Σάββατο, 25 Ιανουαρίου 2020

Παλικαρίσια νίκη για τον Πλατανιά κόντρα στον Λεβαδειακό (3-2)

Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου 2019 19:35 Γράφτηκε από τον

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την παρουσία της στο πρωτάθλημα της Super League 2 η ομάδα του Πλατανιά που στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος πήρε μια δύσκολη αλλά σπουδαία νίκη με 3-2 επί του μαχητικού Λεβαδειακού.

Το ματς είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να αιφνιδιάζουν τον Πλατανιά και να προηγούνται στο 22΄όταν ο Σανάμπρια πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Γκοτ στο σουτ του Ιωαννίδη και από κοντά έκανε το 0-1.

Αυτό ήταν και το σκορ για το πρώτο ημίχρονο με τον Πλατανιά μέσα σε τρία λεπτά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Στο 52΄ο Νίλι με ωραία ατομική ενέργεια ισοφάρισε σε 1-1 και στο 55΄ο Μπιανκόνι σημείωσε το 2-1 για τους γηπεδούχους.

Ο Λεβαδειακός πάντως που ήταν αρκετά επικίνδυνος ισοφάρισε εκ νέου το παιχνίδι στο 58΄όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σανάμπρια ο Άνγκουα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2. Ο Πλατανιάς όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 77΄κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη με κεφαλιά του Λουκίνα.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ρεβυθόπουλος, Ποζατζίδης (59’ Μάικιτς), Τσαμούρης, Σάαντο (67’ Παπαδόπουλος), Μποσέτι, Καραγκούνης, Νίλι, Μιγκέλ, Λουκίνας (84’ Παπουτσογιαννόπουλος).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Επασί, Αργυρόπουλος (46’ Χατζηλάμπρος), Παντελιάδης, Ανγκουά, Λιάγκας, Φυτανίδης, Νίκας, Καραχάλιος, Συμελίδης (65’ Ενομό), Σανάμπρια (80’ λ.τρ. Κοζορώνης), Ιωαννίδης.