Δευτέρα, 13 Ιουλίου 2020

Γ΄Εθνική: Οι ομάδες που έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο νέο πρωτάθλημα

Κυριακή, 31 Μαΐου 2020 17:01 Γράφτηκε από τον
Γ΄Εθνική Γ΄Εθνική

Η πανδημία του κορωνοιού, τα μέτρα απαγόρευσης και η οριστική λήξη των πρωταθλημάτων ανάγκασαν την ΕΠΟ να τροποποιήσει την αρχική προκήρυξη και να πραγματοποιήσει αλλαγές.

Το γεγονός ότι πολλές ομέδες δεν πρόλαβαν να διεκδικήσουν τους στόχους τους οδήγησε τη διοργανώτρια να δεχτεί προτάσεις, σύμφωνα με τις οποίες θα αποκαταστήσει τις αδικίες που προέκυψαν.

Σύμφωνα με την προκήρηξη επρόκειτο να υποβιβαστούν 40 ομάδες συνολικά, ωστόσο τελικά αποφασίστηκε να πέσουν μόνο όσες ήταν ήδη και μαθηματικά κάτω από τη ζώνη. Δεν συνέβη το ίδιο και στον κρητικό όμιλο, στον οποίο δεν είχαμε κανέναν υποβιβασμό και το νέο πρωτάθλημα θα διεξαχθεί με 16 ομάδες,

Με τα τωρινά δεδομένα όπως είναι γνωστό προβιβάστηκαν και οι δευτεραθλητές από τους νομούς της Κρήτης και τη νέα χρονιά η Γ΄Εθνική θα συγκροτηθεί με 138 ομάδες. Σε περίπτωση που δηλώσουν όλοι οι σύλλογοι συμμετοχή θα χωριστεί σε 9 ομίλους. Ήδη μια ομάδα, η πρωταθλήτρια Δράμας «Α.Ε. Αμπελοκήπων» δήλωσε αδυναμία συμμετοχής. Μόνο στον κρητικό όμιλο είναι ξεκάθαρα τα πράγματα, όσον αφορά τους υπόλοιπους αναμένονται νέες ανακοινώσεις.

Οι ομάδες που έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής σε όλες τις Ενώσεις είναι:

