Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου 2019

"Χ"αμόγελα στον ΟΦΗ που έφυγε αλώβητος από το Χαριλάου

Σάββατο, 24 Αυγούστου 2019 22:15 Γράφτηκε από τον

Θετικά ξεκίνησε την νέα αγωνιστική περίοδο ο ΟΦΗ ο οποίος απέσπασε το χρυσο βαθμό της ισοπαλίας στην πρεμιέρα της Super Leauge κόντρα στον Άρη με 1-1,

Ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικός και κατάφερε να ανοιξει στο σκορ με τον Μεγιάδο μετά από ωραία προσπάθεια ενώ είχε την ευκαιρία με τον Νέιρα να ανοίξει νωρίτερα το σκορ με την μεγάλη ευκαιρία στο 6΄.

Στην συνέχεια ο ΟΦΗ κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους στους επιθετικούς τους Άρη ο οποίος όμως έχασε σπουδαία ευκαιρία με το χαμένο πέναλτι του Ιντέγιε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ έχασε την μάχη της μεσαίας γραμμής με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να αυξήσουν την πίεση στα καρέ του Σωτηρίου , ο οποιος ήταν από τους κορυφαίους του γηπέδου.

Στην συνέχεια ο Άρης ήταν κυρίαρχος με τον Ιντέγιε να ειναι μοιραίος καθώς έχασε πεναλτι και ειχε και δοκάρι.

Πάντως είναι εμφανής για τον ΟΦΗ η έλλειψη στοπέρ που θα έδινε ηρεμία στην άμυνα του ΟΦΗ

Φιλμ αγώνα

7': Πρώτη καλή φάση στο ματς για τον ΟΦΗ με τον Σεμέδο να μπαίνει μέσα στην περιοχή απο αριστέρα , αφού περνά δύο αντιπάλους και γυρίζει την μπάλα παράλληλα στην περιοχή με τον Νέιρα από κοντά να κάνει το σουτ αλλά να καταλήγει άουτ από το αριστερό δοκάρι του Έιμαν.
by
11': Δoκάρι για τον Άρη μετά από πολύ ωραία προσπάθεια του Φετφατζίδη από δεξιά γυρίζει την μπάλα στην περιοχή με τον Μαρτίνες να σουτάρει, αλλά να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου
. 13 Ολιγωρία του Μάνου που βρέθηκε απέναντι από τον Έιμαν με τον Δεληζηση να την εκμεταλλευτεί και να διώξει.
18 Γκολλλλλλ για τον ΟΦΗ που ανοίγει το σκορ κόντρα στον Άρη . Σκόρερ ο Μεγιάδο
Ανοίγει το σκορ στο "Κλ. Βικελίδης" με τον Μεγιάδο να βάζει τον ΟΦΗ μπροστά στο σκορ. Ο Κοροβέσης από τα αριστερά πασάρει στον Αργεντινό που με σουτ στη κίνηση από το ύψος της περιοχής κάνει το 0-1.
31: Ωραία συνεργασία και ένα-δύο Φετφατζίδη με Ματίγια, ο Κοροβέσης διώχνει σε κόρνερ.

35': Μακρινό σουτ του Ναμπί η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Έιμαν.

42': Λάθος του Μεγιάδο, ο Ντιγκινί κλέβει την μπάλα, αποφεύγει τον Μαρινάκη και με σουτ προσπαθεί για το 1-1, αλλά ο Σωτηρίου διώχνει την μπάλα. Σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους
48': Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Φετφατζίδης από τα δεξιά πασάρει στον Μαρτίνες, ο οποίος α σουτάρει για να διώξει ο Νάστος, με την μπάλα να φτάνει στον Ιντέγιε και ο Νιγηριανός εξ επαφής καταφέρνει να στείλει την μπάλα άουτ.
57 Πέναλτι για τον Άρη. Το κερδίζει ο Ιντέγιε σε ανατροπή του από τον Κοροβέση.
Ο Ντιγκινί εκτελεί το πέναλτι όμως η εκτέλεση είναι πολύ κακή με την μπάλα να περνά μακριά από το δεξί δοκάρι του Σωτηρίου.
64' Ο Φετφατζίδης με ωραία κίνηση πασάρει στον αμαρκάριστο Ιντέγιε , όμως το κοντινό σουτ του διώχνει ο Σωτηρίου.
69': ΓΚΟΛ για τον Άρη! 70' Ο Φετφατζίδης την κατάλληλη στιγμή πασάρει στον Σάσα ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου. 1-1
73': Φάουλ εκτελεί ο Ναμπί με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Έμαν.
83': Ο Ιντέγιε πάσα για τον Ντιγκινί, ο οποίος γυρνά την μπάλα στον Λάρσον, διώχνει σωτήρια σε κόρνερ ο Γιαννούλης.

87': Ο Μεγιάδο πασάρει για τον Σασί ο οποίος στον κενό χώρο μπαίνει στην περιοχή το σουτ του όμως περνά άουτ.

Πως αγωνίστηκαν ΟΦΗ και Άρης

Με 4-2-3-1 ο ΟΦΗ στο παιχνίδι με τον Σωτηρίου κάτω από τα δοκάρια, τον Μαρινάκη στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Κοροβέση στο αριστερό και τους Μαρινάκη, Γιαννούλη δίδυμο στα στόπερ. Μεγιάδο και Νέιρα στον άξονα, με τους Ναμπί, Σεμέντο και Τσιλιανίδη μπροστά τους και μοναδικός προωθημένος ο Μάνος.

Με 4-2-3-1 και ο Άρης, με τον Έμαν κάτω από τα γκολπόστ, τον Σούντγκρεν στα δεξιά της άμυνας, τον Κόρχουτ στα αριστερά και τους Ρόουζ, Δεληζήση στα στόπερ. Αμυντικά χαφ οι Σάσα, Ματίγια και μπροστά σε τριάδα οι Μαρτίνες, Ντιγκινί και Φετφατζίδης. Αιχμή του δόρατος της επίθεσης ο Ιντέγιε.