Τετάρτη, 08 Απριλίου 2020

«Τσίμπησε» τον βαθμό στο φινάλε ο Ηρόδοτος!

Κυριακή, 23 Φεβρουαρίου 2020 17:03 Γράφτηκε από τον
Prismasport.gr | Live: Επισκοπή - Ηρόδοτος Prismasport.gr | Live: Επισκοπή - Ηρόδοτος

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής των play-off για τον 8ο όμιλο της Γ' Εθνικής κατηγορίας στο γήπεδο του "Γάλλου" ανάμεσα σε Επισκοπή και Ηρόδοτο.

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κουσίδη πήρε τον σημαντικό βαθμό η ομάδα της Ν. Αλικαρνασσού.

Στο πρώτο μέρος η Επισκοπή ήταν καλύτερη, διάστημα στο οποίο σημείωσε και το γκολ της.

Με την συμπλήρωση δεκαπέντε λεπτών ο Σουμπασάκης έκανε την εκτέλεση φάουλ ο Μπρίτο πήδηξε ψηλά και με σουτ έγραψε το 1-0 για την ομάδα του Ρεθύμνου.

Στην συνέχεια δεν υπήρξε η κλασσική ευκαιρία με τους δύο μονομάχους να μένουν στο 1-0 σκορ που ήταν και ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ηρόδοτος ανέβασε αισθητά την απόδοση του και είχε δύο πολύ καλές στιγμές για να ισοφαρίσει.

Στο 67ο λεπτό και το 89΄ ο Γαρεφαλάκης είχε καλές φάσεις. Στο 67' Ο Αννιτσάκης έφερε τη μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Γαρεφαλάκης από το μισό μέτρο πέταξε τη μπάλα πάνω από την εστία, ενώ στο 89' από πλάγια θέση το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Ωστόσο, στο 92ο λεπτό ο Κουσίδης που σκόραρε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και χάρισε τον βαθμό στην ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού για το 1-1, σκορ που βρήκε τις δυο ομάδες με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης.

Η εξέλιξη του αγώνα

1' Σέντρα στο Ρέθυμνο

1' Σέντρα Ανδρικόπουλου κεφαλιά Πίσπα η μπάλα έφυγε άουτ.

5' Σόλο ενέργεια του Καριωτάκη απο δεξιά αλλά απέκρουσε με τα πόδια ο Χανιωτάκης.

15' ΓΚΟΛ για την Επισκοπή. Φάουλ Σουμπασάκη και ο Μπρίτο με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

18' Σουτ μέσα από την περιοχή του Μπαλάφα, απέκρουσε ο Χανιωτάκης.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση των πρώτων 45' πάντα στο 1-0.

Ημίχρονο στο ΔΑΚ Γάλλου.

Σέντρα και στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Ηρόδοτος έχει μπει καλύτερα απ' ότι στο πρώτο ημίχρονο όπου η Επισκοπή επέβαλε τον ρυθμό της.

61' Σύγχυση στην περιοχή του Μήτρου μετά το κόρνερ του Σουμπασάκη, οι αμυντικοί του Ηροδότου διώχνουν όπως-όπως.

64' Ο Νάνι πιεζόμενος σούταρε από καλή θέση.

65' Από το κόψιμο του Νάνι, ο Τσιριγώτης δεν μπόρεσε με προβολή να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Μήτρου.

67' Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρόδοτο. Ο Αννιτσάκης έφερε τη μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Γαρεφαλάκης από το μισό μέτρο πέταξε τη μπάλα πάνω από την εστία!

72' Από την σέντρα του Νάνι, ο Τσιριγώτης με κεφαλιά-ψαράκι δεν κατάφερε να σκοράρει.

76' Τετ-α-τετ ο Τσόφλιος με τον Μήτρου, απέκρουσε ο Μήτρου.

89' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο. Ο Γαρεφαλάκης έστειλε τη μπάλα άουτ από διαγώνια πλευρά.

90+2' ΓΚΟΟΛ για τον Ηρόδοτο. Ο Κουσίσης σκοράρει και ισοφαρίζει σε 1-1!

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Χανιωτάκης, Ανδρικόπουλος, Καρβουνιάρης, Μπρίτο, Πρίκα, Φουκαράκης, Σουμπασάκης, Πίσπας (74' Τσόφλιος), Νάνι, Τσιριγιώτης, Δόρη (68' Κέλι)

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Μήτρου, Κανδυλάκης, Αννιτσάκης, Καριωτάκης, Μπαλάφας, Κασσαπάκης (66' Ρούμπος), Τσακάνι, Κουσίδης, Ζαφειράκης (71' Αχμέτ), Κουτσογιαννάκης (55' Γαρεφαλάκης), Κίσσας (75' Κοντογιάννης)