Prismasport

Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου 2019 13:35

Ώρα αποφάσεων στον Παναθηναϊκό

Ο Δώνης εμφανίζεται διατεθειμένος να αποχωρήσει, αλλά όλα θα κριθούν από το ραντεβού με Νταμπίζα και Αλαφούζο

Το νέο ηχηρό «χαστούκι», αυτή τη φορά με 4-0 από τον Άρη, βάρυνε και άλλο το κλίμα στον Παναθηναϊκό και μπορεί να φέρει εξελίξεις.

Ο Γιώργος Δώνης δεν έκρυψε για άλλη μια φορά την απογοήτευσή του, αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά για το μέλλον.

Ο έμπειρος τεχνικός βλέπει ότι η δουλειά που κάνει με τους παίκτες του στις προπονήσεις δεν βγαίνει στο γήπεδο και εμφανίζεται διατεθειμένος να αποχωρήσει.

Παρόλα αυτά, όπως εξήγησε, όλα θα τεθούν επί τάπητος και θα συζητηθούν σε συνάντηση που θα έχει με τον Νίκο Νταμπίζα και τον Γιάννη Αλαφούζο, λογικά μέσα στη Δευτέρα (16/9).

Μάλιστα, και η θέση του Νταμπίζα δεν μπορεί να θεωρείται ασφαλής, με τους οπαδούς να «βράζουν» με την απογοητευτική εικόνα της ομάδας.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να γίνει πολλή δουλειά και να παρθούν σημαντικές αποφάσεις, καθώς ακολουθεί το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, με κάποιους να φοβούνται για τις αντιδράσεις του κόσμου...

a-sports.gr

Λίγο καιρό μετά τις κραυγές μαϊμούδων που έκαναν οι οπαδοί της Κάλιαρι προς τον επιθετικό της Ίντερ, εκείνος έγινε δέκτης ενός απαράδεκτου σχολίου από Ιταλό δημοσιογράφο.

Κατά την ανάλυσή του λοιπόν on camera ο Λουτσιάνο Παζιράνι αποθέωσε τον Λουκάκου και στη συνέχεια επέλεξε μια αδιανόητη ατάκα για να ενισχύσει τον ισχυρισμό του.

«Αν πας στο ένας με έναν απέναντί του είσαι χαμένος. Θα πέσεις στο έδαφος μετά από μία τέτοια μονομαχία. Ο μόνος τρόπος για να τον σταματήσεις είναι να του δώσεις δέκα μπανάνες», ανέφερε.

Όπως είναι λογικό, προκλήθηκαν έντονες αντιδράσεις από τηλεθεατές και όχι μόνο, με τον Παζιράνι να ζητά συγγνώμη εκ των υστέρων (κάνοντας λόγο για ένα κακό αστείο), αλλά το κανάλι Top Calcio 24 να απολογείται στον κόσμο και να τον απομακρύνει από τη θέση του.

sport-fm.gr

Με εμφατικό τρόπο ξεκίνησε στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΠΣΗ ο Μαραθώνας, κερδίζοντας εύκολα εκτός έδρας την Αγία βαρβάρα Ψητοπωλείο Μαγεύματα με σκορ 1-6!

Μόλις στο 3΄ο Λουμπάκης άνοιξε το σκορ (0-1), ενώ στο 35΄ο Ρομπάκης έκανε το 0-2.

Στην επανάληψη στο 57΄οι γηπεδούχοι μπήκαν προσωρινά στο παιχνίδι με τον Πρίφτη, ενώ στο 60΄ο Μαυρομάτης αύξησε τον δείκτη του σκορ σε 1-3. Ο Ρουμπάκης στο 62΄έκανε το 1-4, ο Δίπλας στο 76΄το 1-5 και πάλι ο Ρουμπάκης στο 86΄διαμόρφωσε το τελικό 1-6.

