Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2019

Παλικάρι ο ΟΦΗ στο Καραϊσκάκη τον λύγισε το VAR και το δοκάρι (2-1)

Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2019 21:47 Γράφτηκε από τον

Μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση που έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό μέχρι το τέλος ο ΟΦΗ έχασε στις λεπτομέρειες στο Καραισκάκη με 2-1 για την 4η αγωνιστική της Super League 1.

Ο Ολυμπιακός που μπήκε δυνατά στο ματς είχε δοκάρι στο 3΄με τον Λοβέρα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 11΄με κεφαλιά του Σουντανί. Ο ΟΦΗ όμως δεν το έβαλε κάτω πίεσε για την ισοφάριση και στο 33΄ο Παπαδόπουλος σε συνεργασία με το διαιτητή VAR Κουμπαράκη δεν έδωσε ένα καθαρό πέναλτι σε ανατροπή του Φιγκεϊρέντο από τον Σα. Παρόλα αυτά ο ΟΦΗ με τρομερό σουτ του Ναμπί στην κίνηση έξω από την περιοχή κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τις δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες στο ημίχρονο στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος έγινε καταπληκτικό παιχνίδι με τον ΟΦΗ να αγγίζει το 1-2 με σουτ του Ναμπί που σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Σα. Και αφού σε αυτή τη φάση δεν έγινε το 1-2 λίγα λεπτά μετά ο Γκερέρο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Νάστου και έδωσε στον Σουντανί που έκανε το 2-1.

Από εκεί και μετά ο ΟΦΗ πίεσε ασφυκτικά για να ισοφαρίσει αλλά στο 66΄δεχθηκε τρίτο γκολ από τον Γκερέρο που σωστά όμως ακυρώθηκε με χρήση VAR από τον Παπαδόπουλο για οφσαϊντ του Σουντανί. Στο 79΄και στο 83΄τα σουτ των Τσιλιανίδη και Σεμέντο δεν βρήκαν στόχο και έτσι το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τον ΟΦΗ να κρατάει την πολύ καλή εμφάνιση του απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα του πρωταθλήματος.

Ολυμπιακός: Σα, Τοροσίδης (62΄Γκασπάρ), Κούτρης, Σεμέδο, Αβρ. Παπαδόπουλος, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Λοβέρα (56΄Μασούρας), Σουντανί (82΄Καμαρά), Ποντένσε, Γκερέρο.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Νάστος (63΄Κουτρουμπής), Μεγιάδο, Νέιρα, Ναμπί, Τσιλιανίδης (87΄Βαζ), Σεμέντο, Φιγκεϊρέντο (71΄Μάνος).

H εξέλιξη της αναμέτρησης

- Ξεκινάει το παιχνίδι στο Καραισκάκη.

3΄Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Από σέντρα του Σουντανί ωραίο διαγώνιο σουτ από τον Λοβέρα η μπάλα στο δοκάρι του Σωτηρίου και κόρνερ.

5΄Καλή φάση για τον ΟΦΗ. Σουτ του Μεγιάδο έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Σα.

11΄Γκολ για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Ποντένσε από τα αριστερά κεφαλιά του Σουντανί και 1-0 για τον Ολυμπιακό.

13΄Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Πλασέ του Γκερέρο η μπάλα άουτ.

16' Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Γύρισμα σαν σουτ του Τσιλιανίδη που μπλοκάρεται.από τον Σα.

17΄Υποψία για πέναλτι για τον ΟΦΗ. Η μπάλα φαίνεται να βρίσκει το χέρι του Σεμέδο του Ολυμπιακού μετά το διώξιμο του Αβρ. Παπαδόπουλου ο διαιτητής δείχνει παίζεται.

21' Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ.  Ο Αβραάμ προλαβαίνει και κόβει εξαιρετικά τον Τσιλιανίδη που έβγαινε τετ α τετ με τον Σα.

Μετά το πολύ καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο πρώτο 10λεπτο και το γκολ του Σουντανί ο ΟΦΗ έχει ισορροπήσει πλήρως το παιχνίδι και προσπαθεί να βγει με αξιώσεις στην επίθεση.

24΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε βγαίνει σε θέση βολής σουτάρει αλλά η μπάλα θα καταλήξει σε κόρνερ.

