιρα γλίστρησε) και ο ρέφερι έδωσε έμμεσο. Δέκα λεπτά αργότερα ο Βαζ κέρδισε νέο πέναλτι για τον ΟΦΗ το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Φιγκεϊρέντο κάνοντας το 0-1.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ έρηξε την απόδοση του με την Ξάνθη να πιέζει ψηλά και να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης το ο οποίο βρήκε στο 84' με τον Φοσέρ έπειτα από ασίστ του Κασάδο, ενώ πριν το γκολ της Ξάνθης είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία ο Φιγκεϊρέντο να κάνει το 0-2. Στο 87' τελικά σε μία κόντρα επίθεση ο Νέιρα έδωσε πάσα πάρε βάλε στον Φιγκεϊρέντο ο οποίος με σουτ από κοντά έκανε το 1-2. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 90+2 με σκόρερ τον Φοσέρ από κοντά, σε μία φάση όπου χρειάστηκε πάλι το VAR για να δει ο κ. Παπαδόπουλος το επιθετικό φάουλ που έγινε πάνω στον Κοροβέση...και με πολύ εύκολο τρόπο να το αγνοήσει και να μετρήσει το γκολ της Ξάνθης.

Αρκετές κίτρινες κάρτες σε παίκτες του ΟΦΗ με τους Μαρινάκη, Κοροβέση, Κουτρουμπή και Νέιρα να συμπληρώνουν κάρτες (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ)

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΞΑΝΘΗ: Αμπάντ, Λισγάρας, Εντουάρντο, Κοβάτσεβιτς, Σόσα (46' Καρασαλίδης), Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Μπαριέντος, Ντουρίτσκοβιτς, Τέρκι (46' Φοσέρ), Κάστρο

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Γιαννούλης, Κουτρουμπής (86' Νάστος), Κοροβέσης, Μαρινάκης, Μεγιάδο, Στάικος, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Βαζ (67' Μπράουν), Φιγκεϊρέντο