Πέμπτη, 24 Οκτωβρίου 2019

Κοίταξε στα μάτια τον Πλατανιά παρά την ήττα ο Πόρος

Κυριακή, 01 Σεπτεμβρίου 2019 20:10 Γράφτηκε από τον

Στο σημαντικότερο φιλικό της μέχρι σήμερα ιστορίας του ο Πόρος στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, παρότι ηττήθηκε από τον ισχυρό Πλατανιά με 1-0.

Ειδικότερα η εμφάνιση του πρώτου μέρους άφησε πολλά χαμόγελα στους ανθρώπους του Πόρου, καθώς η ομάδα απέδειξε πως μπορεί να είναι ανταγωνιστική κόντρα σε έναν τόσο δυνατό αντίπαλο μεγάλης κατηγορίας και ένα παιχνίδι με υψηλό τέμπο.

Από την άλλη ο Πλατανιάς ουσιαστικά χρησιμοποίησε δύο διαφορετικές ενδεκάδες, δοκιμάζοντας πρόσωπα και σχήματα ενόψει της έναρξης της Super League 2. Σίγουρα ο Γιάννης Τάτσης έβγαλε τα δικά του συμπεράσματα, αν και δεν φαινόταν ιδιαίτερα ικανοποιημένος κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν εκατέρωθεν ευκαιρίες. Μεγαλύτερες εξ αυτών το τετ-α-τετ του Μεταξάκη που αποσόβησε ο Γκοτ στο 21' και το καλό σουτ του Πλευράκη που κατέληξε κόρνερ, μετά από νέα επέμβαση του τερματοφύλακα του Πλατανιά.

Παρόλα αυτά το γκολ το βρήκαν οι γηπεδούχοι στο 38ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδυναμία της άμυνας του Πόρου να απομακρύνει τη μπάλα, ο Λουκίνας με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε με την ομάδα των Χανίων να ανεβάζει αισθητά την απόδοση της. Ο Πλατανιάς δημιούργησε αρκετές στιγμές, ωστόσο η ομάδα του Λ. Τιτομιχελάκη έδειξε τις αμυντικές της αρετές, καθώς και τις ικανότητες του Ζαφείρη που κράτησε το σκορ στο 1-0.

Είναι πολύ σημαντικό για τον Πόρο που έδειξε πως μπορεί να ανταπεξέλθει σε έναν δυνατό αντίπαλό, αλλά επίσης και το γεγονός πως όλοι οι νέοι παίκτες ενσωματώνονται πολύ γρήγορα, δημιουργώντας ένα συμπαγές σύνολο.

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ (46’ Μαντζάρης), Ρεβυθόπουλος (60’ Λάμτσε), Ρουσσάκης (46’ Σάαντο), Τσαμούρης (46’ Πουρζιτίδης), Ποζατζίδης (46’ Πασχαλάκης, 80’ Τοπαλίδης), Μάικιτς (60’ Σμυρλάκης), Μποσέτι (60’ Καρβούνης), Καραγκούνης (46’ Νίλι), Παπαδόπουλος (46’ Παπουτσογιαννόπουλος), Κωστίκος (46’ Μιγκέλ), Λουκίνας (46’ Λεϊρία)

Πόρος (Λεωνίδας Τιτομιχελάκης): Ζαφείρης, Καρβελάς, Πλευράκης, Σηφάκης, Μαγάκης, Μεταξάκης, Τορομανίδης, Μαραθιανός, Πήλιος, Σκουλάς, Δαμιανάκης. Αγωνίστηκαν και οι Σπηλιώτης, Χρήστου, Χατζησεβαστός, Μεμοτσέλας, Τριανταφυλλίδης, Ποκόνγκ