Τρίτη, 19 Νοεμβρίου 2019
Δημήτρης Γιγουρτσής

Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2019 19:30

Ματσάρα και 3-3 για Ρούβα και Ασίτες

Σε ένα "τρελό" παιχνίδι στις Δαφνές ο Ρούβας επέστρεψε από το 0-3 και πήρε ισοπαλία από τις Ασίτες με τελικό σκορ 3-3.

Ρούβας και Ασίτες αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 3-3 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α2 ΕΠΣΗ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μεγάλο προβάδισμα με τρία τέρματα ωστόσο η ομάδα της Γέργερης κατάφερε να επιστρέψει και να πάρει την ισοπαλία με 3-3.

Στα πρώτα 60' λεπτά του αγώνα οι Ασίτες είχαν τον έλεγχο του αγώνα και μετουσίωσαν τις ευκαιρίες τους σε γκολ. Πρώτα στο 6ο λεπτό με την κεφαλιά του Ιατράκη από στημένη μπάλα, μετά στο 55' με το σουτ του Αποστολάκη και ύστερα έξι λεπτά αργότερα, στο 61' όταν και πάλι ο Αποστολάκης με κεφαλιά έγραψε το 0-3.

Όλα έδειχναν πως οι Ασίτες θα έπαιρναν ένα άνετο διπλό, αλλά ο Ρούβας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Το συγκρότημα του Απόστολου Παπακώστα προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και τα κατάφερε με το γκολ του Πρίφτη στο 69' με σουτ εκτός περιοχής που έκανε το 1-3.

Μετά το γκολ η ομάδα της Γέργερης τα έδωσε όλα και πίεσε για την ανατροπή. Στο 88' ο Νικολάου σκόραρε με κοντινό πλασέ μετά από ασταθή απόκρουση του γκολκίπερ για το 2-3. Στιγμές αργότερα, πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Ξημεράκης με παρόμοιο τρόπο έκανε το 3-3 που έμεινε ως τελικό σκορ.

Ο Ρούβας συνέχισε την καλή πορεία των τελευταίων αγωνιστικών παραμένοντας για 6ο παιχνίδι σερί χωρίς ήττα και φτάνοντας τους 14 βαθμούς. Από την άλλη οι Ασίτες έφτασαν στους 18 πόντους και την 4η θέση της βαθμολογίας της Α2 ΕΠΣΗ.

Ρούβας (Α. Παπακώστας): Ζερβός, Φουκάκης, Μαυρογιαννάκης, Προκοπάκης, Ιωάννου, Μαστραχάς (87' Κουτάντος), Ξημεράκης, Γιαννακόπουλος (70' Νικολάου), Πρίφτη, Πρινιανάκης (46' Νικάκης)

Ασίτες (Ζ. Αναστασάκης): Κατσέλης, Μηναδάκης, Ιατράκης (69' Νικάκης), Αναστασάκης, Αποστολάκης, Ρουμπάκης, Σταματάκης, Μανιδάκης, Περογαμβράκης (76' Θεοχαράκης), Ρουμπάκης, Κοπιδάκης

Η Χερσόνησος κέρδισε με 2-1 το Λίντο και αύξησε την διαφορά της από τους διώκτες της στην κορυφή της Α2 ΕΠΣΗ.

Η Χερσόνησος, αν και δεν έπιασε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης επικράτησε με 2-1 του Λίντο για την 10η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ και έφτασε στους τρεις τους βαθμούς της διαφοράς από τον 2ο στην βαθμολογία Δία.

Η ομάδα του Λιμανιού μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 6ο λεπτό με το γκολ του Συντυχάκη. Μέτα από στημένη μπάλα ο παίκτης της Χερσονήσου έπιασε το πλασέ στην κίνηση για το 1-0.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους και ουσιαστικά "κάθισαν" στο υπέρ τους προβάδισμα. Μάλιστα το Λίντο θα μπορούσε να είχε φέρει το ματς στα ίσα αν η προσπάθεια του Μηλιαράκη δεν είχε καταλήξει στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χερσόνησος διπλασίασε το υπέρ της σκορ όταν ο Ποτηράκης με υπέροχο γυριστό ψαλίδι έγραψε το 2-0 στο 72'.

Οι φιλοξενούμενοι του Λίντο προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στο 84ο λεπτό με δράστη τον Νικολάου. Το συγκρότημα του Δαυίδ Φραγκιαδάκη παρουσιάστηκε πολύ ανταγωνιστικό, ιδιαίτερα στο β΄μέρος και αν δεν ήταν ο Ψαρουλάκης να αποκρούσει τις μεγάλες ευκαιρίες με Νικολάου και Νικηφόρου.

