Τετάρτη, 01 Απριλίου 2020

Τσίμπησε πολύτιμο βαθμό εκτός έδρας ο Ο.Φ.Ι στην Καβάλα (0-0)

Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου 2020 16:57 Γράφτηκε από τον
Πολύτιμο βαθμό στην Καβάλα απέσπασε ο Ο.Φ.Ιεράπετρας. Πολύτιμο βαθμό στην Καβάλα απέσπασε ο Ο.Φ.Ιεράπετρας.

Ένα πολύτιμο βαθμό εκτός έδρας σε ένα ματς που δέχθηκε αρκετή πίεση κατάφερε να πάρει ο Ο.Φ.Ιεράπετρας μένοντας στο 0-0 με την Καβάλα για την 20η αγωνιστική της Football League.

H Kαβάλα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος από τον Ο.Φ.Ι και μάλιστα είχε δύο δοκάρια μέσα σε ένα λεπτό. Στο 20΄μετά από εκτέλεση φάουλ του Γαβριηλίδη και απόκρουση του Καραγκιολίδη η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γαβριηλίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Καραγκιολίδη.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 37΄και πάλι με τον Γαβριηλίδη όταν το πλασέ που έκανε απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας του Ο.Φ.Ι. Η ομάδα της Ιεράπετρας όμως κόντρα στη ροή του αγώνα έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο 42΄όταν η εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η Καβάλα μπήκε πιο δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε την πρώτη καλή στιγμή στο 55΄οταν μετά από κόρνερ του Π. Ορφανίδη ο Κουτσούμπας έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άγγιξαν και πάλι το 1-0 με την κεφαλιά του Μαρκόπουλου να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η ομάδα του Π. Δερμιτζάκη συνέχισε να πιέσει για να ανοίξει το σκορ και έχασε ακόμη μια πολύ καλή ευκαιρία στο 64΄με το σουτ του Σκαθαρούδη να φεύγει μόλις άουτ. O Ο.Φ.Ι κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία του την Καβάλα που πάντως πίεσε μέχρι τέλους και έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για το 1-0 στο 91΄με την κεφαλιά του Μαρκόπουλου να φεύγει μόλις άουτ.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα πάντως ο Ο.Φ.Ι θα μπορούσε να κλέψει το ματς όταν ο Δήμιζας είπε όχι στην κεφαλιά του Βακράκου και το σουτ του Χύσι στη συνέχεια.

Το ματς πάντως είχε έντονο φινάλε καθώς στην τελευταία φάση του αγώνα η Καβάλα σκόραρε με κεφαλιά του Μαρκόπουλου που όμως ήταν καθαρά σε θέση οφσαϊντ με τον επόπτη να σηκώνει σωστά τη σημαία.

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑ(ΠΑΥΛΟΣ ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ): Δήμιζας, Καζαντζίδης(67΄ Καθάριος), Γαβριηλίδης, Μαρκόπουλος, Κέρθι, Λάζαρος Ορφανίδης, Στίκας, Μαϊδανός(85΄ Αρναούτογλου), Πέτρος Ορφανίδης, Κουτσούμπας, Βασίλειος Παπαδόπουλος(58΄Σκαθαρούδης)

ΟΦΙ(ΤΙΜΟΘΕΟΣ ΚΑΒΑΚΑΣ): Καραγκιολίδης, Σμίλτος, Βογιατζής, Κατσικοκέρης, Μηνάς(65΄ Βακράκος), Μάγκας, Σκόνδρας, Μπάμπης(79΄ Αποστολόπουλος), Χιντζίδης, Αναστασόπουλος, Χαντί(59΄ Χύσι).