Διαιτητής ήταν ο κ. Μαυρουδής.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Σχοιναράκης Ζ., Ματθαιάκης (60΄Ψαράκης), Νινιράκης γ., Γκιώνης, Σφακιανάκης, Τιτάκης, Γαρεφάλακης (65΄Κοζορώνης), Σχοιναράκης Ν., Νινιράκης Μ., Χασουράκης, Πρίφτης.
ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ: Κασσωτάκης, Σταματάκης, Μανιαδάκης (76΄Τσαχάκης), Ουζούνης, Σαμαριτάκης, Μάτσα, Κουσκόφ, Μαυρομάτης (78΄Τσέλικα), Λουμπάκης, Δίπλας, Ρομπάκης (61΄Ρουμπάκης).

Παίζουμε μπάλα στο facebook, ακολουθήστε μας!

Με το δεξί μπήκε η Τριτωνία στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΗ πετυχαίνοντας τεράστια νίκη με σκορ 2-1 επί του ΠΑΟΚρουσώνα!

Η Τριτωνία ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο μόλις στο 7΄, όταν ο Φραγκιαδάκης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (1-0).

Η ομάδα του Κρουσώνα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά μετά τον τραυματισμό του Σαριδάκη έχασε τον ρυθμό της. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 23΄πάλι με σκόρερ τον Φραγκιαδάκη (2-0).

Ο Στέλιος Κοζανίδης έριξε στη μάχη τον Στρατήγη στην προσπάθεια του να ανατρέψει η ομάδα του το εις βάρος της σκορ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ξαναμπήκε στο παιχνίδι καθυστερημένα στο 84΄ με σουτ του Ξηρού, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ. Από την άλλη πλευρά η Τριτωνία διαχειρίστηκε σωστά τον αγώνα και κατάφερε να κρατήσει τη μεγάλη νίκη.

Διαιτητής ήταν ο κ. Χαραλαμπάκης.

ΤΡΙΤΩΝΙΑ: Καπετανάκης (88' Πλευριτάκης), Φτυλάκης, Ρουσσάκης, Παπουτσάκης, Μερκουλίδης, Πηρουνάκης, Στρατιδάκης, Παλόκας (65' Ντόκα) , Φραγκιαδάκης (81' Μιχελινάκης), Μιαούλης, Μάρκου.
ΠΑΟΚ: Κασμερίδης, Σαριδάκης (19' λτ. Ξημεράκης), Κάσα, Ξηρός, Βασιλείου, Παπαδιός, Κοζορώνης (31' Στρατήγης), Σκούφος (53' Απλαδάς), Σούρσος (62' Βατσινάς), Ανωγειανάκης, Μωραίτης.

Παίζουμε μπάλα και στο facebook, ακολουθήστε μας!

Ιστορική νίκη στην πρώτη της συμμετοχή στην Α1 ΕΠΣΗ πέτυχε η Δαμάστα επί του Ζαρού με σκορ 2-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Άγγελος Καστελλιανάκης, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ, ενώ έχασε και ένα πέναλτι. Ξεχώρισαν επίσης και οι δύο τερματοφύλακες για τις εντυπωσιακές επεμβάσεις τους.

Το παιχνίδι ήταν αντάξιο του χαρακτηρισμού ντέρμπι, καθώς έγινε ένας συναρπαστικός αγώνας, με εξαιρετικό θέαμα για τους θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο της Δαμάστας.

Η Δαμάστα ήταν αυτή που κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες της στο 24΄, όταν μετά από σέντρα του Καουκάκη ο Καστελλιανάκης με εκπληκτική κίνηση και πλασέ από κοντά άνοιξε το σκορ(1-0). Νωρίτερα στο 7΄ο Ρουμπάκης με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 31΄ο Ζαρός έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν ο Κοζορώνης βρέθηκε απέναντι από τον Δημαράκη που απέκρουσε. Στο 34΄τετ-α-τετ αυτή τη φορά για τη Δαμάστα με τον Τριανταφύλλου, τον οποίο σταμάτησε ο Χατζηδάκης.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Ανδρεαδάκη και ο Καστελλιανάκης ήταν εύστοχος στα από τα 11 βήματα κάνοντας το 2-0.

Στην επανάληψη στο 50΄η Δαμάστα κέρδισε νέο πέναλτι σε ανατροπή του Τριανταφύλλου από τον Χατζηδάκη. Ο τερματοφύλακας του Ζαρού αυτή τη φορά απέκρουσε.Στο 61΄μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Μαλεβιζίου, όταν ο Τριανταφύλλου σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ!

