Τρίτη, 20 Οκτωβρίου 2020
Δημήτρης Γιγουρτσής

Οι δηλώσεις του προπονητή των Νέων Εργοτέλη στο Prismasport.gr.

Οι Νέοι Εργοτέλη επιβλήθηκαν με 2-3 των Κουνάβων σε ένα παιχνίδι όμως που θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει πολύ νωρίτερα.

Εκεί στάθηκε και ο Γιώργος Βλατάς ο οποίος χαρακτηριστικά ανέφερε πως η ομάδα του έκανε δύσκολο ένα εύκολο όπως εξελίχθηκε παιχνίδι.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του νεαρού τεχνικού:

«Κάναμε δύσκολο ένα εύκολο παιχνίδι που θα έπρεπε να είχαμε καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο. Χάσαμε πάρα πολλές ευκαιρίες και δεν προσέξαμε καθόλου στην τελική προσπάθεια. Πραγματικά πρέπει να ζητήσουμε συγνώμη από τους εαυτούς μας που τους βάλαμε σε αυτή τη δύσκολη κατάσταση. Στο τέλος είναι καλο πως αντιδράσαμε και κερδίσαμε».

Στον αείμνηστο Γιώργο Μπλεμένο αφιέρωσε τη νίκη του ΠΑΝΟΜ επί του ΑΟ Τυμπακίου ο παράγοντας της ομάδας των Μαλίων, Γιάννης Κρητικός.

Με ανάρτηση του στο Facebook ο Γιάννης Κρητικός ανέφερε πως μεγαλύτερη σημασία από τη νίκη είναι πως σιγά-σιγά ο ΠΑΝΟΜ γίνεται ομάδα, μία ομάδα που αποτελείται ως επί το πλείστον από παιδιά της περιοχής των Μαλίων.

Ο Γιάννης Κρητικός αφιέρωσε τη νίκη στον αείμνηστο Γιώργο Μπλεμένο.

Αναλυτικά η ανάρτηση:

ΠΑΝΟΜ-ΤΥΜΠΑΚΙ 1-0 Με νικηφόρο αποτέλεσμα απέναντι σε ένα από τα φαβορί του πρωταθλήματος ο ΠΑΝΟΜ εγκαινίασε το γήπεδο του ύστερα από ένα χρόνο. Αυτό όμως που έχει τη μεγαλύτερη σημασία είναι ότι αρχίζουμε και γινόμαστε ΟΜΑΔΑ. Η απόφαση μας να ξαναδημιουργήσουμε μία ομάδα που θα αποτελείτε στο μεγαλύτερο ποσοστό από Μαλιωτες ποδοσφαιριστές αλλά και η αλλαγή νοοτροπίας μέσα και έξω από τα αποδυτήρια θα είναι ο φετινός στόχος. Ξέρουμε ότι ο δρόμος θα είναι ανηφορικός, θα έρθουν μέρες δύσκολες και μόνο αν είσαι ξανά οικογένεια μπορείς να βγεις αλώβητος σε αυτό το πρίν δύο μηνών ρίσκο που πήραμε κάποιοι. Θέλω να ευχαριστήσω τον Μαλιώτη προπονητή μας Κουλούρα Γιάννη που για άλλη μια φορά αναλαμβάνει δύσκολο εγχείρημα ,τούς γηγενείς ποδοσφαιριστές ,τον Παπαδάκη και Φράγκο που μας πίστεψαν, όλο το team των παραγόντων για την εμπιστοσύνη τους αλλά κυρίως τον Ζαχαρία Βλαστό που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι ο κεντρικός ιστός της ιστορίας αυτής της ομάδος. Τελειώνοντας νιώθω την ανάγκη να αφιερώσω αυτή την πρώτη νίκη σε ένα άνθρωπο που έφυγε γρήγορα και είχε κερδίσει τον σεβασμό μου τον Γιώργο Μπλεμένο. Καλή συνέχεια.

