Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου 2019
Αλέξης Χριστινάκης

Δίας και Κεραυνός αναμετρήθηκαν για την πρεμιέρα της Α2 ΕΠΣΗ με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 4-1,

Δείτε το video της αναμέτρησης

Ιστορική νίκη στην πρώτη της συμμετοχή στην Α1 ΕΠΣΗ πέτυχε η Δαμάστα επί του Ζαρού με σκορ 2-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Άγγελος Καστελλιανάκης, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ, ενώ έχασε και ένα πέναλτι. Ξεχώρισαν επίσης και οι δύο τερματοφύλακες για τις εντυπωσιακές επεμβάσεις τους.

Δείτε το video της αναμέτρησης από το damastatv

Με το δεξί μπήκε η Τριτωνία στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΗ πετυχαίνοντας τεράστια νίκη με σκορ 2-1 επί του ΠΑΟΚρουσώνα!

Δείτε φάσεις και γκολ από την αναμέτρηση στο video του Νίκου Σωμαράκη

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Ρωμανός παίρνοντας το τρίποντο επικρατώντας 1-0 του ΟΦΑ σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι το γήπεδο Αρκαλοχωρίου.

Δείτε το video

Η γκολάρα του Μαξίμοβιτς, έδωσε στον Πανιώνιο την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με 1-0 απέναντι στην ΑΕΛ  και το σημαντικότερο τον βοήθησε να αρχίσει το... σβήσιμο του -6 με το οποίο είχε αρχίσει το φετινό πρωτάθλημα.

Το  ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την ΑΕΛ, η οποία στην πρώτη της επίσκεψη στην εστία του Πανιωνίου παραλίγο να σκοράρει με τον Ουάρντα, αλλά το δεξί συρτό σουτ του Αιγύπτιου κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κότνικ.

Μετά την φάση αυτή ο Πανιώνιος προσπάθησε να ανέβει, να βγάλει μια επιθετικότητα, αλλά η εμφανέστατη απουσία ποιότητας στην μεσοεπιθετική γραμμή είχε ως αποτέλεσμα να μην βγουν συνεργασίες που θα έδιναν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Κρίστινσον.

Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΛ έδειχνε να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα, αλλά και η ίδια δεν έβγαζε φάσεις. Η παρουσία του Ουάρντα όμως, του οποίου η ποιότητα είναι δεδομένη, έδινε την ευκαιρία στην ΑΕΛ να έχει ένα όπλο να δημιουργήσει φάσεις από το πουθενά. Και κάπως έτσι στο 27' παραλίγο να έρθει το γκολ για τους «βυσσινί» όταν ο Ουάρντα άδειασε υπέροχα τον Σαραμαντά  από τα αριστερά και μοίρασε στον Φατιόν, ο οποίος αφύλακτος από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ με τον Κότνικ να αποκρούει.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ο Πανιώνιος αποφάσισε να γίνει απειλητικός για την εστία της ΑΕΛ, και στο 37' έκανε το πρώτο του σουτ με τον Καμαρά, ενώ στο 41' ο Γάλλος απείλησε ξανά, αλλά το σουτ που έκανε έδιωξε ο Μπράλιτς με την μπάλα να είχε κατάληξη στο τέρμα του Κρίστινσον.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν δυνατά και να αιφνιδιάσουν την αντίπαλό τους, αλλά οι φιλοξενούμενοι, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, μπορούσαν να απορροφήσουν την όποια πίεση κυκλοφορώντας καλύτερα την μπάλα. Αυτό που δεν μπορούσε να κάνει επί 55 λεπτά ο Πανιώνιος το πέτυχε στο 56ο όταν στην πρώτη επίσκεψη στην εστία του Κρίστινσον έφτασε στο γκολ. Ο Μαξίμοβιτς έκανε την κάθετη επέλαση στην περιοχή της ΑΕΛ και συνδυάστηκε υπέροχα με τον Καμαρά και με ωραίο σουτ “εκτέλεσε” τον Ισλανδό τερματοφύλακα.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και μέσα σε δύο λεπτά είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για το 1-1 με ισάριθμες κεφαλιές του Μιχαήλ (58', 59'), αλλά η πρώτη κατέληξε άουτ. ενώ την δεύτερη έδιωξε ο Κότνικ πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τις γραμμές τους θέλοντας να φτάσουν στην ισοφάριση με τους «κυανέρυθρους» πλέον σε θέση άμυνας να δίνουν χώρο προσπαθώντας να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις με τους Τσιλούλη και Καμαρά. Ο Μιχάλης Γρηγορίου αποφάσισε να κάνει ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του με την είσοδο των Νούνιτς και Μιλοσάβλιεβιτς αλλάζοντας παράλληλα το σύστημα σε 4-4-2. Αυτός όμως που είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς ήταν ο Πανιώνιος στο 72' με την ωραία ατομική προσπάθεια του Καμαρά, αλλά το σουτ του έδιωξε σε κόρνερ ο Κρίστινσον. Η... απάντηση της ΑΕΛ ήρθε στο 76' από τον Φιλίποβιτς με τον Κότνικ να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Κι ενώ η ΑΕΛ τα έπαιζε όλα για όλα, στο 77' ο Ζίβκοβιτς είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Τσιλούλη αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά κοντά στο 1-1, για άλλη μια φορά από στημένη φάση, αλλά η κεφαλιά του Μπράλιτς κατέληξε άουτ.

