Τετάρτη, 13 Νοεμβρίου 2019

Νίκη κορυφής για τον Ηρόδοτο, διπλό στα Χανιά για τον Γιούχτα, γκέλα για τον ΠΟΑ

Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2019 18:12 Γράφτηκε από τον

Την μοναξιά της κορυφής στον 8ο όμιλο της Γ΄Εθνικής απολαμβάνει πλέον από την Κυριακή το απόγευμα ο Ηρόδοτος μετά την σημαντική νίκη με 4-1 που σημείωσε επί του Πόρου στο Ηρακλειώτικο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής.

Τα πάντα στο ντέρμπι της αγωνιστικής κρίθηκαν στο δεύτερο μέρος όταν ο Ηρόδοτος άνοιξε το σκορ στο 57΄με τον Γκίνη αλλά ο Πόρος απάντησε άμεσα στο 68΄και ισοφάρισε με τον Χρηστάκη. Από εκεί και πέρα όμως η ομάδα της Αλικαρνασσού ήταν καταιγιστική και σημείωσε μέσα σε 33 λεπτά τρία τέρματα κάνοντας το 2-1 με πέναλτι του Κουσίδη στο 60΄, το 3-1 με τον Τσακάνι στο 86΄με τον Κίσσα να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις κάνοντας το τελικό 4-1.

Ο Γιούχτας από την μεριά του απέδρασε με ένα σπουδαίο διπλό από τις Μουρνιές κερδίζοντας με 0-1 την Α.Ε.Ε.Κ ΣΥΝΚΑ χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Βελονάκης στο 30΄ και σκαρφάλωσε στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο ΠΟΑ αυτοκτόνησε εντός έδρας με τον Ρεθυμνιακό καθώς έμεινε στο 1-1 σε ένα ματς όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 24΄με τον Αντεμάϊ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο δεύτερο μέρος με τον Λέκκα στο 58΄αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη.

Τέλος στον Άγιο Νικόλαο ο ΑΟΑΝ εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και πήρε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα κερδίζοντας με 2-1 τον Πανακρωτηριακό παίρνοντας παράλληλα μεγάλη βαθμολογική ανάσα.