Δευτέρα, 19 Οκτωβρίου 2020 13:45

Ορίστηκε το ΑΕΚ Di Babbo Climatecnica - Γόρτυνα

Το παιχνίδι για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου ΕΠΣΗ είναι το πρώτο φετινό για την ομάδα του Κατσαμπά.

Η αναμέτρηση θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη 21/10 και ώρα 16:00 στο γήπεδο της ΑΕΚ.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΕΠΣΗ:

Σας Γνωρίζουμε τον ορισμό τoυ Αγώνα A΄Φάσης Κυπέλλου  Ε.Π.Σ.Η. "ΦΗΜΗ" 2020-2021 και σας υπενθυμίζουμε ότι το γηπεδούχο σωματείο, υποχρεούται στη φροντίδα για την παρουσία γιατρού στο γήπεδο και την προετοιμασία του αγώνα σύμφωνα  με τον ΚΑΠ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 21/10/2020

ΓΗΠΕΔΟ  ΑΕΚ                    ΩΡΑ 16:00                         ΑΕΚ-ΓΟΡΤΥΣ

Στο Ηράκλειο για συζητήσεις με την ομάδα του Ηροδότου βρίσκεται ο Λευτέρης Βασιλειάδης.

Ο έμπειρος τεχνικός έχει συνδέσει το όνομα του με την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού, έχοντας κάνει ένα πολύ επιτυχημένο πέρασμα από τους «μπλε».

Πάντως το ρεπορτάζ του Prismasport.gr αναφέρει πως εκτός τις επαφές με τον Λευτέρη Βασιλειάδη και την επικοινωνία που έχει υπάρξει με τον Μανώλη Σκύβαλο, οι άνθρωποι του Ηροδότου έχουν έρθει σε επαφή και με την Δημήτρη Παπασπύρου.

Ο Δ. Παπασπύρου είναι ένας προπονητής που γνωρίζει πολύ καλά το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, έχοντας εργαστεί επί σειρά ετών σε ομάδες της κατηγορίας, κυρίως στην Αθήνα.

Η τελική απόφαση θα παρθεί μέχρι την Τετάρτη, με τους τρεις προαναφερθέντες να είναι αυτή τη στιγμή οι υποψήφιοι για τον πάγκο του Ηροδότου, ενώ δεν αποκλείεται να υπάρξουν συζητήσεις και με τον Δημήτρη Βολονάκη μέσα στις επόμενες μέρες ή ώρες.

Με μία απίθανη εμφάνιση η Αναγέννηση Ιεράπετρας υποχρέωσε τον Αλμυρό στη χειρότερη δυνατή πρεμιέρα στη Γ' Εθνική, κερδίζοντας τον με το ευρύ 1-6.

Πραγματοποιώντας μία εκπληκτική παρουσία η ομάδα της Ιεράπετρας διέλυσε τον Αλμυρό μέσα στο Γάζι, στο παρθενικό παιχνίδι των «πορτοκαλί» στη Γ' Εθνική. Τα «λιοντάρια» τιμώρησαν τα πολλά λάθη και το λογικό άγχος των παικτών του Κώστα Κιάσσου και έφυγαν με έναν θρίαμβο από το Γάζι.

Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Πυθαρούλης στο 26', ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κώτσοβος με κεφαλιά διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του. Το 0-3 έγραψε ο εξαιρετικός Ομπίνα μετά από ωραία προσπάθεια και σουτ, διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα της Ιεράπετρας συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι, κερδίζοντας πέναλτι στο 60' στο οποίο ο Ζαμπετάκης αστόχησε, όμως ο Ομπίνα στην επαναφορά με δυνατό σουτ έκανε το 0-4. Τρία λεπτά αργότερα ο Ζέλιος ανέτρεψε παίκτη της Αναγέννησης που έφευγε στην αντεπίθεση βλέποντας την απευθείας κόκκινη κάρτα. Στην εκτέλεση του φάουλ ο Ζαμπετάκης με ωραίο τρόπο έκανε το 0-5.