33΄Πέναλτι που δεν δίνεται στον ΟΦΗ. Πάσα του Ναμπί στον Φιγκεϊρέντο ο Σεμέντο με προβολή τον ανατρέπει αλλά ο Παπαδόπουλος δείχνει παίζεται σε μια φάση πάντως που φαίνεται ότι ο Σεμέδο του Ολυμπιακού βρίσκει το πόδι του Βραζιλιάνου επιθετικού του ΟΦΗ.

39΄Κίτρινη κάρτα στον Λοβέρα.

43΄Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Από γύρισμα του Γκιγιέρμε η μπάλα θα πάει στον Γκερέρο που προσπαθεί να νικήσει τον Σωτηρίου με τακουνάκι αλλά η μπάλα θα φύγει άουτ.

44΄Σουτ του Ποντένσε μπλοκάρει ο Σωτηρίου.

45΄+ Φοβερό γκολ από τον Ναμπί. Με απίστευτο σουτ του Ναμπί έξω από την περιοχή ο ΟΦΗ κάνει το 1-1 και ισοφαρίζει το ματς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Λήξη του πρώτου μέρους με τον Ολυμπιακό και τον ΟΦΗ να είναι ισόπαλοι 1-1 με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0 στο 11΄με τον Σουντανί και τον ΟΦΗ να ισοφαρίζει με γκολάρα του Ναμπί στις καθυστερήσεις.

Ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος χωρίς κάποια αλλαγή από τις δύο ομάδες.

51΄Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Από κόρνερ του Λοβέρα ο Τοροσίδης θα πιάσει την κεφαλιά η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ.

54΄Δοκάρι για τον ΟΦΗ. Από μπαλιά του Σεμέντο στον Ναμπί ο Άγγλος μέσος του ΟΦΗ θα πλασάρει η μπάλα θα βρει το δοκάρι του Σα και θα φύγει άουτ.

55΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ωραίος συνδυασμός από τους παίκτες του Ολυμπιακού με τον Γκερέρο όμως να μην βρίσκει δίχτυα.

56΄Διπλή φάση ο Ολυμπιακός με σουτ Σεμέδο σε σώματα και μετά νέα προσπάθεια ψηλά έξω.

56΄Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό με τον Μασούρα να μπαίνει στη θέση του Λοβέρα.

57΄Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Γκερέρο θα κλέψει την μπάλα από τον Νάστο και ο Σουντανί με το αριστερό θα νικήσει τον Σωτηρίου και θα κάνει το 2-1 για τους "ερυθρόλευκους".

61΄Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σουτ του Σεμέντο μπλοκάρει ο Σα.

62΄Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό με τον Γκασπάρ στη θέση του τραυματία Τοροσίδη.

63΄Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Κουτρουμπή να μπαίνει στη θέση του Νάστου.

66΄Γκολ για τον Ολυμπιακό που ακυρώνεται από τον Παπαδόπουλο με χρήση VAR . Ο Γκασπάρ θα βγάλει την μπάλα στον Μασούρα που θα στρώσει στον Γκερέρο και αυτός από κοντά θα κάνει το 3-1 για τον Ολυμπιακό, όμως το γκολ ακυρώνεται ως οφσαϊντ του Σουντανί.

71΄Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Μάνο να μπαίνει στη θέση του Φιγκεϊρέντο.

75΄Σουτ του Ποντένσε η μπάλα λίγο άουτ.

79΄Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σουτ του Τσιλιανίδη η μπάλα λίγο έξω.

82΄Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό με τον Καμαρά να μπαίνει στη θέση του Σουντανί.

83΄Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σουτ του Σεμέντο μπλοκάρει ο Σα.

87' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Βαζ να μπαίνει στη θέση του Τσιλιανίδη.

88΄Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση για αντικανονικό φάουλ πάνω στον Ποντένσε.

90΄Κίτρινη κάρτα στον Ναμπί για φάουλ πάνω στον Καμαρά.

93΄Κίτρινη κάρτα στον Σα από τον Παπαδόπουλο για καθυστερήσεις.

Λήξη της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ να χάνει με 2-1 από τον Ολυμπιακό αλλά την κρητική ομάδα να κάνει μια εξαιρετική εμφάνιση μεγάλης ομάδας και να χάνει με ευθύνη και του VAR Κουμπαράκη αλλά και του Παπαδόπουλου που αν είχε δώσει το καθαρό πέναλτι πάνω στον Φιγκειρέντο ίσως μιλούσαμε για άλλο ματς. Άτυχος ο ΟΦΗ που πριν το 2-1 του Ολυμπιακού είχε δοκάρι σε σουτ του κορυφαίου παίκτη του στο ματς του Ναμπί.