Πέμπτη, 29 Οκτωβρίου 2020

Φιλική εξάρα η Α.Ε.Ε.Κ. ΣΥΝ.ΚΑ κόντρα στον Αστέρα Ρεθύμνου!

Κυριακή, 20 Σεπτεμβρίου 2020 17:58 Γράφτηκε από τον

Επιβλητική φιλική νίκη για την Α.Ε.Ε.Κ. ΣΥΝ.ΚΑ κόντρα στον Αστέρα Ρεθύμνου

Εκτός έδρας φιλική νίκη πανηγύρισε στο γήπεδο της Σοχώρας η Α.Ε.Ε.Κ. ΣΥΝΚΑ κόντρα στον Αστέρα Ρεθύμνου με σκορ 2-6.

Η ομάδα των Χανίων ήταν πάρα πολύ αποτελεσματική από το πρώτο μέρος με αποτέλεσμα να φτάσει το σκορ ακόμη και στο 1-5 στο 60' με το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Αστέρα να είναι να μειώσουν σε 2-5 με πέναλτι του Ρηγάκη στο 82' αλλά ούτε αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα καθώς η Α.Ε.Ε.Κ. ΣΥΝ.ΚΑ διαμόρφωσε το τελικό 2-6 με πέναλτι του Βαρουξάκη στο 85'.

Οι παίκτες του Αστέρα μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησαν αρχικά με τον Μπουρνέλη στο 9', ο οποίος έσκαψε την μπάλα, με τον Μωραΐτη να την διώχνει πριν περάσει την γραμμή.

Με την συμπλήρωση ενός τετάρτου στο παιχνίδι ο Βελονάκης με σουτ σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι για τον Αστέρα.

Εν συνεχεία τα ηνία της αναμέτρησης ανέλαβε το ΣΥΝΚΑ και αφού απείλησε πρώτα με τον Γιαννακούρο στο 18', έφτασε στο 0-1 στο 24' μετά από σουτ του Κόλα, απόκρουση του Παντελίδη και επαναφορά του Γιαννακούρου!

Η απάντηση από τους γηπεδούχους, όμως δεν άργησε να έρθει καθώς με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Βελονάκη με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ρότζεν.

Στο 37' ο Αστέρας Ρεθύμνου πλησίασε στην ανατροπή, όμως η μπάλα δεν θα καταλήξει στα δίχτυα μετά από μπαλιά του Βελονάκη, που κατέληξε στον Λαμπάκη και πήγε κόρνερ.

Αντίθετα δύο λεπτά μετά το ΣΥΝΚΑ κάνει το 1-2 και πάλι με τον Γιαννακούρο μετά από πάσα του Κόλα.

Σαν να μην έφτανε αυτό στην τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους το ΣΥΝΚΑ έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Κόλα να το πετυχαίνει μετά από σέντρα του Αρζίδη.

Στην επανάληψη το ΣΥΝΚΑ μπήκε το ίδιο δυνατά και έφτασε στο 1-4 μόλις στο 51' με τον Βαρουξάκη να κερδίζει το πέναλτι και τον Κόλα να το εκτελεί εύστοχα.

Το ΣΥΝΚΑ ήταν ασταμάτητο και στην επανάληψη στο σκοράρισμα και έκανε πέντε τα τέρματα του στο 60' με τον Νικόλτση μετά από όμορφη πάσα του Βουρεξάκη.

Στο 82' ο Αστέρας Ρεθύμνου κατάφερε να μειώσει σε 2-5 μετά από πέναλτι που εκτέλεσε ο Ρηγάκης εύστοχα για χέρι του Παληγεώργου.

Ένα λεπτό αργότερα χάθηκε καλή στιγμή για το 3-5, όμως ο Δρανδάκης δεν τελείωσε σωστά την φάση όταν βρέθηκε απέναντι από τον Κασαπίδη.

Στο 85' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Βαρουξάκη, ο οποίος το εκτέλεσε εύστοχα διαμορφώνοντας το τελικό 2-6 για την ομάδα του.

Πηγή στοιχείων: sports-factory.gr