Το έκτο και τελευταίο γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε στο 72' όταν ο Λαθούρης δεν αστόχησε όταν βγήκε απέναντι από τον Βλαχάκη. Το μόνο που κατάφερε ο Αλμυρός ήταν να βρει το γκολ τις τιμής στο 89' μετά από ωραία προσπάθεια του Μωραϊτη και πλασέ από κοντά του Μίσκου.

Αναμφίβολα πρόκειται ένα καλό μάθημα για τους «οράνιε» που έχουν πάντως ένα ολόκληρο πρωτάθλημα μπροστά τους για να διορθώσουν τα κακώς κείμενα, την ώρα που για την Αναγέννηση είναι μία νίκη-δήλωση ενόψει της φετινής σεζόν!

Το φιλμ του αγώνα:

7' Ο Πυθαρούλης βρέθηκε στην περιοχή, το σουτ του από πλάγια θέση πέρασε πάνω από τα δοκάρια

10' Πρώτη φάση για τον Αλμυρό. Ο Τοπούζης έβγαλε τη σέντρα από πλάγια, οι αμυντικοί έδιωξαν, ο Ζέλιος πήρε το ριμπάουντ και το σουτ πέρασε έξω

11' Καλή ευκαιρία για την Αναγέννηση με τον Αμίρ Νας να κάνει το σουτ από τα αριστερά, η μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι

13' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μερκούρη, δεν αιφνιδιάζει όμως τον Βλαχάκη

15' Ωραία προσπάθεια για τον Αλμυρό με τον Τοπούζη να δίνει στον Χαϊντίνι, το σουτ του οποίου κόντραρε και έφυγε κόρνερ

18' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Αναγέννηση. Από φάουλ του Μερκούρη και ασταθή απόκρουση του Βλαχάκη ο Αμίρ Νας πλάσαρε εξ επαφή άουτ

22' Ο Πιερτζακόμι κλέβει στο χώρο του κέντρου, κάνει ωραία ατομική προσπάθεια, αλλά το σουτ του φεύγει αρκετά άουτ

26' Γκολ για την Αναγέννηση. Ο Πυθαρούλης βρέθηκε στην περιοχή, κέρδισε τις μονομαχίες με τους αμυντικούς και νίκησε τον Βλαχάκη για το 0-1

29' 0-2 για την Αναγέννηση. Ο Κώτσοβος έπιασε την κεφαλιά από κόρνερ και πλήγωσε ξανά τον Αλμυρό

37' 0-3. Ο Ομπίνα με ωραία προσπάθεια βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 0-3 για την ομάδα της Ιεράπετρας

42' Ευκαιρία για την Αναγέννηση με την κεφαλιά του Λαθούρη να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι

44' Ωραία ενέργεια του Αμίρ Νας, κόβει για τον Λαθούρη στο πέναλτι ο οποίος πλάσαρε πάνω στον Βλαχάκη. Ότι θέλουν κάνουν οι φιλοξενούμενοι

Ημίχρονο: Αλμυρός - Αναγέννηση Ιεράπετρας 0-3

47' Ευκαιρία για τον Αλμυρό να μειώσει, με την προσπάθεια του Πιερτζακόμι να πλασάρει άουτ

55' Απίθανη εκτέλεση του Ομπίνα, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και φεύγει άουτ

59' Ο Πιερτζακόμι σουτάρει από καλή θέση, ο τερματοφύλακας διώχνει σε κόρνερ

60' Πέναλτι για την Αναγέννηση. Ο Νας πάει να περάσει τον Βλαχάκη, ο γκολκίπερ του Αλμυρού τον ανατρέπει με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι

61' Ο Ζαμπετάκης σημάδεψε το δοκάρι, στην επαναφορά ο Ομπίνα με τρομερό σουτ κάνει το 0-4

64' Απευθείας αποβολή για τον Ζέλιο του Αλμυρού που ανέτρεψε παίκτη που έφυγε στην αντεπίθεση

65'  Ζαμπετάκης εκτελεί το φάουλ με την μπάλα να πηγαίνει στα δίχτυα, 0-5

72' Σε κόντρα επίθεση της Αναγέννησης ο Λαθούρης δεν αστόχησε και έκανε το 0-6!