Ωστόσο το σκορ έμεινε ως το τέλος υπέρ της Χερσόνησου που πανηγύρισε την 8η νίκη της σε 10 αγωνιστικές και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Α2 με 26 πόντους.

Από την άλλη το Λίντο παρά την φιλότιμη προσπάθεια υποχρεώθηκε στην ήττα και παρέμεινε στους 16 βαθμούς που είχε συγκεντρώσει πριν το παιχνίδι.

Χερσόνησος (Α. Βαρδάκης): Ψαρουλάκης, Γιαπεντζάκης, Μηλάκης, Συντυχάκης, Φράγκος, Περβολαράκης Κ., Περβολαράκης Γ., Μπορμππυδάκης, Μπεν, Ποτηράκης, Μαραγκάκης (74' Μάριος)

Λίντο (Δ. Φραγκιαδάκης): Χατζηνικολάου, Μαρκατάτος, Διακάκης, Γιακουμάκης, Παχάκης, Μηλιαράκης, Κομνηνός (54' Βουιδάσκης), Νικολάου (82' Καρδουλάκης), Νικηφόρος (67' Κυριακάκης), Ζηδιανάκης, Λιανέρης (61' Σκουτέλης)

Μία σπουδαία νίκη πήραν οι Μοίρες μέσα στο Αστρίτσι κόντρα στην Τριτωνία για την 11η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Μεγάλη τρίποντο πήραν οι Μοίρες μέσα στην έδρα της Τριτωνίας με χρυσό σκόρερ τον Καργάκη.

Το συγκρότημα του Γιώργου Φινοκαλιώτη ήταν καλύτερο από τον αντίπαλο του στα πρώτα 45' λεπτά, ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα και δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες. Αυτή η υπεροχή μετουσιώθηκε σε γκολ στο 23', όταν ο Καργάκης σούταρε από μακριά, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και κατέληξε στα δίχτυα της Τριτωνίας για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, είχαν το πάνω χέρι, ωστόσο η καλή αμυντική λειτουργία των Μοιρών τους υποχρέωσε στην ήττα με 0-1.

Αυτό το σημαντικό τρίποντο ανέβασε τις Μοίρες στους 14 βαθμούς και την 9η θέση της Α1 ΕΠΣΗ, ενώ η Τριτωνία έμεινε στους 17 πόντους μετά από 11 αγωνιστικές.

Τριτωνία (Σ. Ανωγειανάκης): Καπετανάκης, Μιφτάρι, Κουτεντάκης, Φτυλάκης, Μιχελινάκης (88’ Φραγκιαδάκης), Γκίνη (69’ Βαρσάμης), Ντραγκότι, Φραγκιαδάκης Μ., Ντραγκότι, Πηρουνάκης, Μάρκου.

Μοίρες (Γ. Φινοκαλιώτης): Καλυκάκης, Φανουράκης, Κουτσάκης (82’ Τραορέ), Μασέλης, Ηλιάκης (64’ Καργάκης Α.), Αντωνάκης, Μπαστάκης, Βατσινάς (89’ Σαβοϊδάκης), Καργάκης Σ. (87’ Κιόρρι), Ιερωνυμάκης, Φραγκιαδάκης.

Οι δηλώσεις του προπονητή του Αλμυρού στο Prismasport.gr μετά τη μεγάλη νίκη απέναντι στον Ανθεστίωνα με 3-1.

Ο προπονητής του Αλμυρού σε τοποθέτηση του στην ιστοσελίδα μας συνεχάρη τους παίκτες του οι οποίοι δίνουν συνεχόμενους αγώνες εδώ και τρεις βδομάδες.

Παράλληλα ο προπονητής των "πορτοκαλί" τόνισε την επιθετική φιλοσοφία που είχε ο Ανθεστίωνας χαρακτηρίζοντας σπάνια για το τοπικό ποδόσφαιρο.

Αναλυτικά όσα ανέφερε ο έμπειρος τεχνικός:

" Μπήκαμε πολύ καλά στο παιχνίδι και προηγηθήκαμε στο 5' με τον Απλαδά. Ύστερα στο 12' ήρθε η αποβολή του τερματοφύλακας μας που ήταν δίκαιη. Έπρεπε να διαχειριστούμε αυτό το μειονέκτημα και νομίζω πως το κάναμε πολύ καλά. Είχαμε 3-4 σουτ στο πρώτο ημίχρονο για να βάλουμε κι άλλο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε το 2-0 με την ωραία προσπάθεια του Κοιλιάρα. Μετά ο αντίπαλος πίεσε, έκανε το 2-1, αλλά με το πέναλτι του Τοπούζη το παιχνίδι έσβησε. Νομίζω πως είναι μία 100% δίκαιη νίκη.

Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μας γιατί ανταπεξήλθαν εξαιρετικά στα συνεχόμενα ματς των τελευταίων εβδομάδων. Τώρα θα έχουμε δύο μέρες ρεπό να ξεκουραστούμε και να καθαρίσει το μυαλό μας και μετά θα επιστρέψουμε για τη δύσκολη συνέχεια.

Θέλω να αναφερθώ και στην ομάδα του Ανθεστίωνα που πραγματικά έχει μία επιθετική φιλοσοφία και προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο. Άσχετο αν τα καταφέρνει ή όχι, σπάνια βλέπεις τέτοιες ομάδες στο τοπικό ποδόσφαιρο".

Δείτε στο βίντεο του Prismasport.gr το γκολ του Τοπούζη που σφράγισε τη νίκη του Αλμυρού κόντρα στον Ανθεστίωνα με 3-1.

Ο Αλμυρός επικράτησε με 3-1 του Ανθεστίωνα για την 11η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι ήταν αυτό του Τοπούζη στο 73' από το σημείο του πέναλτι και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Δείτε το στο βίντεο:

Το Prismasport.gr βρέθηκε στο Γάζι για το παιχνίδι του Αλμυρού με τον Ανθεστίωνα και σας παρουσιάζει πλούσιο φωτορεπορτάζ.

Οι φωτογραφίες:

Στο ντέρμπι των... ουραγών της Α2 ΕΠΣΗ ο Δωριέας επικράτησε με 3-2 του Κεραυνού πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή από το 0-2.

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε... όλα ο Δωριέας φιλοξενείσαι τον Κεραυνό για την 11η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ. Έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που ουσιαστικά κρίθηκε στην εκπνοή με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζωγραφάκη στις καθυστερήσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Κεραυνός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα, καθώς είχε την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και το προβάδισμα με 0-1 που πήρε μοιάζει φτωχό. Το γκολ για τους "πράσινους" πέτυχε ο Σαμπραβολάκης στο 20ο λεπτό με ωραίο σουτ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τους ίδιους ρυθμούς και κατάφεραν να διπλασιάσουν το υπέρ τους σκορ με τον Λίλο στο 53'.

Όλα έδειχναν πως ο Κεραυνός θα έφευγε με το διπλό. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν την τελευταία τους λέξη και σχεδόν... ανέλπιστα έφτασαν στην νίκη

Στο 55' μετά από κόρνερ του Ταφάνι ο Μπελενιώτης απέκρουσε ασταθώς με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-2. Χρεώθηκε σαν αυτογκόλ.

Έπειτα για τον Δωριέα ανέλαβε ο Ζωγραφάκης. Με δύο εύστοχες εκτελέσεις από την άσπρη βούλα η ομάδα του Καστελίου έκανε την πλήρη ανατροπή. Πρώτα στο 88' όταν έκανε το 2-2 και αργότερα στο 95' όταν έγραψε το τελικό 3-2. Πάντως αξίζει να σημειωθεί πως κυρίως για το πρώτο πέναλτι εκφράστηκαν παράπονα για τους ανθρώπους του Κεραυνού.

Η νίκη είναι η πρώτη για τον Δωριέα από την πρεμιέρα και τον ανεβάζει στους 6 βαθμούς. Από την άλλη ο Κεραυνός έμεινε για ακόμη μία αγωνιστική χωρίς νίκη, ωστόσο οι καλές εμφανίσεις των νεαρών παικτών του Άρη Μαυρογιαννάκη δίνουν αισιοδοξία για τη συνέχεια.

Δωριέας (Α.Ξυδάκης): Μαστραντωνάκης, Ματόσα (38' Βογιαντζάκης), Κακουλαντωνάκης Κ., Παπαδαντωνάκης (55' Τσακιρίδης), Ταφάνι, Ζώντος (80' Συμιανάκης), Τζιμπιμπάκης, Ζωγραφάκης, Χίτρι, Γκιούζι (64' Δημοσθένους), Μπουμπουλάκης

Κεραυνός (Α. Μαυρογιαννάκης): Μπελενιώτης, Εργαζάκης, Σωμαράκης, Παπαδάκης (86΄Παπαγγελής), Ένο (76' Σταματάκης), Ανδρουλάκης, Τσιμινικάκης, Σαμπραβολάκης (70' Σπαθαράκης), Λίλος, Τσίχλακης, Τσουγκράνης (46' Ξυλούρης)

Ο Αλμυρός πέτυχε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη, επικρατώντας με 3-1 του Ανθεστίωνα, αποτέλεσμα που τον ανέβασε προσωρινά (;) στην 2η θέση της Α1 ΕΠΣΗ.

