Ήρθε από τον πάγκο και... έδειξε τον δρόμο ο Λουκίνας!

Παρασκευή, 08 Μαρτίου 2019 15:58 Γράφτηκε από τον

Μία ακόμη σημαντική εντός έδρας νίκη για Πλατανιά με πρωταγωνιστή τον Λουκίνα

Του Γιώργου Κουκουλάκη

Με μπροστάρη τον Λουκίνα που σκόραρε ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο ματς ο Πλατανιάς επικράτησε με σκορ 2-0 του ΑΕ Καραϊσκάκη στα Χανιά.

Τα γκολ για τους "ερυθρόλευκους" πέτυχαν οι Λουκίνας στο 63' και Καραγκούνης στο 75'.

Η ομάδα της Άρτας μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και είχε δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ψιάνου στο 3'.

Στο 21' ο Πλατανιάς απάντησε στις ευκαιρίες με μία διπλή καλή στιγμή. Αρχικά ο Νίλι σούταρε με τον Στεφανάκο να αποκρούει και στην επαναφορά ο Καραγκούνης δοκίμασε το πόδι του με το σουτ του να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίς του Καραϊσκάκη.

Τρία λεπτά αργότερα ο Καραϊσκάκης απέιλησε εκ νέου με τον Τζιώρα να πλασάρει και τον  Στεφανάκο να απομακρύνει.

Στο 44' χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του Πλατανιά στο παιχνίδι με τον Μποσέτι να σουτάρει και τον Στεφανάκο να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους με το 0-0 να παραμένει και να αποτελεί το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Πλατανιάς απείλησε πρώτος με τον Νίλι να σουτάρει και την μπάλα να περνάει μόλις άουτ στο 53'.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μποσέτι έκανε ένα "κεραυνό" με την μπάλα να απομακρύνεται δύσκολα από τον Στεφανάκη.

Ο Λουκίνας τελικά ήταν εκείνος που λύτρωσε τον Πλατανιά καθώς ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, στο 63' και μετά από εκπληκτική πάσα του Καραγκούνη διαμόρφωσε το 1-0 για τον Πλατανιά!

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και στο 75' έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα με τον Καραγκούνη αυτή τη φορά να γίνεται από δημιουργός σκόρερ και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στεφανάκου για το 2-0 μετά από κλέψιμο και πάσα του Νίλι.

Η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης χάθηκε από τον Μπαντέ, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ με αποτέλεσμα να μην αλλάξει το 2-0, που αποτέλεσε και το τελικό σκορ της αναμέτρησης..

Πλατανιάς Χανίων (Γιάννης Τάτσης): Βασιλειάδης, Ουές, Ρουσσάκης, Στ. Ποζατζίδης (62' Λουκίνας), Κόρτσταμ (34' λ.τρ. Πουρζιτίδης), Μάικιτς, Μποσέτι, Παπανικολάου, Καραγκούνης, Νίλι, Μπιανκόνι

Καραϊσκάκης (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Στεφανάκος, Παπανικου, Παναγιώτου, Ροντρίγκεθ, Καπίας (68' Γυφτόκωστας), Παντίδος, Ψιάνος, Μασούρας, Βουκμίροβιτς, Τζιώρας, Μπαντέ