89' Το γκολ της τιμής για τον Αλμυρό. Ωραία ατομική προσπάθεια από τον Μωραϊτη που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκοψε στον Μίσκου ο οποίος πλάσαρε εύστοχα

Τέλος στο Γάζι: Αλμυρός - Αναγέννηση Ιεράπετρας 0-1

Αλμυρός (Κ. Κιάσσος): Βλαχάκης, Κουγιουμτζής (46' Ρουμπάκης), Γιαλούσης, Δαμιανάκης (56' Δαμιανάκης), Γενιτσαρίδης (41' Αγαπάκης), Ζέλιος, Πιερτζακόμι, Τοπούζης, Μωραϊτης, Κέλι, Χαϊντίνι (46' Μίσκου)

Αναγέννησση Ιεράπετρας (Κ. Δεδελετάκης): Γκλώτσος, Ζαμπετάκης (85' Χρυσοφάκης), Μαστοράκης, Χατζάκης, Λιοντάκης, Κώτσοβος, Αμίρ Νας, Ομπίνα, Λαθούρης, Μερκούρης, Πυθαρούλης (88' Στογιάννης)

Το Live:

Με το δεξί ξεκίνησε στον κρητικό όμιλο της Γ΄Εθνικής ο Ηρόδοτος επικρατώντας με 0-1 του Πόρου στο ντέρμπι του Ηρακλείου.

Σε ένα παιχνίδι που είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι, με πολλές δυνατές μονομαχίες, αρκετά φάουλ στο χώρο της μεσαίας γραμμής  και λίγες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού επικράτησε αυτής του Πόρου με 1-0.

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης ήρθε στο 28ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι του Μυλωνά, με τον ίδιο να κερδίζει την εσχάτη των ποινών μετά από σπρώξιμο του Τσουκαλά. Αξίζει να σημειωθεί πως εκφράστηκαν διαμαρτυρίες από την πλευρά του Πόρου για τον καταλογισμού του πέναλτι.

Ο Πόρος προσπάθησε να αντιδράσει από τη στιγμή που δέχτηκε το γκολ χάνοντας ευκαιρίες κυρίως με μακρινά σουτ του Τριχάκη, ενώ η μεγαλύτερη στιγμή του Πόρου ήρθε στο 22ο λεπτό όταν ο Καστελιαννάκης έκλεψε τη μπάλα, αλλά προτίμησε να πασάρει αντί να σουτάρει με τους αμυντικούς να προλαβαίνουν να διώχνουν.

Στην επανάληψη οι φάσεις ήταν ακόμα λιγότερες, με τον Ηρόδοτο να διαχειρίζεται το προβάδισμα και τους γηπεδούχους να πιέζουν για την ισοφάριση, η οποία όμως δεν ήρθε ποτέ, με τον Ηρόδοτο να φεύγει από το Ατσαλένιο με τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.

4' Πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι για τον Ηρόδοτο, με τον Μήτρου να αποκρούει την προσπάθεια του Μυλωνά

16' Ωραία σέντρα σουτ του Γκίνι, διώχνει δύσκολα ο Μήτρου

22' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πόρο. Ο Καστελιαννάκης έκλεψε τη μπάλα, αλλά προτίμησε να πασάρει αντί να σουτάρει με τους αμυντικούς να προλαβαίνουν να διώχνουν