ΕΠΣ Έβρου: Ένωση Αλεξανδρούπολης, ΑΕ Διδυμότειχου

ΕΠΣ Θράκης: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου
ΕΠΣ Ξάνθη: Άρης Αβάτου, Ορφέας Ξάνθης, Αναγέννηση Θαλασσιάς
ΕΠΣ Δράμας: Πανδραμαϊκός
ΕΠΣ Καβάλας: Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Οφρυνίου, Βύρων Καβάλας
ΕΠΣ Σερρών: Απόλλων Παραλιμνίου, Δόξα Κάτω Καμήλας, Εθνικός Σιδηροκάστρου
ΕΠΣ Κιλκίς: Αναγέννηση Πλαγιάς
ΕΠΣ Μακεδονίας: Αγροτικός Αστέρας, Ποσειδών Μηχανιώνας, Μακεδονικός, Θερμαϊκός Θέρμης, Εθνικός Σoχού, ΠΑΟ Κουφαλίων
ΕΠΣ Χαλκιδικής: Νέα Καλλικράτεια, Όλυνθος Ολύνθου
ΕΠΣ Πέλλας: Εδεσσαϊκός, ΑΣ Γιαννιτσά, Εθνικός Γιαννιτσών
ΕΠΣ Ημαθίας: Νίκη Αγκαθιάς, Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων, Θύελλα Σαρακηνών, ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας
ΕΠΣ Πιερίας: ΑΕ Καρίτσας, Δίας Δίου, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου
ΕΠΣ Φλώρινας: Ερμής Αμυνταίου
ΕΠΣ Καστοριάς: Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας
ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Φούφα, ΦΣ Κοζάνη
ΕΠΣ Γρεβενών: Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης
ΕΠΣ Τρικάλων: Μετέωρα, Διγενής Νεοχωρίου, ΠΟ Φήκης
ΕΠΣ Καρδίτσας: Ατρόμητος Παλαμά, ΑΟ Σελλάνων, Απόλλων Μακρυχωρίου
ΕΠΣ Λάρισας: Οικονόμος Τσαριτσάνης, Ηρακλής Λάρισας, Αετός Μακρυχωρίου
ΕΠΣ Θεσσαλίας: ΓΣ Αλμυρός, Θησέας Αγριάς, Διαγόρας Στεφανοβικείου, Δήμητρα Ευξεινούπολης
ΕΠΣ Ηπείρου: ΑΟ Ανατολής, Θύελλα Κατσίκας
ΕΠΣ Θεσπρωτίας: Σούλι Παραμυθιάς, Θυαμίς Καστρίου
ΕΠΣ Πρέβεζας / Λευκάδας: Τηλυκράτης, Αχέρων Καναλακίου, ΠΑΣ Πρέβεζα, ΠΑΣ Θύελλα 2015
ΕΠΣ Άρτας: Αναγέννηση Άρτας, Σκούφας Κομποτίου
ΕΠΣ Κέρκυρας: ΑΕ Λευκίμμης, Θιναλιακός, ΟΦΑΜ
ΕΠΣ Φθιώτιδας: Αταλάντη, Οπούντιος Μαρτίνου
ΕΠΣ Εύβοιας: Νέα Αρτάκη, Ηρακλής Ψαχνών
ΕΠΣ Φωκίδας: Φωκικός
ΕΠΣ Ευρυτανίας: ΑΠΟΚ Βελούχι
ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας: ΑΕ Μεσολογγίου, Ναυπακτιακός Αστέρας, Αμβρακικός Λουτρού
ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης: Παλληξουριακός
ΕΠΣ Βοιωτίας: ΑΟ Υπάτου, Κιθαιρών Καπαρελλίου, Αμβρυσέας Διστόμου
ΕΠΣ Αθηνών: Φωστήρας, Κηφισιά, Άγιος Ιερόθεος, Χαραυγιακός, ΠΑΟ Ρουφ
ΕΠΣ Πειραιά: Μοσχάτο, Εθνικός, Κερατσίνι, Προοδευτική, Αίας Σαλαμίνας
ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής: Μαρκό, Αήττητος Σπάτων, Θύελλα Ραφήνας, Παλληνιακός, Κυανούς Αστέρας Βάρης
ΕΠΣ Δυτικής Αττικής: Ακράτητος, Πανελευσινιακός
ΕΠΣ Κορινθίας: Ατρόμητος Χιλιομοδίου
ΕΠΣ Αχαΐας: Θύελλα Πατρών, Διαγόρας Βραχνέικων, Παναιγιάλειος
ΕΠΣ Αργολίδας: Ναύπλιο, Ερμιονίδα, Κορωνίδα Κοιλάδας
ΕΠΣ Αρκαδίας: Παναρκαδικός, Ερμής Μελιγούς
ΕΠΣ Ηλείας: ΠΑΟ Βάρδας, Αίας Γαστούνης
ΕΠΣ Μεσσηνίας: Διαβολίτσι, Πάμισσος Μεσσήνης
ΕΠΣ Λακωνίας: ΠΣ Σπάρτη, Πανγυθεατικός, Άρης Σκάλας
ΕΠΣ Δωδεκανήσου: ΑΕ Δίας
ΕΠΣ Σάμου: ΑΨΕΣ Πυθαγόρας
ΕΠΣ Κυκλάδων: Θύελλα Καμαρίου, Πανθηραϊκός, Άνω Μερά, Πανναξιακός
ΕΠΣ Λέσβου: Αιολικός, Αετός Λουτρών
ΕΠΣ Χίου: ΑΠΕ Μικρασιατική
ΕΠΣ Ζακύνθου: Ζάκυνθος, ΑΟ Τσιλιβί, Εθνικός Σκουλικάδου
ΕΠΣ Χανίων: Πανακρωτηριακός, ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, Άρης Σούδας, Παλαιόχωρα
ΕΠΣ Ρεθύμνου: Ρεθυμνιακός, Αστέρας Ρεθύμνου, Άρης Ρεθύμνου
ΕΠΣ Ηρακλείου: Γιούχτας, Ηρόδοτος, Ατσαλένιος, ΑΟ Πόρου, Δαμάστα, Αλμυρός
ΕΠΣ Λασιθίου: Άγιος Νικόλαος, ΑΕ Νεάπολης, Αναγέννηση Ιεράπετρας

Πηγή: Onsports

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)