Τα τελευταία λεπτά κύλησαν με αρκετό άγχος με τους γηπεδούχους έστω και δύσκολα να κρατάνε το 1-0 υπέρ τους με τον Κότνικ να μπλοκάρει την κεφαλιά του Μιλοσάβλιεβιτς στις καθυστερήσεις.

Πανιώνιος: Κότνικ, Ρέντζας, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς (90 +3' Παπαγεωργίου), Καμαρά (75' Παπανικολάου), Άρτσε (82' Οικονομίδης), Τσιλούλης, Αραμπούλι

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μπράλιτς, Μόρας, (68' Νούνιτς) Μιχαήλ, Καρανίκας, Ζίβκοβιτς, Φατιόν (68' Μιλοσάβλιεβιτς), Κάτσε, Μπούστος (75' Φιλίποβιτς) Ουάρντα, Ντάουντα

filathlos.gr

Μόλις δυο ημέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος έλυσε κοινή συναινέσει τη συνεργασία του με τον Ζαρό ο έμπειρος αμυντικός μέσος Βασίλης Μπαστακης.

Ο 27χρονος μέσος συζητάει ήδη με ομάδες και δεν αποκλείεται εντός της εβδομάδας να κλείσει συμφωνία στην ομάδα που θα συνεχίσει την πλούσια ποδοσφαιρική του καριέρα

Ο Δημήτρης Μάνος πέτυχε το ένα γκολ του ΟΦΗ και έφτασε τα 40 με τη φανέλα του στις δύο θητείες που έχει.

Η ομάδα της Κρήτης έχει να δει ποδοσφαιριστή της να φτάνει τόσα γκολ από τον Σεπτέμβριο του 2002, όταν έφτανε τα 40 ο Ρόναλντ Γκόμες.

Τελευταία φορά που Έλληνας ποδοσφαιριστής έφτανε τα 40 γκολ με τον ΟΦΗ ήταν τον Νοέμβρη του 1996, ο Κώστας Φρατζέσκος.

πηγή super league.

Xάρη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τσαμούρη και το γκολ στο τέλος του Νίλι, ο Πλατανιάς επιβλήθηκε με σκορ 2-0 του Ηροδότου στο φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στα Περβόλια. Πολύ καλή εμφάνιση από την ομάδα της Αλικαρνασσού.

Δείτε το VIDEO της αναμέτρησης

Το παιχνίδι είχε να επιδείξει πολλές ευκαιρίες, καθώς υπήρξαν δύο δοκάρια, ένα για κάθε ομάδα, με τον Αμαραντίδη για τον Ηρόδοτο και τον Καραγκούνη για τον Πλατανιά, αλλά και ένα χαμένο πέναλτι, το οποίο χρεώνεται ο Νίλι. Εάν κάποια ομάδα κέρδισε τις εντυπώσεις, αυτή είναι ο Ηρόδοτος, που κοίταξε στα μάτια τον Πλατανιά, έχοντας πολλές φάσεις και ειδικότερα χάρη στην ικανότητα του Γκοτ δεν κατάφερε να σκοράρει. Σε κάθε περίπτωση, ο Ηρόδοτος παρουσιάστηκε σε μια πολύ καλή κατάσταση και δείχνει έτοιμος για την πρεμιέρα της Γ’ Εθνικής κόντρα στον Πανακρωτηριακό.

Στον αντίποδα, ο Πλατανιάς ενδεχομένως λόγω της διαφοράς των δύο κατηγοριών σε σχέση με τον αντίπαλό του, δεν μπόρεσε να έχει την πολύ καλή απόδοση που περίμενε ίσως ο Γιάννης Τάτσης, εντούτοις, πιστώνεται ότι έχασε πολλές φάσεις επίσης για να φτάσει πιο γρήγορα σε ένα δεύτερο γκολ.

Πολύ καλά στοιχεία για μια ακόμη φορά άφησε ο Βραζιλιάνος, Ματέους Λεϊρία, δείχνοντας ξανά πολύ κινητικός και με πολλές δυνάμεις.