24' Ωραίο μακρινό σουτ του Γκίνι, περνάει λίγο πάνω από την εστία του Πόρου

29' Πέναλτι για τον Ηρόδοτο! Μετά από προσπάθεια από τα δεξιά και σέντρα του Κοιλιάρα, ο Τσουκαλάς σπρώχνει τον Μυλωνά με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι

30' Ο Μυλωνάς σκοράρει και γράφει το 0-1 για τον Ηρόδοτο

43' Ο Σκουλάς έκλεψε, έδωσε στον Τριχάκη ο οποίος σούταρε από μέση απόσταση. η μπάλα στην αγκαλιά του Γεωργίου

Ημίχρονο στο Ατσαλένιο: Πόρος - Ηρόδοτος 0-1

53΄Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρόδοτο. Μετά από φάουλ ο Κανδηλάκης παίρνει την κεφαλιά εξ επαφής με τον Μήτρου να σώζει τον Πόρο

69' Καλή στιγμή για τον Πόρο με τον Καστελλιανάκη να σουτάρει στα σώματα και στην επαναφορά ο Τριχάκης πλάσαρε πάνω από την εστία

71' Νέο μακρινό σουτ του Τριχάκη πάλι έξω

79' Καλό σουτ του Μυλωνά, βρήκε στους αμυντικούς και έφυγε κόρνερ για τον Ηρόδοτο

90' Σουτ Καλαμιώτη μετά τη σέντρα του Μπαλάφα, φεύγει έξω

93' Στημένο σε καλή θέση για τον Πόρο, εκτελεί ο Φραγκουλάκης αλλά μπλοκάρει ο Γεωργίου

Τέλος στο Ατσαλένιο: Πόρος - Ηρόδοτος 0-1

Πόρος (Β. Κρασανάκης): Μήτρου, Πλαϊτάκης, Τσουκαλάς, Πολυχρονάκης, Σκουλάς (84' Νάκας), Τσακάνι, Φραγκουλάκης, Τριχάκης (74' Τριανταφυλλίδης), Πήλιος, Μεταξάκης (58' Παπατσαρούχας) Καστελιαννάκης

Ηρόδοτος (Α. Ξυδάκης): Γεωργίου, Γαρεφαλάκης (63' Κουσίδης), Γκίνι (83' Ποτουρίδης), Κανδηλάκης, Κασαπάκης, Αρκούδας (75' Μπαλάφας), Κίσσας, Κοιλιάρας Γ. Κοιλιάρς Δ. (83' Καλαμιώτης), Καργιωτάκης, Μυλωνάς

Το Live:

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Κεραυνού με τον Δωριέα για την 2η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ.

Απόδοση: Δημήτρης Γιγουρτσής

Ανταπόκριση: Γιώργος Κουκουλάκης

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση του Κεραυνού με τον Δωριέα. Έγινε ένα όμορφο παιχνίδι με αρκετές φάσεις, ωστόσο δεν ήρθε ποτέ το γκολ που θα έκανε τη διαφορά για τη μία ή την άλλη πλευρά. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες να πάρουν προβάδισμα, με κυριότερες τις προσπάθειες των Μαρκάκη στο 8', και Ζωγραφάκη στο 35. Από την πλευρά τους οι «πράσινοι» απείλησαν κυρίως στο 38ο λεπτό, όταν ο Γιακουμάκης έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, ο τερματοφύλακας όμως του είπε όχι.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Άρη Μαυρογιαννάκη μπήκαν αποφασισμένοι, πήραν την πρωτοβουλία, σκόραραν μάλιστα με τον Γιακουμάκη στο 52' όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στη συνέχεια ο Δωριέας ισορρόπησε και έχασε και αυτός με τη σειρά του τις στιγμές του, με το σουτ του Ζωγραφάκη στο 65΄και κυρίως με την κεφαλιά του τελευταίου στο δοκάρι στο 81ο λεπτό.

Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων μέχρι το τέλος το σκορ δεν άλλαξε, με τους βαθμούς και τις εντυπώσεις να μοιράζονται.

