Κυριακή, 29 Νοεμβρίου 2020

Κύπελλο Ελλάδος: Πρόκριση μέσω των... πέναλτι για ΑΟΑΝ!

Τετάρτη, 28 Οκτωβρίου 2020 17:26 Γράφτηκε από τον

Πρόκριση στα πέναλτι για τον ΑΟΑΝ

Έστω και μέσω της διαδικασίας των πέναλτι η ομάδα του Αγίου Νικολάου κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Μετά από ένα αρκετά αμφίρροπο παιχνίδι ο ΑΟΑΝ ήρθε ισόπαλος με σκορ 1-1 με τον Μινώταυρο και στην διαδικασία των πέναλτι επικράτησε με σκορ 5-4 και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού

Στο πρώτο μέρος δεν είδα πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του με τον Μινώταυρο να είναι η μοναδική ομάδα που απείλησε και μάλιστα με διπλή χαμένη ευκαιρία στο 16’.

Μετά από σέντρα του Δαμανάκη η μπάλα έφτασε στον Γιαννουδάκη, ο οποίος σούταρε με την μπάλα να βρίσκει σε σώματα, ενώ στην επαναφορά νικήθηκε από τον Κουναλάκη που έδιωξε σε κόρνερ.

Στην επανάληψη ο ΑΟΑΝ ευτύχησε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 60’ με σουτ του Έρικ Τζιλάι μέσα από την περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, δεν το έβαλαν κάτω και έφτασαν στην ισοφάριση στο 82’!

Ο Μαναρώλης κυνήγησε μια χαμένη φάση και δικαιώθηκε καθώς την έκλεψε από τον τερματοφύλακα και έγραψε το 1-1!

Και δεν φτάνει μόνο αυτό αλλά δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση τον 90’ ο Μινώταυρος έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από κόρνερ με τον Θάνο με κεφαλιά να μην βρίσκει στόχο με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο επιπλέον μισάωρο δεν είδαμε κάτι το αξιόλογο με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στα πέναλτι.

ΑΟΑΝ (Νίκος Σουργιάς): Κουναλάκης, Μουτσάι, Βλαχάκης, Τσανάι, Μπλούκας, Τσαγκάς, Βαφειάδης, Τζιλάι, Κιοσέ, Περάκης, Πάγια

Μινώταυρος(Γιώργος Πανίδης): Καλοριζικάκης, Ζαγκουντίνος, Δαμανάκης, Σούλκε Θάνος, Μπίλλης, Βόρφι, Κουκάκης, Παπαδάκης, Κογιαννάκης, Γιαννουδάκης

Πηγή πληροφοριών: sports-factory