Το παιχνίδι κρίθηκε από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαμούρη στο 12ο λεπτό και την κεφαλιά του Νίλι στο 90’.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1’ Ωραία ενέργεια από τον Κουσίδη, που "κόβει" τη μπάλα για τον Βακράκο, ο οποίος πλασάρει άουτ.
5’ Σουτ από τον Βακράκο, αποκρούει σωτήρια ο Γκοτ στη δεξιά του γωνία.
10’ Πρώτη καλή φάση για τον Πλατανιά με το σουτ του Λεϊρία να φεύγει άουτ.
12’ (1-0) Ο Τσαμούρης με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ ανοίγει το σκορ.
20’ Καραγκούνης - Λουκίνας παίζουν ωραία το ένα-δύο, σουτ από τον τελευταίο αποκρούει ο Μήτρου.
21’ Μεγάλη φάση για τον Ηρόδοτο, με τον Κουτσογιαννάκη να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ με τον Γκοτ, αλλά το σουτ που πραγματοποιεί, περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
31’ Σουτ από τον Αμαραντίδη με τον Γκοτ να βρίσκεται εκτός εστίας, η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.
40’ Ωραία συνεργασία των παικτών του Ηροδότου, πλασέ του Κουτσογιαννάκη, αποκρούει ο Γκοτ.
44’ Σουτ από τον Λεϊρία αποκρούει ο Μήτρου, στην εξέλιξη της φάσης, ο Καραγκούνης πλασάρει στο δεξί δοκάρι.
45’ Ο Νίλι εκτελεί το κόρνερ, κεφαλιά του Λουκίνα, πέφτει και μαζεύει ο Μήτρου.
50’ Ο Λεϊρία ανατρέπεται και υποδεικνύεται πέναλτι για τον Πλατανιά. Η εκτέλεση από τον Νίλι είναι άστοχη, με τη μπάλα να φεύγει πολλά μέτρα άουτ!
55’ Φοβερό σουτ από τον Βακράκο και εξίσου φοβερή απόκρουση από τον Γκοτ.
63’ Ο Γκοτ αποκρούει εκ νέου σωτήρια το πλασέ από τον Βακράκο, μετά την πάσα του Αμαραντίδη.
67’ Σέντρα του Νίλι, ο Λεϊρία προσπαθεί για το πλασέ, η μπάλα περνά άουτ.
90’ (2-0) Μετά το γέμισμα του Παπουτσογιαννόπουλου, ο Νίλι με κεφαλιά σκοράρει για τον Πλατανιά.

Διαιτητής: Γεωργόπουλος. Βοηθοί: Δασκαλομαρκάκης - Κολοκοτρώνης

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ (75’ Μαντζάρης), Ρεβυθόπουλος (60’ Παπουτσογιαννόπουλος), Ρουσσάκης (32’ λ.τρ. Σάαντο), Τσαμούρης (75’ Νιαυραδάκης), Μποσέτι (75’ Σμυρλάκης), Καραγκούνης, Νίλι, Παπαδόπουλος (46’ Μάικιτς), Λουκίνας (75’ Κωστίκος), Λεϊρία (75’ Λεωνιδόπουλος), Πασχαλάκης (46’ Πουρζιτίδης).

Ηρόδοτος (Νίκος Σουργιάς): Μήτρου, Καργιωτάκης (46’ Παπουτσιδάκης), Κατσαρός (46’ Ντελία), Αννιτσάκης, Κανδηλάκης (79’ Μπαλάφας), Κίσσας (66’ Τσακάνι), Κασαπάκης (75’ Κοντογιάννης), Αμαραντίδης (86’ Γαρεφαλάκης, Κουσίδης (75’ Σεραφειμίδης), Βακράκος (79’ Γκίνης), Κουτσογιαννάκης (46’ Γαρεφαλάκης)

πηγη athitiκo.gr

Άκρως χορταστικό ήταν το δεύτερο πιάτο της 1ης αγωνιστικής της Α2 ΕΠΣΗ καθώς στις τέσσερις αναμετρήσεις σημειώθηκαν 18 τέρματα.

Συγκεκριμένα εμφατικό διπλό του Μαραθώνα επί της Αγίας Βαρβάρας με 1-6, Αγγλική ισοπαλία στο Ρούβας- Μεταξοχώρι 3-3 .

Με διπλό συνοδεύτηκε η επιστροφή της Βόνης στην Α2 ΕΠΣΗ καθώς επικράτησε με 1-3 των Γούβων ενώ τέλος ο Δωριέας πήρε αγχωτική νίκη 1-0 το Αθλόπολις.