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να ξαναμπούν στο παιχνίδι στο 64΄, όταν μετά από σέντρα του Κουρουθιανάκη, ο Χριστοφοράκης αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 74΄ο κ. Μανδαλενάκης απέβαλε για θέατρο τον Λέσι, ο οποίος ζήτησε πέναλτι.

Στο 78΄μετά από εκτέλεση φάουλ του Μόντι, ο Φραγκιαδουλάκης με κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει τον Δημαράκη, ο οποίος έκανε μεγάλη απόκρουση. Στο 84΄μεγάλη διπλή απόκρουση από τον Χατζηδάκη σε δύο προσπάθειες του Καστελλιανάκη.

Στο 90΄ο Καουκάκης με σουτ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι.

Διαιτητής ήταν ο κ. Μανδαλενάκης Ε. (Παπαδάκης Μ., Σφακιανάκης Δ.).

ΔΑΜΑΣΤΑ (Μ. Σουτζής): Δημαράκης, Αποστολάκης, Χαρίτος, Παπαδομιχελάκης, Κεφαλούκος, Μαρκάκης, Αριστεινίδης, Καουκάκης, Ρουμπάκης (87΄Βερούσι), Τριανταφύλλου (81΄Τζουβάρας), Καστελιαννάκης (91΄Γιαλιτάκης).

ΖΑΡΟΣ (Δ. Κόκκινος): Χατζηδάκης, Ανδρεαδάκης (77΄Καραμανιτάκης), Γκλεζάκος (85΄Κόκκινος), Καλεμάκης Κουρουθιανάκης, Φραγκιαδουλάκης, Μόντι, Κοζορώνης, Γκούπε (46΄Παραθύρας), Λέσι, Χριστοφοράκης (65΄Αναγνωστάκης).

Λίγες ώρες πριν την πρεμιέρα της Α1 Κατηγορίας ΕΠΣΗ «Το Χαμόγελο του Παιδιού» με αντίπαλο τον Ζαρό, άπαντες στην Δαμάστα ήταν έτοιμοι για την πρώτη μάχη του πρωταθλήματος

. Από νωρίς ποδοσφαιριστές, τεχνικό τιμ και διοίκηση βρέθηκαν στη Δαμάστα, για στιγμές χαλάρωσης και φαγητό, στην ξενοδοχειακή επιχείρηση που διατηρεί στο χωριό ο πρόεδρος κ. Αντώνης Παπαδάκης.

Δεν τα κατάφερε η Επισκοπή να περάσει στην τρίτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά την ήττα με σκορ 1-2 από τα Τρίκαλα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι με εκτέλεση πέναλτι του Άλεκσιτς έκαναν το 0-1, ενώ στο 65΄ο Τσίπρας διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του και στο 67΄ο Τσιριγώτης μείωσε σε 1-2 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο διαιτητής κ. Πατεμτζής (Ηρακλείου) απέβαλε τον Βέρτζο των Τρικάλων στο 50.

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Χανιωτάκης, Ανδρικόπουλος, Καρβουνιάρης (68' Πολυχρόνης), Μυρθιανός, Μπρίτο, Λίμα, Νίκιτς, Φουκαράκης, Γκελοσάνι (80' Ξεπαπαδάκης), Σουμπασάκης (60' Γκιόκας), Τσιριγώτης.

Τρίκαλα (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Γιαννίτσης, Βέρτζος, Ντόσης, Τεγούσης, Ριζογιάννης, Γρηγορόπουλος (82' Λώττας), Πελάεζ (62' Παπαγεωργίου), Τσίπρας (68' Σταματής), Άλεκσιτς.

Δεν ανέδειξε νικητή η φιλική αναμέτρηση στο γήπεδο των Περιβολίων ανάμεσα στον Εργοτέλη και τα Χανιά, καθώς το τελικό σφύριγμα του διαιτητή κ. Κουκουράκη βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).

Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ. ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4' Σουτ του Παπαχρήστου από πλάγια θέση μπλόκαρε ο Καλογεράκης.
10' Κόρνερ του Δημητριάδη σουτ του Μουμίν μέσα από την περιοχή η μπάλα άουτ.
31' Σουτ του Δημητριάδη μπλόκαρε ο Καλογεράκης.
45' Γύρισμα του Εφορντ ο Πάνος σταμάτησε σωτήρια τον Ροβίθη.
49' Από μπαλιά του Μουμίν στην πλάτη της άμυνας ο Τζιώρας πλασάρει αλλά ο Καλογεράκης μπλοκάρει.
53' Γύρισμα του Κουσκουνά πλασέ του Παναγιωτούδη ο Καλογεράκης με δεύτερη προσπάθεια κι αφού η μπάλα βρήκε και στον Τζιώρα μπλόκαρε.
55' Σουτ του Λεοζίνιο αποκρούει ο Καλογεράκης.
64' Πάσα του Κουατένγκ πλασέ από πλάγια θέση του Ροβίθη απέκρουσε ο Λαζαρίδης.
74' Φάουλ από πλάγια θέση του Λεοζίνιο αποκρούει με το ένα χέρι ο Κατσιμήτρος.
76' Ευκαιρία για τον Εργοτέλη με τον Ροβίθη το πλασέ του μπλοκάρει σταθερά ο Λαζαρίδης.
79' Σέντρα του Βρεττού κεφαλιά του Λεοζίνιο μπλόκαρε ο Κατσιμήτρος.
85' Ωραία συνεργασία Μαρτίνεθ - Λεοζίνιο σουτ του δεύτερου μπλοκάρει ο Κατσιμήτρος.

Διαιτητής: Κουκουράκης (ΕΠΣ Χανίων)
Βοηθοί: Μαυρεδάκης - Κολοκοτρώνης (ΕΠΣ Χανίων)

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Πάνος (59' Βρεττός), Ανδρέου (87' Καραγεώργης), Σωτηράκος (87' Κεχαγιάς), Γρομητσάρης, Παπαχρήστος (46' Ουνγιαλίδης), Παναγιωτούδης (87' Χύσι), Μουμίν (77' Σελινιωτάκης), Δημητριάδης (46' Λεοζίνιο), Κουσκουνάς (82' Μαρτίνεθ), Τζιώρας (59' Αρναρέλλης).
Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης (59' Κατσιμήτρος), Προβυδάκης (86' Κατσούρι), Σπίριακ, Μπάτζιος (88' Πέιος), Μπούσης (72' Βουτσάς), Μπρους (86' Οικονόμου), Μπαράτα (59' Κουατένγκ), Γροντής (59' Μπουτσάκης), Τσέλιος (72' Μπουρσέλης), Εφορντ (59' Ιατρούδης), Ροβίθης (81' Σταθόπουλος)

Δεν τα κατάφερε η Κ19 του ΟΦΗ να κρατήσει τη νίκη στον αγώνα με τον Παναιτωλικό και παρόλο που προηγήθηκε στο σκορ γνώρισε την ήττα με σκορ 2-3.

Ο αγώνας έγινε για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομής της Super League.

H κρητική ομάδα προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Σταυρακάκη. Στο 23’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Πανταζή. Λίγο πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου ο Αυγουστάκης αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να συνεχίσει το ματς με 10 ποδοσφαιριστές.

Στο 45’ ο Παναιτωλικός πήρε το προβάδισμα με τον Μπελεβώνη να σουτάρει και να ευστοχεί για το 1-2. Στο 50ο λεπτό ο Σκόνδρας έκανε το 1-3 για την ομάδα του Αγρινίου. Στο 90’ ο Καλαϊτζάκης μείωσε σε 2-3 για τον ΟΦΗ, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

Κ19 ΟΦΗ: Σηφάκης, Δολαψάκης, Αυγουστάκης, Καλαϊτζάκης, Μακρυδάκης (65’ Γαιτάνης), Μαρινάκης, Ψαρράς (70’ Μπέρκης), Παπιομίτογλου (81’ Σαβουϊδάκης), Σταυρακάκης (65’ Σκέντζος), Νοικοκυράκης, Κουράκης (46’ Κουγιουμουτζής).

Σάββατο, 14 Σεπτεμβρίου 2019 18:19