Τετάρτη, 11 Δεκεμβρίου 2019

Σχόλιο: Ομάδα με ταλέντο και χαρακτήρα ο Ηρόδοτος

Τρίτη, 19 Νοεμβρίου 2019 20:24 Γράφτηκε από τον

Καθόλου άδικα δεν βρίσκεται στην 2η θέση του Κρητικού ομίλου της Γ' Εθνικής η ομάδα του Ηροδότου!

Έχοντας παρακολουθήσει τα τελευταία δυο παιχνίδια της ομάδας της Νέας Αλικαρνασσού την φετινή περίοδο (την ήττα από τον ΠΟΑ 1-0 και την ισοπαλία με την Επισκοπή 2-2), μπορώ να πω με σιγουριά ότι αυτή η ομάδα βρίσκεται δίκαια στην 2η θέση του ομίλου και θα μπορούσε να είχε ίσως μικρότερη διαφορά από την 1η θέση (είναι στο -4 από την πρωτοπόρο Επισκοπή).

Η ομάδα του Νίκου Σουργιά είναι αρκετά νεανική σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια και σίγουρα με αρκετούς ταλαντούχους ποδοσφαιριστές...

Στο ματς του Ατσαλένιου ο Ηρόδοτος δεν έκανε το καλύτερο του παιχνίδι, αλλά ούτε και το χειρότερο(!). Στο πρώτο μέρος έδειχνε να πατάει καλύτερα από τον ΠΟΑ αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει παρά μόνο με κάποια καλά σουτ του Κουσίδη από τα όρια της περιοχής. Στην επανάληψη δέχθηκε ένα γκολ αρκετά νωρίς από στημένη φάση και δυσκόλεψαν τα πράγματα. Βέβαια η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού είχε το χρόνο να αντιδράσει και το έκανε, έχοντας σημαντικές χαμένες φάσεις αλλά δεν μπόρεσε ποτέ να φτάσει στην ισοφάριση και γνώρισε έτσι την 2η συνεχόμενη της ήττα.

Στο ματς του περασμένου Σάββατου, είδαμε ναι μεν μία "διπρόσωπη" ομάδα. Βέβαια έπαιζε ένα ντέρμπι κόντρα σε έναν αντίπαλο με σαφώς πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ και παίκτες με μεγάλη ποιότητα! Μέσα σε ένα τρίλεπτο ο "Ιστορικός" βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 (24' και 27') και ενώ μετά το 0-1 είχε μία μεγάλη χαμένη φάση για να ισοφαρίσει αλλά στην επόμενη φάση δέχθηκε το δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε πάλι μία ομάδα που "αφυπνήστηκε" (προφανώς από τα λόγια του προπονητή στα αποδυτήρια) και μπήκε μέσα όχι απλά για να πάρει την ισοπαλία αλλά τη νίκη, με τον νεαρό τεχνικό να περνάει δυο γρήγορους παικτες όπως είναι οι Κουσίδης-Αμαραντίδης. Όπως ο αντίπαλος του έτσι και ο Ηρόδοτος μέσα σε ένα τρίλεπτο έφερε το ματς στα ίσα. Στο 54' και στο 57' με τα γκολ των Κοντογιάννη (υπέροχο γκολ) και Τσακάνι έγινε το 0-2, 2-2. Από εκεί και έπειτα η ομάδα του Ηροδότου πιέστηκε από τους παίκτες του Γιάσμινκο Βέλιτς και προσπάθησε να απειλήσει με κόντρα επιθέσεις, ενώ προς το τέλος λίγο έλειψε σε μία φάση αιφνιδιασμού να πετύχει το 3-2 με τον Βακράκο να αστοχεί με σουτ μέσα από την περιοχή!

Οι "κυανόλευκοι" λοιπόν κατά την άποψη μου είναι μία ομάδα που έχει χαρακτήρα, με αρκετούς νέους ηλικιακά παίκτες, με γερά "πνευμόνια" και μπορεί έως το τέλος να διεκδικήσει κάτι!