Οι συνθέσεις:

Κεραυνός (Α. Μαυρογιαννάκης): Αμπατζής, Μαυρογιαννάκης, Παπαδάκης, Ένο (46' λ.τ Χαλκιαδάκης), Τσιλόγλου, Τσιμηνικάκης (63' Δασκαλάκης), Ζουζουλάς (30' Ανδρουλάκης), Μπέης (71΄Σεραφειμίδης), Γιακουμάκης, Σαμπροβαλάκης, Ξυλούρης (71' Χριστοδουλάκης)

Δωριέας (Λ. Παπαδάκης): Ξυρουδάκης, Τσιμπιμπάκης, Νικολακάκης, Βογιατζάκης, Μαζιτσής, Εργαζάκης, Γκούζι (55' Χριστοδουλάκης), Χίντρι, Μαρκάκης (55' Μούκα), Τσουλιάδης (42' λ.τ Παπαδαντωνάκης), Ζωγραφάκης

Το Live:

Δείτε τα τελικά αποτελέσματα από τα γήπεδα του τοπικού όπως τα κατέγραψε το Prismasport.gr.

Το Live:

Ο ΠΑΝΟΜ φαίνεται πως έχει τον τρόπο του να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα στις πρεμιέρες έχοντας φτάσει πλέον στα οκτώ χρόνια αήττητος στο πρώτο ματς της χρονιάς!

Μπορεί να μην κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από τους Αγίους Δέκα και το παιχνίδι με τη Γόρτυνα το οποίο τελείωσε ισόπαλο με 2-2, όμως με αυτή την ισοπαλία ο ΠΑΝΟΜ διατήρησε ένα εντυπωσιακό σερί που μετράει σε πρεμιέρες.

Το «καμάρι» των Μαλίων δεν έχει ηττηθεί σε πρεμιέρα τα τελευταία οκτώ χρόνια, με την τελευταία να έρχεται το 2012 όταν γνώρισε το αρνητικό αποτέλεσμα από τον Εθνικό με 4-2.

2018/19: Μοίρες - ΠΑΝΟΜ 0-2 (Α1 ΕΠΣΗ)

2019/20: ΠΑΝΟΜ - Ανθεστίων 2-0 (Α1 ΕΠΣΗ)

2020/21: Γόρτυς - ΠΑΝΟΜ 2-2 (Α1 ΕΠΣΗ)

Ο Γιώργος Κόλτζος είναι ο προπονητής που θα οδηγήσει τον Πλατανιά στη Γ' Εθνική.

Ο ικανός τεχνικός που στο παρελθόν έχει καθίσει στον πάγκο των Άρη Σούδας, ΑΕ Μυλοποτάμου, Κ19 Πλατανιά και Πανακρωτηριακό αναλαμβάνει το φορτίο να καθοδηγήσει την ομάδα των Χανίων στη Γ' Εθνική.

Μαζί του θα είναι όπως ανακοινώθηκε ο Κώστας Γκολέμης ως προπονητής τερματοφυλάκων και Κώστας Μαραγκουδάκης σαν γυμναστής.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

Ο Α.Ο. Πλατανιάς ανακοινώνει την έναρξη συνεργασίας με τον προπονητή Γιώργο Κόλτζο. Ο Κόλτζος ξεκίνησε την προπονητική του καριέρα από την Λαυρεωτική ενώ έχει διατελέσει προπονητής στον Άρη Σούδας, Α.Ε. Μυλοποτάμου, Κ19 Πλατανιά και Πανακρωτηριακό. Το προπονητή μας θα πλαισιώσουν την φετινή σαιζόν ο Κώστας Γκολέμης, προπονητής τερματοφυλάκων και ο Κώστας Μαραγκουδάκης προπονητής φυσικής κατάστασης. Τους καλωσορίζουμε στην οικογένεια του Πλατανιά και τους ευχόμαστε καλή σαιζόν.