Σάββατο, 08 Αυγούστου 2020

Μεγάλες νίκες για Πλατανιά και Χανιά στην πρεμιέρα της Super League 2

Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου 2019 18:12 Γράφτηκε από τον

Με μεγάλες νίκες ξεκίνησαν το πρωτάθλημα της Super League 2 ο Πλατανιάς και τα Χανιά την Κυριακή στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής.

Ο Πλατανιάς κέρδισε με 3-2 τον Λεβαδειακό σε ένα συναρπαστικό ματς όπου η Χανιώτικη ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 22΄με γκολ του Σανάμπρια, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 52΄με τον Νίλι και να κάνει την πλήρη ανατροπή μέσα σε τρια λεπτά με τον Μπιανκόνι να σημειώνει το 2-1 στο 55΄. Ο Λεβαδειακός είχε απάντηση και κατάφερε να φέρει και πάλι το ματς στα ίσια στο 58΄με τον Άνγκουα όμως ο Πλατανιάς δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με σκόρερ τον Λουκίνα στο 77΄κατάφερε να κάνει το 3-2 και να πάρει μια σπουδαία νίκη επί ενός δύσκολου αντιπάλου.

Σε αντίθεση με τον Πλατανιά που δυσκολεύτηκε αρκετά να κερδίσει το Λεβαδειακό τα Χανιά έκαναν εντυπωσιακό πέρασμα απο την Καλαμαριά συντρίβοντας με 0-4 τον Απόλλωνα Πόντου βάζοντας μέσα σε διάστημα 17 λεπτών τέσσερα γκολ όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πάνος άνοιξε το σκορ στο 51΄με κεφαλιά , με τον Λεοζίνιο να σημειώνει το δεύτερο τέρμα της Χανιώτικης ομάδας στο 58΄με εκτέλεση φάουλ και τον Κουσκουνά δύο λεπτά αργότερα να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Ο ίδιος παίκτης έβαλε και το τέταρτο γκολ της ομάδας του Αλέκου Βοσνιάδη στο 68΄ενώ είχε και δοκάρι στο 77΄σε κεφαλιά που επιχείρησε.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της πρεμιέρας της Super League 2 πέρα από τις νίκες του Πλατανιά και των Χανίων, και την ήττα του Εργοτέλη στη Ριζούπολη από τον Αστέρα Τρίπολης στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Παναχαϊκή ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ η Α.Ε. Καραϊσκάκης πήρε μεγάλο διπλό μέσα στη Δράμα επί της Δόξας με 2-3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στις αναμετρήσεις που έγιναν σήμερα για την 1η αγωνιστική της Super League 2:

Πλατανιάς- Λεβαδειακός 3-2 (52΄Νίλι, 55΄Μπιανκόνι, 77΄Λουκίνας- 22΄Σανάμπρια, 58΄Άνγκουα)

Απόλλων Πόντου- Χανιά 0-4 (51΄Πάνος, 58΄Λεοζίνιο, 60΄, 68΄Κουσκουνάς)

Απόλλων Σμύρνης- Εργοτέλης 3-0 (39΄Μπετινέλι, 49΄Μπλάζιτς, 56΄Μαρκόφσκι)

Παναχαϊκή- ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (26΄Παπατόλιος- 38΄Αποστολόπουλος)

Δόξα Δράμας- Α.Ε. Καραϊσκάκης 2-3 (60΄Ιωαννίδης, 67΄Ιωαννίδης- 38΄Ψιάνος, 64΄Κυβελίδης, 78΄Χατζησταύρος)