Η ομάδα του Γαζίου υποδέχτηκε τον Ανθεστίωνα για την 11η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ. Ο Αλμυρός ήταν ανώτερος κατά τη περισσότερη διάρκεια του παιχνιδιού και παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν με αριθμητικό μειονέκτημα για πάνω από 75 λεπτά έφτασε στη νίκη με 3-1.

Οι "πορτοκαλί " μπήκαν πολύ δυνατά και μόλις στο 5' άνοιξαν το σκορ με την προσπάθεια και το δεξί σουτ του Απλαδά. Λίγα λεπτά αργότερα στο 12' ο Ζαφείρης έπιασε αντικανονικά τη μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια αντικρίζοντας κόκκινη κάρτα. Την θέση του στα γκολποστ πήρε ο Ρουδουσάκης με τον Σακλαμάκη να... θυσιάζεται.

Παρά τον παίκτη λιγότερο ο Αλμυρός παρέμεινε ανταγωνιστικός και έχασε κάποιες στιγμές για να διπλασιάσει το προβάδισμα του. Τελικά αυτό έγινε στο 54ο λεπτό με την ωραία ατομική ενέργεια και το σου του Κοιλιάρα που έγραψε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Ο Κελαράκης στο 66' κατάφερε να μειώσει για τον Ανθεστίωνα και να ξαναβάλει τους θραψανιώτες στο κόλπο της νίκης. Όμως ο Τοπούζης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 73' έβαλε ταφόπλακα σε όποια ελπίδα ανατροπής, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για τον Αλμυρό.

Το τρίποντο ανεβάζει τον Αλμυρό στην 2η θέση της Α1 ΕΠΣΗ με 23 βαθμούς, ενώ ο Ανθεστίωνας παρέμεινε χαμηλά με 11 μετά από ισάριθμες αγωνιστικές.

Αλμυρός (Β. Πλεσίτης): Ζαφείρης, Μαχαίρας, Γιαλούσης, Αγαπάκης, Μονιάκης (57' Ρουμπάκης), Περογαμβράκης (71' Λυκούδης), Ξενοκτιστάκης, Κοιλιάρας, Σακλαμάκης (17' Ροδουσάκης), Τοπούζης, Απλαδάς

Ανθεστίωνας (Μ. Σηφάκης): Ανδρικάκης, Κελαράκης, Τσομπανάκης, Πύλιος, Θεοδωράκης, Καπαρουνάκης, Ψαλιδάκης, Παπαδάκης, Λιοδάκης, Βασιλάκης, Κυριακάκης (75' Καλογερίδης)

Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2019 15:30

Τέλος ο Αναστασίου από τον Ατρόμητο!

Γιάννης Αναστασίου και Ατρόμητος αποφάσισαν να λύσουν τη συνεργασία τους.

Οι δύο πλευρές κατέληξαν στο «διαζύγιο», αφού αναλύθηκαν τα δεδομένα που έχουν διαμορφωθεί στην ομάδα από το καλοκαίρι, όταν και ανέλαβε τα ηνία της ομάδας ο 46χρονος προπονητής.

Χρέη υπηρεσιακού τεχνικού θα αναλάβει ο Γιώργος Κορακάκης, με τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο στο πλευρό του.

Ο ΟΦΗ αντιμετωπίζει τον Ατρόμητο την ερχόμενη αγωνιστική και μένει να φανεί πως αυτή η αλλαγή θα επηρεάσει τους Περιστεριώτες.

Η ΕΠΟ ανακοίνωσε τα ονόματα των υποψήφιων προπονητών που θα πάρουν μέρος στη σχολή επανεξέτασης του Ηρακλείου Κρήτης (19-20 Νοεμβρίου).

Οι προπονητές οφείλουν να καταβάλουν το συνολικό σχετικό παράβολο στην ΕΠΣ Ηρακλείου μέχρι την Δευτέρα 18 Νοεμβρίου και ώρα 15:00 για να μπορέσουν να λάβουν μέρος στην επανεξέταση (πληρ. ΕΠΣΗ τηλ. 2810-226219).