Πέμπτη, 26 Νοεμβρίου 2020

Παλικαρίσια νίκη για την ΑΕΚ επί της Λάρισας σε 17 λεπτά (4-1)

Κυριακή, 22 Νοεμβρίου 2020 17:04 Γράφτηκε από τον

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς σκαρφάλωσε η ΑΕΚ η οποία κέρδισε με 4-1 τη Λάρισα στη Ριζούπολη την Κυριακή το μεσημέρι για την 9η αγωνιστική της Super League 1.

Η νίκη για τον Δικέφαλο δεν ήρθε τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό σκορ καθώς το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0, με την ΑΕΚ να λύνει τον γόρδιο δεσμό στο 55΄με γκολ του Μαχαίρα. Η Λάρισα όμως δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε το παιχνίδι με γκολάρα από τον Σπάρβ στο 68΄.

Παρόλα αυτά η ΑΕΚ απάντησε άμεσα και μέσα σε 17 λεπτά κατάφερε να σημειώσει τρία γκολ και να πάρει μια άνετη αλλά και συνάμα δύσκολη νίκη απέναντι στη Λάρισα. Ο Ανσαριφάρντ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο 72΄στους γηπεδούχους που έκαναν άμεσα και το 3-1 στο 78΄με τον Σιμόες, με την γκολάρα του Γαλανόπουλου που μπήκε ως αλλαγή στο ματς να διαμορφώνει στο 89΄το τελικό 4-1.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Λόπες (66' Ινσούα), Νεντελτσιάρου, Σβάρνας, Παουλίνιο, Σιμόες, Σάκχοφ (81' Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Αλμπάνης, Μαχαίρας (67' Λιβάια), Ολιβέιρα (60' Ανσαριφάρντ, 82' Τάνκοβιτς)

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Φίλιπ, Μούζεκ (78' Τρούγιτς), Μιχαήλ, Ηλιάδης, Μπέρτος (86' Μπέρτος), Μιλοσάβλιεβιτς, Νικολιάς (46' Τόρζε), Σπαρβ, Πλατέλλας (86' Γιουνές), Ντουρμισάι